Strona główna » Posłuchaj nowego singla zespołu 1349 inspirowanego obrazem Muncha
MUZYKA

Posłuchaj nowego singla zespołu 1349 inspirowanego obrazem Muncha


Ok. 2 tygodnie temu black metalowa, norweska kapela 1349 udostępniła swój nowy singiel zatytułowany “Dødskamp”. Utwór powstał w ramach wspólnego projektu “Munch + Music” zainicjowanego przez organizację Innovation Norway, Visit Norway oraz znajdującego się w Oslo Muzeum Muncha. Cztery różniące się od siebie norweskie zespoły zostały poproszone o muzyczne zinterpretowanie dzieł sławnego malarza Edwarda Muncha. W świeżo udostępnionym przez kapelę filmiku możemy posłuchać, czym inspirowali się muzycy z 1349, tworząc “Dødskamp”.Jest między nami nami pewne podobieństwo, w ciemności, wewnątrz której działamy. Przy pierwszym spojrzeniu na fakturę obrazu widać jego surowość, prymitywność. To nie jest to, czego oczekiwałeś. Robisz krok w tył i nagle magicznie wszystko się zmienia w coś innego, coś co dosłownie krzyczy w środku twojej głowy. To właśnie jest w duszy Muncha. Do nas to również bardzo pasuje.

Munch razem z Edwardem Griegiem [żyjący w latach 1843-1907 kompozytor] jest prawdopodobnie największym norweskim artystą w całej historii. Jego prace są niesamowicie mroczne, ujmują swoją grozą, odzwierciedlają niepokój, ból i samotność – w taki sposób je pojmuję. Tak więc pasują do nas idealnie. Wybrałem dzieło “Dødskamp”, które bezpośrednio tłumaczy się jako “Walkę ze śmiercią”, to już mówi samo za siebie. Emocjonalnie było to ciężkie zadanie, a także wiązało się z zupełnie nowym sposobem komponowania. Ostatecznie było warto. To ścieżka dźwiękowa do dylematów nieśmiertelności.

Idar Burheim

Singiel poza platformami w internecie jest dostępny na płycie winylowej, na której można również znaleźć bonusowy utwór “Atomic Chapel”. Można go zamówić na stronie wytwórni Season Of Mist, z którą w 2017 kapela podpisała kontrakt. Wiadomo również, że “Dødskamp” to jedynie przedsmak czegoś większego. 1349 powróci jeszcze w tym roku z nowym, studyjnym albumem.

Źródło

Podobne artykuły

Posłuchaj nowego singla Thy Art Is Murder pt. „Death Perception”

Dominika Kudła

Mats Levén (ex-Candlemass) zapowiada nowy utwór

Dominika Kudła

Posłuchaj pierwszego utworu z nowej płyty Arch Enemy pt. “The World Is Yours”

Tomasz Koza

Nowy teledysk do utworu z mini-albumu Epiki

Lena Knapik

Kto jest kim w nowym utworze Huntera?

Tomasz Koza

Ozzy Osbourne nagrał nowy album!

Bartłomiej Pasiak

Zostaw komentarz