Image default
INNE NEWSY

Proces o znieważenie polskiego godła zakończony. Nergal oskarżony


Niespełna miesiąc temu Adam „Nergal” Darski trafił przed sąd pod zarzutem znieważenia godła Polski – czynu tego miał się dopuścić wykorzystując motyw orła w plakacie promującym trasę „Rzeczpospolita Niewierna”. Sprawa ma się coraz bliżej ku końcowi.

We wtorek prokuratura uznała, że doszło do celowego znieważenia polskiego godła przez Nergala, mającego na celu jedynie uzyskanie korzyści finansowych.

Niewystarczające okazały się tłumaczenia, że taka estetyka jest częścią ekspresji zespołu. Nie stanowi żadnej niezwykłości czy odstępstwa od tego, w jaki sposób wykorzystuje się symbol orła na co dzień, chociażby w prasie czy w satyrycznych ilustracjach. Prokurator określił takie usprawiedliwienie jako „nie wyłączające z odpowiedzialności karnej”. Domaga się w związku z tym kary 10 miesięcy więzienia dla Darskiego, z warunkowym zawieszeniem kary na trzy lata, a także zapłaty grzywny w wysokości 10 tys. zł.


Wobec Macieja G. i Rafała W. (twórcy grafiki), uznanych współwinnymi czynu, prokurator wniósł o 9 miesięcy więzienia i warunkowe zawieszenie kary na trzy lata oraz o grzywnę w wysokości 8,1 tys. zł.

Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadnie w poniedziałek 16 kwietnia.

Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Podobne artykuły

W czerwcu ukaże się ekskluzywny box set Black Sabbath zawierający unikatowe winyle

Dominika Kudła

Nie żyje założyciel Negură Bunget

Lena Knapik

Bruce Dickinson: „Jeśli nie tworzycie nowej muzyki, to po co zawracać głowę?”

Agata Laszuk

Zostaw komentarz