Szwedzki zespół black metalowy Marduk
Strona główna » Antifa przeciwko Mardukowi. Koncert odwołany.
INNE NEWSY

Antifa przeciwko Mardukowi. Koncert odwołany.

Sobotni koncert Marduk w Oakland Metro Operahouse w Oakland w Kalifornii został odwołany. Organizatorzy tłumaczą decyzję względami bezpieczeństwa.

Już w piątek lokalna policja wydała specjalne oświadczenie, w którym między innymi napisano: “są pewne grupy, które wierzą, że Marduk odnosi się do gloryfikowania nazizmu”. Pamiętając niedawne zamieszki na Uniwersytecie w Berkeley (gdzie antifa zbojkotowała wystąpienie dziennikarza Milo Yiannopoulosa), ostrzegła o możliwości pojawienia się antyfaszystów protestujących przed koncertem zespołu.

Osobną odezwę wystosował Oakland Metro Operahouse, mówiąc:

W ciągu ostatniego tygodnia czytaliśmy wywiad po wywiadzie z Mardukiem, które przeprowadzono przez ostatnie dwadzieścia lat, nie znaleźliśmy żadnych wypowiedzi świadczących o tym, że są zwolennikami białej supremacji, nacjonalistami czy opowiadają się przeciwko imigrantom. Mimo wszystko nie chcemy narażać naszej ochrony, personelu czy osób uczestniczących w koncercie na przemoc. (…) Nie możemy ryzykować. Dla publicznego bezpieczeństwa oraz przez wzgląd na to, że Departament Policji w Oakland nalegał na takie wyjście, odwołujemy koncert Mardukiem, który miał się odbyć 18 lutego.

Konflikt zaczęła grupa przedstawiająca się jako Anty-Facist Action Bay Area, deklarujący walkę z faszyzmem i białą supremacją na terenie Bay Area (region otaczający zatokę San Francisco). Opublikowała ona posta, w którym można było znaleźć tezy o tym, że kapela propaguje faszyzm i antysemityzm czy to, że najnowszy album “Frontschwein” w całości odnosi się do III Rzeszy. Do tego jedna z wcześniejszych płyt nazywała się się “Panzer Division Marduk”, co oznacza oczywiście hitlerowską dywizję pancerną. Kolejny argument kazał już jednak mocno wątpić w wiedzę merytoryczną stojącą za atakami: “inny album nazywa się “Warschau” (teren obozu koncentracyjnego podczas Holokaustu), wykorzystuje na okładce fotografię nazistowskich czołgów przetaczających się przez zrujnowaną Polskę”.


Strona przytoczyła również rozmowę z 2014 roku z założycielem i gitarzystą kapeli, Morganem Steinmeyerem Håkanssonem, w której został poproszony o skomentowanie mowy nienawiści Varga Vikernesa skierowaną do Żydów i Muzułmanów. Håkansson miał wtedy odpowiedzieć: “To dziwne, że nielubienie jakieś religii jest nielegalne. Uważam za bardzo dziwne to, że nie można mieć pewnych poglądów.”

W innym wywiadzie muzyk powiedział:

To dziwne, że o niektórych historycznych tematach można śpiewać, a o innych nie. (…) Niektórymi historycznymi sprawami jestem zafascynowany i będziemy o nich pisać tak długo, jak będę się czuł nimi inspirowany. Nie mam z tym problemu, że są one o II wojnie światowej, a jeśli komuś to nie pasuje, to może się pieprzyć. Slayer i Motörhead robiły tak już wcześniej i nie widzę powodu, żeby tego nie kontynuować.
Podobne artykuły

Alexi Laiho z Children Of Bodom: “z wiekiem kace stają się kurewsko złe”

Lena Knapik

Oficjalnie: Chris Cornell popełnił samobójstwo

Lena Knapik

Suicidal Angels oraz Fight The Fight zagrają przed Satyricon

Tomasz Koza

Amon Amarth: zarzuty, kłamstwa, pieniądze

Lena Knapik

Chris Tsangarides, producent m.in. Judas Priest, Helloween i Thin Lizzy nie żyje

Dominika Kudła

Posłuchaj jak brzmi kolejny utwór Tribulation „Lady Death”

Agata Laszuk

1 komentarz

BM fuck antifa 21 kwietnia 2017 at 19:33
0

Black Metalu nie da się cenzurować wbijcie to sobie do łba dziewczynki z antify.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!