Dimmu Borgir 2018
Strona główna » Dimmu Borgir: “Zdecydowaliśmy nie wyjaśniać lirycznego aspektu tego albumu”
NEWSY PŁYTY

Dimmu Borgir: “Zdecydowaliśmy nie wyjaśniać lirycznego aspektu tego albumu”


Dimmu Borgir bardzo ostrożnie dzieli się informacjami o nadchodzącym albumie. Dopiero niedawno zespół zdradził nazwę, okładkę oraz datę premiery wydawnictwa. Serwis Extreme Metal Festival News opublikował wywiad z Silenozem, w którym próbował pociągnąć muzyka za język. Silenoz jednak dalej utrzymuje aurę tajemniczości. Publikujemy enigmatyczne fragmenty dotyczące nowej płyty zatytułowanej “Eonian”, która ukaże się 4 maja.

– Minęło osiem lat od wydania “Abrahadabra”, a 4 maja wrócicie z nowością zatytułowaną “Eonian”. Jaki kierunek na tej płycie obrał Dimmu Borgir i czy materiał będzie przypominał poprzednie nagrania?

– Zawsze trudno jest nam powiedzieć, co zrobiliśmy inaczej czy co zmieniliśmy, ponieważ podczas pisania jesteśmy w swojej “małej bańce”. Wiemy natomiast, iż poganianie sztuki do niczego nie prowadzi. Myślę, że to fani i krytycy rozszyfrowują to, czy nastąpiły jakieś zmiany. Moglibyśmy z łatwością znowu zrobić “Enthrone Darkness Triumphant” i bylibyśmy pewni, że usatysfakcjonowaliśmy tym część naszych fanów, ale wtedy sami nie bylibyśmy usatysfakcjonowani i zadowoleni. Jeśli artysta nie jest przekonany i pewny swojej nowej pracy, nie ma sensu jej wypuszczać. Nie ma sensu być też wtedy artystą. Czuję, że w przeciągu ostatnich kilku lat dojrzeliśmy jeśli chodzi o pisanie utworów, zwłaszcza od strony ich aranżacji. Powiem to – są odniesienia do naszych starszych albumów w stylu riffów itd., jak również w tym, iż nieco składamy hołd naszym black metalowym korzeniom.

Kurtki dla fanów rocka i metalu!
Oryginalne kurtki dla fanów rocka i metalu.

– “Eonian” znaczy “wieczny” lub “nieustanny”. Mógłbyś powiedzieć nieco więcej o stronie warstwie tekstowej płyty?

– Zdecydowaliśmy zbytnio nie wyjaśniać lirycznego aspektu tego albumu. To byłoby całkowicie sprzeczne ze znajdującą się na nim ideą. Jeśli ktoś podejdzie to tego z ciekawością i otwartym umysłem, to świadomie lub podświadomie zaakceptuje fakt, iż rzeczywistość i czas nie ogranicza się do tego postrzegania, które jest tradycyjnie używane.

– Czy Daray [perkusja] i Gerlioz [klawisze] mieli wpływ na proces pisania “Eonian” czy to należało tylko do rdzenia zespołu? Kto podczas nagrywania przejął obowiązki basisty?

– Obowiązki basisty rozdzieliliśmy między siebie, a muzyka została napisana przez naszą główną trójkę. Ale ten album nie brzmiałby tak, gdyby nie występy i wkład Daray’a i Gerlioza. Pokazali swoje umiejętności i cieszymy się z tego, że mamy ich w zespole. Myślę, że po tylu latach z tyloma kucharzami w kuchni w końcu wszyscy znaleźli swoje miejsce i to pomaga w rozwoju kapeli. Zauważ, że to najdłużej działający skład w historii zespołu. A to wiele mówi, prawda?

W tym roku przypada również 25-lecie istnienia Dimmu Borgir.

Zespół nie planuje jednak niczego specjalnego. W ramach rocznicy chce po prostu zagrać na kilku letnich festiwalach w Europie, a resztę roku i 2019 przeznaczyć na światową trasę, aby świętować na żywo ze swoimi fanami.

Źródło: extrememetalfestivalnews.co.uk / Fot. Materiały prasowe

Podobne artykuły

Legendarne Possessed wyda nowy album

Lena Knapik

To jeszcze nie koniec, While She Sleeps wróci do Polski w sierpniu

Tomasz Koza

Primordial: europejska trasa koncertowa, nowy album w drodze

Agata Laszuk

Nieoficjalne: Machine Head headlinerem Headbanger’s Ball Tour w Polsce

Szymon Grzybowski

Posłuchaj nowego singla In Flames

Lena Knapik

Zmartwychwstanie Frontside, czyli nowy album już we wrześniu

Szymon Grzybowski

2 komentarze

dh_ 6 lutego 2018 at 11:24

Droga Redakcjo, uwaga na stare dobre kalki językowe. Zamiast “strona liryczna”, powinno być chyba “strona/warstwa tekstowa”, czyż nie? Liryzm to kategoria estetyczna, a prowadzącemu/prowadzącej wywiad nie chodzi przecież o nią, tylko o teksty piosenek na nowym albumie.

Odpowiedz
Tomasz Koza 6 lutego 2018 at 12:25

Witaj, bardzo dziękuję za Twój komentarz, który mnie zaintrygował. Wypowiem się za koleżankę, autorkę newsa.

Po konsultacji z zaprzyjaźnioną polonistką, doszliśmy że racja może leżeć prawie po środku. Pozwolę sobie tutaj zacytować:

“Biorąc pod uwagę fakt, że często teksty piosenek nazywamy “lirykami” (jako spolszczenie angielskiego słowa “lyrics”), a więc uznajemy je za coś w rodzaju poezji, nie uznawałabym tego za kardynalny błąd.”

Jednak przyznała również, iż jeśli chcemy być “ultrapoprawni”, wówczas racja leży bliżej Twojego komentarza.

Pozdrawiam,
Tomek

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!