INNE NEWSY

Bruce Dickinson: “ludzie powinni być edukowani w temacie wartości muzyki”


Bruce Dickinson został niedawno poproszony o wywiad dla portalu comebackstage.de, aby opowiedzieć o wydanej przed dwoma miesiącami autobiografii. W jej kontekście poruszył temat przeszkód, jakim muszą sprostać zespoły w dzisiejszym przemyśle muzycznym.

To ciężka praca, zwłaszcza teraz, gdy możesz sobie wszystko pobrać z internetu… Nawet nie chodzi mi o pobieranie samo w sobie, ale o konsekwencję działań Napstera. Pobieranie czegokolwiek z sieci przestało być czymś niszowym, ale Napster wypaczył wartość muzyki. Według mnie ten, który dał początek Napsterowi, powinien zostać zamknięty. Zasłużył sobie na to. To, co zrobił, było aktem egoistycznym i destrukcyjnym. (…)

Zespół taki jak my, który nadal wydaje albumy, nie zarabia już na swojej pracy tyle co kiedyś. Ale akceptujemy to. Tworzymy wciąż coś nowego, ponieważ to kochamy i czujemy, że po prostu musimy to robić. Zarabiamy też na trasach, więc nie jest tak źle. Są zespoły, które nie mają tego luksusu. Okropnie jest patrzeć, jak nowe pokolenie muzyków odwala wspaniałą robotę, za którą nie dostanie wynagrodzenia.

Płacą mi za każdą sprzedaną kopię mojej książki. Pracowałem nad nią dwa i pół miesiąca i dostaję za to swoje honorarium. Uczciwie i rozsądnie, prawda? Gdyby ta książka była płytą, nad którą również spędziłem dwa i pół miesiąca… Nie wydałbym jej dzisiaj. Ludzie nie chcieliby za nią zapłacić. To jest ta różnica i to jest cholernie smutne. Nie wiem, dokąd doprowadzi nas to w przyszłości. Może pobieranie przestanie być darmowe i zacznie się wypłacać muzykom choć z tego?

Kurtki dla fanów rocka i metalu!
Oryginalne kurtki dla fanów rocka i metalu.

To okropne, że ludzie nie mają problemu, by płacić za puszkę piwa czy energetyk, który im smakuje, ale szkoda im pieniędzy na ulubiony album. Moim zdaniem ludzie powinni być edukowani w temacie wartości muzyki; powinni być bardziej świadomi lat pracy, jakie zespół poświęca na doskonalenie swojego rzemiosła.

Poniżej cała rozmowa:

Źródło: Blabbermouth.net

Zostaw komentarz