Strona główna » Dość już tych chłopów! – The Iron Maidens na trzech koncertach w Polsce!
KONCERTY

Dość już tych chłopów! – The Iron Maidens na trzech koncertach w Polsce!

Metal to gatunek zdominowany przez mężczyzn. Wśród zespołów i fanów trudno szukać parytetów – mężczyzn jest po prostu wyraźnie więcej. Widać to „na oko”, udowadniają to też badania zarówno naukowe, jak i te mnie „poważne”, na przykład publikowane przez Spotify.

Według tego serwisu streamingowego zespołem, który spośród wszystkich gatunków ma największy odsetek słuchaczy-mężczyzn jest… Iron Maiden. Tym bardziej zaskakujące jest, że jeden z najsłynniejszych coverbandów legendy brytyjskiego metalu składa się z pięciu kobiet, które nazwały się The Iron Maidens i już wkrótce przyjeżdżają na trzy koncerty do Polski.

The Iron Maidens na trzech koncertach w Polsce
The Iron Maidens na trzech koncertach w Polsce

The Iron Maidens zostało założone w 2001 roku i od razu zyskało spory rozgłos.

Na początku przede wszystkim dlatego, że było to całkowicie żeński zespół i głównie to przyciągało zaciekawionych fanów. Później jednak okazało się, że nie jest to tania podróba Iron Maiden, a dziewczyny potrafią grać i śpiewać na wysokim poziomie. Prawdziwego koncertu Maidenów to rzecz jasna nie zastąpi, ale na pewno od samego początku było to ciekawe zjawisko nie tylko dla studentów gender studies, ale również dla fanów klasycznego heavy metalu.

Podczas swojej kilkunastoletniej działalności The Iron Maidens zagrały kilkaset koncertów i nagrały trzy płyty.

Wszystkie zawierają własne interpretacje utworów oryginalnie granych przez Iron Maiden. Dla fanów oldschoolowego grania warte odnotowania jest to, że dziewczyny skupiły się przede wszystkim na twórczości Ironsów z lat 80., choć w ich repertuarze znajdują się pojedyncze nowsze kawałki, jak na przykład „The Wicker Man”. Na początku działalności zespół rozważał nagranie płyty z autorską muzyką, ale ostatecznie zrezygnował z tego i skupił się na coverach.

Przez skład The Iron Maidens na przestrzeni lat przewinęło się kilkanaście artystek.

Wartym odnotowania smaczkiem jest fakt, że w zależności od tego, czyje partie członkinie grała lub śpiewała, używała pseudonimu, który najczęściej był przekręconym imieniem i nazwiskiem oryginalnego członka Iron Maiden. I tak zamiast Bruce’a Dickinsona, w The Iron Maidens śpiewa Bruce Chickinson, na basie – Steph Harris, na gitarach – Adriana Smith oraz Davina Murray, a za bębnami siedzi Nikki McBurrain. Wcześniej były też Adrienne Smith czy Steve Hairess. Wszystko to pokazuje, że zespół ma dystans do tego, co robi, a całość przedsięwzięcia to po prostu dobra zabawa dla fanów prawdziwego Iron Maiden.

Bruce Dickinson w jednym wywiadów opowiadał swoje wrażenia z koncertu The Iron Maidens, na który wszyscy muzycy oryginalnego składu zespołu udali się w Meksyku. Wedle relacji wokalisty było to bardzo dziwne doświadczenie. Zdradził również, że w dość grubiański sposób zażartował sobie ze Stevem Harrisem, którego zapytał, czy patrząc wówczas na scenę „nie przeleciałby sam siebie”. Później dodał jednak, że pod względem muzycznym niewiele różnił się to od ich oryginalnych wykonań. Zaznaczył, że tak naprawdę jedynym wyróżnikiem jest to, że Iron Maiden wciąż tworzy nową muzykę. Gdyby zespół tego nie robił, w końcu stałby się tylko coverbandem samego siebie.

Wszyscy fani Iron Maiden nie mogą przegapić okazji i muszą zobaczyć The Iron Maidens na żywo.

Okazja jest ku temu znakomita, bo już na początku maja zespół przyjeżdża na trzy koncerty do Polski. The Iron Maidens zagrają:

5 maja w Krakowie w Klubie Kwadrat

6 maja w Warszawie w Klubie Proxima

7 maja w Gdańsku w Klubie B90

Podczas wszystkich występów The Iron Maidens w Polsce na scenie w roli suportu pojawi się Red’s Cool – hard rockowy zespół z Rosji.

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Black metal rodem z Czech – Cult of Fire zagra w Polsce

Lena Knapik

Napalm Death wyruszy w trasę po Europie

Mateusz Lip

Behemoth ogłasza jesienną trasę koncertową, również po Polsce

Paweł Kurczonek

Decapitated, Beyond Creation i Ingested we Wrocławiu

Mateusz Lip

The Sixpounder: poznaliśmy wszystkie supporty na „Killer King Tour 2019”

Redakcja

Iron Maiden po 25 latach planuje wrócić do Izraela

Mateusz Lip

Zostaw komentarz