At the Gates 2017
Strona główna » Tomas Lindberg: „Kiedy Anders oznajmił, że nie wraca, było to dla nas ulgą”
INNE NEWSY

Tomas Lindberg: „Kiedy Anders oznajmił, że nie wraca, było to dla nas ulgą”


Należący do ekipy Metal Wani, Chuck Marshall przeprowadził dotyczący nowego albumu “To Drink from the Night Itself” wywiad z Tomasem Lindbergiem, członkiem zespołu At the Gates. Poniżej znajdziecie kilka przetłumaczonych fragmentów – ciekawych całego wywiadu zapraszamy zaś do umieszczonego pod nimi filmu z całością wywiadu.

Tomas Lindberg o koncepcie stojącym za nowym albumem grupy, inspirowanym powieścią Petera Weissa, „The Aesthetics of Resistance”:

Tomas: Pierwszy raz przeczytałem tę powieść chyba 15 lat temu. Przez długi czas nie mogła mi wyjść z głowy. Chciałem w jakiś sposób przerobić ją na swój sposób, zwłaszcza ze względu na emocjonalny wpływ, jaki na mnie miała. Spróbować przedstawić to przy pomocy muzyki i tekstów, oczywiście w death metalowej stylistyce. Miałem jednak wrażenie, że to zbyt duże wyzwanie. Po ostatnim albumie, który nagraliśmy [“At War With Reality”, 2014] i który również nie był lekki i przyjemny w kwestii konceptualnej. Kiedy zaczęliśmy prace nad nowym albumem, pomyślałem, że nie ma sensu się z tym ukrywać. Powinienem w końcu podjąć walkę z tym draniem. Poniekąd napisałem ją na nowo. Jak mówiłem, nacisk położony jest na stronę emocjonalną i próbę przedstawienia tej istoty książki. Jest tam również sporo teorii, ale biorąc pod uwagę że powieść ta liczy sobie trzy tomy i ponad tysiąc stron, a nasz album jedynie dziesięć utworów, cóż… Musieliśmy być zwięźli.

Czy At The Gates odczuło nieobecność gitarzysty prowadzącego i pierwotnego kompozytora, Andersa Björlera, który odszedł z zespołu w roku 2017:

Tomas: Nie, to znaczy… Chodzi o to, że Anders jest bardzo bliskim przyjacielem. Poznałem go, kiedy miałem szesnaście lat. Jest jednym z moich najlepszych przyjaciół. Jest także bratem-bliźniakiem naszego basisty Jonasa. To nie byłoby miłe, gdybym powiedział, że za nim nie tęsknimy – bo tęsknimy, jednak tęsknimy za nim jako przyjacielem. Po ostatnim koncercie w 2016 – myślę, że to była trasa “At War With Reality” – powiedział, że potrzebuje przerwy. Musi zastanowić się, czy ma jeszcze siłę na kolejny album i czy aby na pewno chce być w zespole, który gra trasy koncertowe. Wiedzieliśmy, że cierpiał w trasie – nie lubił tego. Podczas tego trwania w zawieszeniu zbieraliśmy siły i energię, by znów tworzyć. Wszyscy w podekscytowaniu czekaliśmy na Andersa. Kiedy Anders oznajmił, że nie wraca, było to dla nas ulgą – wiedzieliśmy chociaż, na czym stoimy. Nie była to decyzja, o jakiej marzyliśmy, ale mogliśmy przynajmniej coś z tym zrobić i zacząć pisać nowy album. Pojawiła się ta iskra. Wiem, że brzmi to dziwnie, że odejście jednego z członków zespołu wznieca jego kreatywność, ale tak właśnie się stało. Była to sytuacja, nad którą mieliśmy kontrolę, ale przez sześć miesięcy po prostu czekaliśmy.

O wprowadzeniu do zespołu nowego gitarzysty prowadzącego, Jonasa Stålhammara, który gra również w projekcie pobocznym Tomasa Lindberga, The Lurking Fear:

Tomas: Nie było z tym żadnego problemu. Mieliśmy pewne wymagania co do nowego gitarzysty. Kiedy uświadomiliśmy sobie, jak bardzo zawężają nam one wybór, było to nieco przerażające. Po selekcji została nam tylko jedna osoba. Wiedzieliśmy, że się z nim dogadamy, jego muzyczne inspiracje i że ma znakomity styl gry. Co prawda różni się od Andersa, ale też nie chodziło nam o kogoś, kto będzie go imitował, a będzie się rozwijał na swój sposób. To był idealny wybór. Co prawda stał się oficjalnym członkiem trochę za późno, by włożyć większy wkład w tworzenie płyty, ale wiem, że miał już kilka pomysłów. Będzie on kreatywną siłą na następnym albumie, tak samo, jak pozostali członkowie zespołu.

„To Drink from the Night Itself” ukaże się 18 maja 2018 nakładem Century Media. Okładka nagranego przy udziale producenta Russa Russela (współpracującego choćby z Napalm Death, The Haunted czy Dimmu Borgir) w Parlour Studios w Wielkiej Brytanii następcy wydanego w 2014 “At War with Reality” będzie opartym o koncept albumu artworkiem stworzonym przez Costina Chioreanu, który współpracował z At The Gates również przy poprzednim albumie.

At the Gates - To Drink from the Night Itself

Tracklista: “To Drink from the Night Itself”:

 1. Der Widerstand
 2. To Drink From The Night Itself
 3. A Stare Bound In Stone
 4. Palace Of Lepers
 5. Daggers Of Black Haze
 6. The Chasm
 7. In Nameless Sleep
 8. The Colours Of The Beast
 9. A Labyrinth Of Tombs
 10. Seas Of Starvation
 11. In Death They Shall Burn
 12. The Mirror Black

Źródło: Blabbermouth / Fot. Materiały promocyjne zespołu

Podobne artykuły

Kolejny klip do utworu z nowego albumu Annihilator

Lena Knapik

Impericon Never Say Die! Tour 2017: Emmure, Deez Nuts, Chelsea Grin, Sworn In w Polsce

Tomasz Koza

Amorphis i Królowa Czasu. Nowy album już w maju

Lena Knapik

Reedycja trzech pierwszych albumów Saxon w marcu 2018 roku

Tomasz Koza

Glenn Danzig: pierwsze zdjęcia z planu filmowego do “Verotika”

Lena Knapik

Czy Rob Zombie wyreżyseruje remake „Dźwięków muzyki?

Bartłomiej Pasiak

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!