INNE NEWSY

Dlaczego słuchamy black metalu?

 
Czy black metal to wciąż jedno z ekstremów metalowej muzyki, czy może już część głównego nurtu muzycznej popkultury? Czy black metal to jawne bluźnierstwo przeciwko chrześcijaństwu, czy może bliżej mu do „jasełkowego satanizmu”*? Czy zabójstwa i podpalenia kościołów to jedynie incydent z lat 90. XX wieku, czy logiczna konsekwencja zawartego w tej muzyce przekazu? Kto i dlaczego słucha black metalu? Być może rozmowa sprowadzi do rozważań na temat pluralizmu blackmetalowych postaw oraz zmian na rodzimym gruncie.

19 listopada zapraszamy do krakowskiej Spółdzielni Ogniwo na dyskusję z udziałem Jarka Szubrychta, Łukasza Orbitowskiego i Jana Bińczyckiego. Spotkanie poprowadzi Anna Żołnik. Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka „Black Metal – Ewolucja kultu” autorstwa Dayala Pattersona, wydana w Polsce przez Wydawnictwo Kagra:

Black metal, najbardziej skrajny odłam muzyki ekstremalnej, pożera żywcem. Książka ta to bogato ilustrowana podróż przez trzy dekady historii gatunku spisana na blisko pięciuset stronach wypełnionych zdjęciami i wywiadami z muzykami zespołów: Venom, Mercyful Fate, Bathory, Hellhammer / Celtic Frost, Vulcano, Blasphemy, Samael, Rotting Christ, Necromantia, VON, Tormentor, Master’s Hammer, Beherit, Mayhem, Darkthrone i wielu innych.

W dyskusji wezmą udział: Jan Bińczycki – członek zespołu Korporacja Ha!art, dziennikarz i bibliotekarz, Łukasz Orbitowski – pisarz, autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza” i „Tracę ciepło” oraz Jarek Szubrycht – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny Gazeta Magnetofonowa, kwartalnika o polskiej muzyce.


Spotkanie poprowadzi Anna Żołnik – doktor nauk humanistycznych, redaktorka, obecnie związana z Galeria Bunkier Sztuki.

Zapraszamy 19 listopad w godzinach 19:00 – 22:00 do Spółdzielni “Ogniwo” w Krakowie (ulica Paulińska 28, I piętro).

black_metal-ewolucja-kultu

* Określenie ks. Adama Bonieckiego, szefa „Tygodnika Powszechnego”, pod adresem Behemotha.

Podobne artykuły

Czarne chmury nad festiwalem InterTony w Chojnicach – występ Vadera odwołany na polecenie kurii!

Paweł Kurczonek

Kvelertak wraca do Polski

Tomasz Koza

Xandria rozstaje się z dotychczasową wokalistką

Lena Knapik

Zostaw komentarz