RELACJE

Relacja: Satyricon, Suicidal Angels, Fight The Fight – Warszawa, 15.10.2017
Legenda norweskiej sceny black metalowej, zespół Satyricon, od dawna cieszy się w Polsce dużą popularnością, czego znakomitym dowodem był wyprzedany w całości sobotni koncert w Krakowie w klubie Kwadrat, oraz wypełniona ludźmi warszawska Progresja dzień później.

Mnie udało się wybrać na ten drugi występ, dzięki czemu mogłem na własne oczy i uszy sprawdzić, jak na żywo prezentuje się materiał z wydanej niedawno płyty „Deep Calleth Upon Deep”. Czy warto było zatem wybrać się w ten niedzielny wieczór do Progresji? Myślę, że możecie już domyślać się odpowiedzi…

Kiedy dotarłem na miejsce zdarzenia, swój set akurat kończył już pierwszy z grających tego wieczoru zespołów, norweski Fight The Fight. Od pierwszych minut udało mi się za to zobaczyć następnych w kolejce Suicidal Angels. Widać było, że Grecy wyszli mocno naładowali energią, którą chcieli szybko podzielić się z publicznością. Ta z początku wydawała mi się dosyć ospała – pomijając grupkę fanów pod sceną, klub jeszcze mocno świecił pustkami (albo po prostu ludzie pochowali się po kątach pijąc piwo i prowadząc rozmowy). Z czasem trwania koncertu, zaczęło pojawiać się jednak coraz więcej nowych twarzy, a mniej więcej od drugiego kawałka, na płycie kręcił się już całkiem przyzwoity młyn. Widzom najwyraźniej spodobał się mocarny thrash serwowany przez muzyków oraz udzieliło się ich zaangażowanie, bowiem na koniec, kapelę żegnały solidne brawa oraz głośne skandowanie nazwy grupy wraz z wokalistą, Nickiem Melissourgosem.

Po około 30-minutowej przerwie, kiedy ponownie zgasły światła, klub wypełniony był już naprawdę szczelnie. Satyr, Frost oraz muzycy im towarzyszący promują na tej trasie swoje najnowsze wydawnictwo, „Deep Calleth Upon Deep”, które wydaje się, że nieco podzieliło fanów oraz krytyków. Ja w każdym razie należę do zwolenników tego albumu, dlatego ucieszyła mnie silna reprezentacja nowych pozycji w setliście – usłyszeliśmy m.in. „Midnight Serpent”, „To Your Brethen In The Dark”, „Burial Rite” oraz numer tytułowy. Utwory z ostatniej płyty bardzo zgrabnie przeplatane były ze starszym materiałem – „Our World, It Rumbles Tonight”, „Black Crow On A Tombstone”, „Commando”, „Repined Bastard Nation” czy nieśmiertelne „Mother North”. Publiczność najlepiej bawiła się oczywiście podczas chóralnie odśpiewanego w refrenie „Now, Diabolical” oraz zagranego na wielki finał „K.I.N.G.”, z wydanego w 2006 roku krążka „Now, Diabolical”.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z FROSTEM

Satyricon setlista z Warszawy 2017Wcześniej, w ramach pierwszego bisu, muzycy zagrali jeszcze „The Pentagram Burns” oraz „Fuel For Hatered”. Koncert miał bardzo dobre tempo, odpowiednią oprawę oraz dramaturgię – mroczne intro, potem co każde cztery kawałki przerwa, podczas której artyści znikali za kulisami, na koniec dwa bisy. Na pochwałę zasługuje oświetlenie oraz bardzo dobre brzmienie, co szczególnie dało się wychwycić w przypadku wokalu Satyra. Widać było, że muzycy znajdują się w bardzo dobrej formie i tyczy się to każdej z osób występujących na scenie, zarówno gitarzystów, klawiszowca, jak i skrytego w mroku Frosta oraz mistrza ceremonii, Satyra.

Tourne promujące album „Deep Calleth Upon Deep” powoli przetacza się przez Europę, a na jej drodze nie mogło po prostu zabraknąć Polski. Patrząc na uznanie, jakim darzą Satyricon polscy fani oraz na przyjęcie jakie zgotowali im w niedzielę w Progresji, jestem przekonany, że to nie ostatnie koncerty w naszym kraju (o ile oczywiście zdrowie Satyra na to pozwoli). Występ mistrzów black metalu był ucztą zarówno dla uszu, jak i oczu, a oszczędna ale przemyślana scenografia oraz „chłodne”, mroczne oświetlenie, pomogły wytworzyć bardzo ciekawy klimat. Gdybym miał jednym słowem opisać tę sztukę, powiedział bym „klasa”. No dobra, użyję jednak dwóch słów – „wielka klasa”.


Podobne artykuły

Relacja: Septicflesh, Krisiun, Diabolical, Science of Disorder – Klub Proxima, Warszawa, 07.04.2019

Dominika Kudła

Relacja: Rebellion Tour II, Częstochowa – 23.10.2010

Tomasz Koza

Relacja: Frontal Cortex, Cereus, Here On Earth – Klub Faust, Katowice, 13.04.2019

Paweł Kurczonek

Zostaw komentarz