Zespół Decapitated 2017
Strona główna » Wszyscy członkowie Decapitated wrócili do domu
INNE NEWSY

Wszyscy członkowie Decapitated wrócili do domu


Od października ubiegłego roku za Decapitated ciągnęła się sprawa o domniemany gwałt, jakiego mieli się dopuścić członkowie zespołu na jednej z fanek po koncercie w Spokane w stanie Waszyngton. Muzyków uwięziono, zaś cała trasa została odwołana. Dopiero 5 stycznia bieżącego roku członków grupy oczyszczono z przypisywanych im zarzutów, zamykając tym samym sprawę.

Dziś Wacław „Vogg” Kiełtyka opublikował za pośrednictwem facebooka dłuższy komentarz z osobistej perspektywy, któremu warto poświęcić kilka minut:

„Jesteśmy niewinni. Jesteśmy wolni. Jesteśmy w domu. I jesteśmy gotowi do powrotu z zespołem.

Ostatnie kilka miesięcy to najstraszniejszy i najbardziej irracjonalny czas w naszym życiu.

Więzienie to straszne miejsce. Przez 96 dni spędzonych w celi i prawie miesiąc poza nią musieliśmy radzić sobie z lękiem, niewiarygodnym stresem, depresją, a nawet przemocą. Było bardzo ciężko – nam, ale szczególnie naszym rodzinom.

Trafić do więzienia w obcym kraju, z zarzutami natury kryminalnej, to ekstremalne doświadczenie. Nikomu nie życzymy. Oznaczało to dla nas i dla naszych rodzin dni pełne stresu i bezsenne noce. Odwołana trasa oznaczała utratę dochodów, z których utrzymujemy siebie i rodziny, ale co najgorsze, kosztem była nasza zawodowa reputacja w środowisku, które kochamy i którego częścią byliśmy przez całe nasze życie.

Niestety, kiedy siedzisz w więzieniu, nie wolno ci komunikować się ze światem zewnętrznym. Nasi fani i wszyscy członkowie metalowej społeczności czytali więc artykuły i posty w mediach społecznościowych, z których wiele zawierało informacje mijające się z prawdą – a my, zespół, byliśmy w środku tego wszystkiego, nie mogliśmy zabrać głosu. Nie wolno nam było komentować sytuacji, w której się znaleźliśmy. To sprawiło, że ludzie zaszokowani wiadomościami tworzyli fałszywe narracje. Nie doświadczyli tego, co my, ale czuli przymus komentowania i obwiniania nas, nie wiedząc nawet, że fakty temu przeczą. Bardzo szybko i publicznie wyrobili sobie o nas opinię.

W epoce internetu naprawdę łatwo zrujnować komuś życie, życie rodzinne, karierę. Były media i byli ludzie, którzy rzucili się na ten temat tworząc własną, nie trzymającą się faktów opowieść, wysnutą na podstawie szczątkowych informacji.

Wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, informujemy: Nasza sprawa została oddalona. Wszystkie zarzuty przeciw wszystkim członkom zespołu zostały odrzucone.

Słowa ranią. Słowa mają znaczenie. Prawda ma znaczenie.

Czy molestowanie seksualne się zdarza, czy kobiety padają ofiarami przestępstw? Tak, i to jest straszne.

Czy zdarzają się fałszywe oskarżenia? Tak, to naprawdę się zdarza. I to również jest straszne.

Wielu ludzi każdego dnia pada ofiarami fałszywych oskarżeń i społeczność metalowa nie jest wyjątkiem. Niestety, tym razem trafiło na nas. Ludzie, którzy z sobie znanych powodów fałszywie kogoś oskarżają, najwyraźniej nie potrafią zrozumieć, że mogą zrujnować komuś życie bez ponoszenia żadnych publicznych konsekwencji. Tymczasem fałszywe oskarżenie może w jednej chwili zmienić życie. Jednego dnia wszystko jest w porządku. Następnego budzisz się w więzieniu, z policyjną kartoteką. Zostałeś naznaczony, napiętnowany, choć wciąż czekasz na rozwój wydarzeń, chociaż oskarżenia są nieprawdziwe. A kiedy już wszystko się kończy, przestajesz być w internecie „gorącym tematem”. Niewielu ludzi spędza czas w mediach społecznościowych na rozpowszechnianiu prawdy, niewielu wręcz prawda obchodzi. Trudno w takiej sytuacji odczuć ulgę.

Nie możemy i nie będziemy akceptować cudzych narracji o tym, kim jesteśmy. Dlatego zdecydowaliśmy się powrócić z zespołem. Wiemy, kim jesteśmy i dzięki tej wiedzy możemy z podniesionymi głowami grać naszą muzykę.

Chciałbym podziękować wam wszystkim – rodzinom, przyjaciołom, innym zespołom i naszym wspaniałym fanom – za wiarę w nas i wsparcie w tej strasznej sytuacji. Naszym znakomitym prawnikom – Steve’owi Grahamowi, Karren Lindholdt, Chrisowi Bugbee i Jeffry’emu Finnerowi – oraz wszystkim ekipom, które stanęły u naszego boku, naszemu managementowi i naszej wytwórni. To bezcenne, dowiedzieć się, że tylko ludzi było, jest i będzie z nami. Sami najlepiej wiecie, kim jesteście.

Chciałbym również podziękować Panu Dominikowi Tarczyńskiemu, posłowi na Sejm RP, który odwiedził nas w Spokane, by upewnić się, czy nasze prawa człowieka są przestrzegane i który od początku wspierał nasze rodziny. To znaczy więcej, niż mógłbym wyrazić słowami.

W przyszłości będzie więcej czasu na to, by porozmawiać o drodze do naszego powrotu. Teraz najważniejsze jest to, że możemy odzyskać nasze życie, wrócić do ludzi, miejsc i rzeczy, które nam odebrano. Powrócić do tego wszystkiego, co stało się dla nas jeszcze bardziej cenne.

Z radością powróciliśmy do życia i jesteśmy wdzięczni, że nam to umożliwiono.

Przykro nam, że byliśmy zmuszeni odwołać trasy i festiwale. Ciężko teraz pracujemy nad odtworzeniem wszystkich planów. Chcemy się z wami – naszymi ludźmi – ponownie spotkać.

“From Pain To Strength” to motto, które wciąż nas obowiązuje.

Dziękuję wszystkim za cierpliwość.

Vogg”

Źródło: facebook.com/decapitated / Fot. Materiały prasowe

Podobne artykuły

Historia Pantery wg Rexa Browna

Tomasz Koza

Taake, Bölzer i One Tail, One Head wspólnie zagrają w Poznaniu

Dominika Kudła

Machine Head uniknął wypadku samochodowego

Lena Knapik

The Devil Wears Prada za miesiąc zagra w Poznaniu

Tomasz Koza

Zła passa pierwszej trasy koncertowej I Am Morbid

Lena Knapik

Stet Howland, perkusista Metal Church walczy z rakiem

Lena Knapik

3 komentarze

P. 26 marca 2018 at 10:08

Bardzo jestem ciekaw czy zdecydują się na oskarżenie tej p…anienki czy uznają, że po prostu chcą mieć temat za sobą. Uważam, że nie powinna zostać bezkarna, ale rozumiem, że sądów, procesów i stresu chłopaki z Decap mogą mieć serdecznie dosyć. Czekam na następcę “Anticult” i kolejne koncerty.

Odpowiedz
Marcin 26 marca 2018 at 11:52

Dopóki kobiety nie zaczną być surowo karane za składanie fałszywych zeznań, to małe są szanse, że ich ofiary będą ryzykowały kolejne upokorzenia w sądach. Kara za składanie fałszywych zeznań powinna następować z automatu…

Odpowiedz
P. 26 marca 2018 at 14:27

Powinna, zwłaszcza w przypadku osoby, która ma na koncie historię składania fałszywych zeznań. Widać, że nie tylko u nas prawo jest postawione na głowie, w Juesej też możesz trafić do paki za coś czego nie zrobiłeś.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!