Koncert zespołu Sleep w Polsce
Strona główna » Sleep – pionierzy stoner/doom metalu zagrają w Polsce!
KONCERTY

Sleep – pionierzy stoner/doom metalu zagrają w Polsce!

Amerykańskie stoner doom metalowe trio Sleep właśnie ogłosiło daty wiosennej trasy po Europie. Zespół zawita do Polski 9 kwietnia 2019 roku. Będzie to kolejny występ kapeli w naszym kraju. Koncert zaplanowano w warszawskim klubie Progresja. Organizatorem jest Metal Mind Productions.

Zespół Sleep powstał w 1990 roku w Kalifornii.

Od razu wyróżniali się charakterystycznym brzmieniem – to było pełne brudu, ciężaru, a kompozycje, które muzycy tworzyli za pomocą swoich dźwięków, były rozbudowane, niepokojące i wprawiające słuchacza niemal w trans. Powszechnie są uważani za pionierów stoner doom metalu, ale w swojej twórczości odwołują się również do muzyki progresywnej.

Sleep zadebiutowało na rynku muzycznym w 1991 roku albumem „Volume One”, który zdobył uznanie krytyków oraz przysporzył grupie grono zagorzałych fanów. Bardzo szybko, bo już w 1992 roku wydano drugi album „Sleep’s Holy Mountain”, który okazał się dojrzalszy i jeszcze lepszy od debiutu. Wszystko wskazywało na to, że rodzi się kolejna – choć jednak dość niszowa – gwiazda metalu. Później jednak losy kapeli nie były tak udane.

Przed wydaniem trzeciego albumu zespół popadł w ciężki konflikt z wydawcą.

Zarzewiem konfliktu była zawartość muzyczna nowego krążka. Muzycy Sleep nie chcieli iść na żaden kompromis, a cały album miał być w zasadzie jednym, rozbudowanym do około godziny utworem. Proces komponowania i nagrywania był żmudny i bardzo trudny, a efekt końcowy spotkał się ze skrajną krytyką ze strony wydawcy. Ten zapowiedział, że nie wyda tego w takiej formie, a album wymaga wielu zmian. W ostatecznym rozrachunku zespół nie przystał na proponowane zmiany i rozgoryczony postanowił zawiesić działalność.

W związku z tym, że materiał był nagrany, został wydany w różnych formach. Dwie najbardziej znane wersje tego wydawnictwa to „Jerusalem” z 1999 roku. Krążek trwa około 53 minut i zawiera sześć kawałków o identycznych tytułach. „Jerusalem” jest często określane miane oficjalnego bootlega.

Druga popularna wersja to „Dopesmoker” wydana w 2003 roku. Ta już oficjalnie figuruje w dyskografii Sleep, jako album studyjny, a dodatkowo również przez muzyków określana jest mianem najbliższej wersji tego, co chcieli osiągnąć. „Dopesmoker” spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem recenzentów. Na powrót zespołu do grana trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać.

W 2009 roku Sleep zagrało dwa specjalne koncerty i wówczas również zapadła decyzja o reaktywacji zespołu. Z oryginalnego składu wypadł perkusista Chris Hakius, który zdecydował się nie kontynuować kariery muzycznej. Dwaj pozostali muzycy postanowili jednak dać Sleep jeszcze jedną szansę i grają do dziś.

Od tamtego czasu zespół regularnie koncertuje, a w 2018 roku wydał czwarty studyjny album „The Science”. Ten spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno fanów, jak i recenzentów. Znalazł się też w licznych zestawieniach najlepszych krążków zeszłego roku. To właśnie ten krążek „The Science”, Sleep będzie promował na koncercie w Warszawie.

Sleep zagra w Progresji 9 kwietnia 2019 roku. Bilety w cenie 120 złotych (140 zł w dniu koncertu) trafią do sprzedaży 11 stycznia. Zespół wspierać będzie nieznany jeszcze support.

Podobne artykuły

Faun wystąpi na dwóch koncertach w Polsce w 2020 roku

Lena Knapik

Dying Fetus wraca na koncert do Polski!

Bartłomiej Pasiak

Szykujcie się na prawdziwą randkę w ciemno! – Nocny Kochanek zapowiedział trasę

Bartłomiej Pasiak

The Word Alive na jedynym koncercie w 2019 roku

Dominika Kudła

Polaris (metalcore) w maju wystąpią w Poznaniu – szczegóły koncertu

Mateusz Lip

Claudio Simonetti’s Goblin już w tym tygodniu w Krakowie

Redakcja

2 komentarze

Ik 7 stycznia 2019 at 20:25

Sleep grało w 2012 we Wrocławiu, który jest w granicach Polski już od jakiegoś czasu 😉

Odpowiedz
Szymon Grzybowski
Szymon Grzybowski 7 stycznia 2019 at 20:37

Wrocław nigdy nie był rdzennie polski! 😉 A tak serio, wielkie dzięki za czujność, masz oczywiście racje. Sleep grało we Wrocku w 2012 roku. Już sprostowałem to w tekście.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!