INNE NEWSY WIDEO

Metal w muzułmańskiej Indonezji w wykonaniu nastolatek


Azjatycką scenę muzyczną podbijają ostatnio trzy nastoletnie Indonezyjki w hidżabach, które tworzą zespół Voice of Baceprot, nazywany również VoB. Dziewczyny nie mają łatwo. Wśród konserwatywnych rówieśników wywołują konsternację. Regularnie otrzymują śmiertelne pogróżki oraz pełno hejterskich wiadomości.

Grupę założyła w 2014 roku perkusistka Eusi Siti Aisyah i basistka Widi Rahmawati.

Później do kapeli dołączyła wokalistka i gitarzystka Firdda Kurnia, która wyznaje:

Zakochałam się w metalu w chwili, gdy go pierwszy raz usłyszałam. Myślę, że odnalazłyśmy się w tej muzyce.

Wśród swoich inspiracji dziewczyny wymieniają Metallikę, System Of A Down, Slipknot, Rage Against The Machine czy Lamb Of God. Do muzycznego świata wprowadził je nauczyciel muzyki, Erza Satia, który aktualnie jest managerem VoB. Jak mówi:

Wielu ludzi uważa, że muzyka metalowa jest satanistyczna, lecz my pokazujemy jej inny odcień, inną stronę.

90 proc. ludności zamieszkującą Indonezję wyznaje islam.

Większość muzułmanów ma umiarkowane poglądy, jednak w Zachodniej Jawie, skąd pochodzi zespół, przeważają konserwatyści. Satia nie raz odebrał telefon, który zmuszał go do rozwiązania kapeli. Również przywódcy religijni utrudniali koncerty VoB, w jednym przypadku doszło nawet do wyłączenia prądu. W domu nastolatki mogą jednak liczyć na pełne wsparcie rodziny. Kurnia przyznaje:

Możemy grać metal i chronić naszą moralność. Jasne, że islam i metal mogą do siebie pasować. Dlaczego nie? Metal to tylko gatunek muzyczny. Problemem jest to, że często jest powiązany ze złymi rzeczami, ale przecież tak nie musi być. (…) Noszenie handżaru nie powinno stanowić bariery dla naszej grupy, która marzy o tym, by być gwiazdą heavy metalu. (…)Myślę, że chcemy powiedzieć młodym kobietom w Indonezji, żeby nie bały się być inne. Nie bójcie się krzyczeć o swoją niezależność. Myślę, że równość płci powinna być wspierana, czuję, że ciągle odkrywam swoją kreatywność, która nie umniejsza moich obowiązków muzułmańskiej kobiety.
Dziewczyny nieśmiało marzą o sławie. Nagrały już cztery autorskie utwory traktujące o religijnej tolerancji czy zmianach w klimacie. Chciałyby również nagrać płytę i zagrać w Anglii czy Ameryce.

źródła: theguardian.com, geo.tv / fot. Rony Zakaria

Podobne artykuły

Zmarła Deven Davis, żona wokalisty Korn

Dominika Kudła

Post Mortem VI: Downfall of Gaia, Krzta, Wolves at the Door i Saule w Toruniu

Tomasz Koza

Saratan wykonuje cover Metalliki

Tomasz Koza

Zostaw komentarz