NEWSY WYDARZENIA

Śmierćmetalowy tydzień w Klubie u Bazyla. Zagrają…


Trzeba przyznać, że nadchodzący tydzień zapowiada się w Klubie U Bazyla wyjątkowo ciężko. W poniedziałek 6 sierpnia zagra Cannibal Corpse, supportowany przez rodzime grupy Voidhanger i Ragehammer, zaś w piątek 10 sierpnia na scenie zobaczymy Sadistic Intent oraz Incinerator w roli supportu. Gotowi na ogień, zniszczenie i piekielny ból karków?

Cannibal Corpse (USA) death metal:

Kto nie słyszał tej nazwy? W tym roku mija 30 lat, odkąd panowie z Buffalo w stanie Nowy Jork dzielą się z nami opowieściami o wyrafinowanych torturach, morderstwach, zombie, kanibalach i kanibaliźmie (biorąc pod uwagę nazwę, nie wypadałoby im takiej tematyki pomijać). Choć ich twórczość budzi niemałe kontrowersje, jej zwolenników można znaleźć na całej kuli ziemskiej. Świadczyć można o tym chociażby niesamowity wynik sprzedanych dotąd płyt; Kanibalom jako pierwszym z kręgów ekstremalnego metalu udało się sprzedać ponad dwa miliony płyt!

Owym krwawym opowieściom towarzyszy techniczny death metal i ciężki growl. Początkowo należący do Chrisa Barnesa, a w późniejszym czasie – po jego odejściu w 1995 – miejsce wokalisty objął George „Corpsegrinder” Fisher, oprócz głosu ceniony też za niebywałe umiejętności w dziedzinie kręcenia włosami.

O ile świat metalowy szybko otworzył swoje serce przed Cannibal Corpse i należycie docenił ten zespół, świat „zwykły” często miewał jakieś „ale” do ich działalności. Członkowie zespołu byli krytykowani za promowanie przemocy i brutalności, a okładki bywały zakazywane. Nie stanowiło to dla nich jednak wielkiej przeszkody i zespół cały czas szedł do przodu. Nie jest to zespół, po którego nowych wydawnictwach spodziewać się można było rewolucji stylistycznych czy brzmieniowych; wszyscy wiedzą, czego dokładnie mają się spodziewać.

Cannibal Corpse ma na koncie wiele doskonałych płyt, jak chociażby „Kill”, Evisceration Plague” czy „A Skeletal Domain”, w dodatku nie zaniedbuje swoich polskich fanów, odwiedzając nasz kraj dość regularnie. Co ciekawe, nigdy nie próbowano w naszym kraju zbojkotować ich występu! W Poznaniu grupa promować będzie swój ostatni album, „Red Before Black”.

Voidhnager (Polska) black/thrash metal, hardcore punk, d-beat:

Zespół ten w ostatnim czasie porwał fanów swoim koncertem w warszawskiej Progresji, na którym supportował żywą legendę black metalu, Abbatha. Kilka dni wcześniej zmasakrował publiczność na Metalmanii i w czasie mini-trasy z Arkhon Infaustus, Anima Damnata i Demonomancy. Teraz zmierzają do Poznania, by u boku Cannibal Corpse i Ragehammer miażdżyć czaszki i bębenki przybyłych na koncert fanów. Ich bronią będzie w dużym stopniu świeża, wyjątkowo udana płyta „Dark Days Of The Soul” – trzeci album wydany w ciągu ośmioletniej twórczości grupy.

W skład Voidhanger wchodzą panowie szeroko znani w polskim podziemiu – Zyklon (gitara, gitara basowa; także Infernal War), Warcrimer (wokal; także Infernal War) oraz Priest (perkusja; także Massemord, Odraza). Na ostatniej płycie, genialnym „Dark Days Of The Soul” wyszli oni poza black, death i thrash metal, dodając do tej mieszanki trochę agresywnego hardcore i d-beatu, a wszystko to doprawione jest nihilistyczną, gniewną atmosferą.

Ragehammer (Polska) black/thrash metal:

2016 to rok wydania albumu, wokół którego na polskiej scenie metalowej stało się bardzo głośno. Był to „The Hammer Doctrine” wydany przez czwórkę pochodzących z Krakowa muzyków, wielbiących połączenie black metalu z thrashem. O tej płycie napisano:

Album nasycony pasją do oldschoolowego blackowego grania, tego najbardziej pierwotnego, bezpretensjonalnego, o fundamentach w agresji, szybkości, bez pierdółek jak intro, outro, chórów, palonych stosów, głosów z otchłani itp. […] Album, który wyrywa z butów gigantyczną energią, bijący wściekłością/nienawiścią/pogardą tak wielką jakby Ragehammer miał ochotę zmieść każdego z powierzchni ziemi.

Jak widać, Ragehammer w składzie Corpsebutcher (gitara basowa), Mortar (perkusja), Bestial Avenger (gitara) i Heretik Hellstörm (wokal) narobili wtedy niezłego zamieszania. Warto wspomnieć, iż na „The Hammer Doctrine” znaleźć można ciekawy cover Krzysztofa Klenczona i Trzech Koron „Spotkanie Z Diabłem”.

Wydanie wspomnianej wyżej płyty poprzedziło demo „War Hawks” i split z Turbocharged, zaś po wydaniu debiutu powstały w 2012 Ragehammer zagrał trasę z Christ Agony i Thy Worshiper, pojawił się na ostatniej edycji Metalmanii, a także supportował legendarny już Angelcorpse. Nie spodziewajcie się litości z ich strony – oni zwyczajnie nie znają takiego słowa.

CANNIBAL CORPSE (USA) death metal
+
Voidhanger (Polska) black/thrash metal, hardcore punk, d-beat
Ragehammer (Polska) black/thrash metal

Kiedy: 6 sierpnia (poniedziałek) 2018
Gdzie: Poznań @ u Bazyla, ul. Norwida 18A
Bilety: 80 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Bilety na koncert dostępne na:
Knock Out Productions (druki kolekcjonerskie)

Rock Long Luck – Poznań
Klub “U Bazyla” – Poznań

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Scott Ian radzi młodym muzykom: „Róbcie to, co kochacie”

Agata Laszuk

Premiera nowego singla Paradise Lost “The Longest Winter”

Tomasz Koza

Sólstafir i Myrkur w grudniu zagrają w Krakowie

Tomasz Koza

Zostaw komentarz