INNE NEWSY

Gene Simmons z Kiss rezygnuje z opatentowania “diabelskich rogów” \m/

fot. facebook.com/KISS

Niecałe dwa tygodnie temu basista i wokalista Kiss postanowił w amerykańskim urzędzie opatentować gest “diabelskich rogów”. Stwierdził przy tym, że chociaż symbol nie jest jego wynalazkiem, to “diabelskie rogi” na stałe przylgnęły do jego wizerunku. Wniosek wywołał niemałe zamieszanie i nie wzbudził aprobaty muzycznego świata. W dyskusję włączyła się wdowa po Dio, któremu przypisuje się szersze rozpowszechnienie gestu. Nie wiadomo, co było przyczyną zmiany zdania, lecz wczoraj Simmons wycofał swój wniosek patentowy.

Gene zapłacił za wniosek 275$ i opisał znak jako “gest z podniesionym palcem wskazującym i małym oraz wyciągniętym prostopadle do nich kciukiem”. Swoją decyzję motywował tym, iż “diabelskie rogi” po raz pierwszy publicznie zostały zaprezentowane właśnie przez niego 14 listopada 1974 roku podczas trasy Kiss “Hotter Than Hell”. Warto zaznaczyć, iż prezentowany przez Simmonsa gest w amerykańskiej wersji języka migowego znaczy “kocham cię”.

“Diabelskie rogi” z pewnością zyskały na popularności dzięki Ronniemu Jamesowi Dio, który zaczął je pokazywać zaraz po dołączeniu do Black Sabbath w 1979 roku. Nigdy jednak nie przywłaszczył sobie ich autorstwa. Jak mówił w wywiadzie w 2001 roku, kiedy Simmons już zaczynał przypisywanie sobie tego osiągnięcia:

To jak mówienie, że wynalazłem koło. Jestem pewien, że ktoś kiedyś je stworzył. Myślę, że ja uczyniłem je modnymi. (…) Gene Simmons powie ci, że to on je wymyślił. Ale Gene wymyślił też oddychanie, buty i wszystko inne.

Dio przyznał, że ten gest zauważył u swojej włoskiej babci. Nazywany był “maloik” i miał chronić przed złym urokiem.

Po złożeniu wniosku przez Simmonsa Wendy Dio stwierdziła:

Próba zarobienia pieniędzy na tym jest obrzydliwa. To należy do wszystkich i nie jest niczyją własnością. To domena publiczna i nie powinna być zastrzegana jako znak towarowy. (…) Szczerze mówiąc, myślę, że to śmieszne i że zrobił z siebie głupca.

Do dyskusji włączył się również Nikki Sixx z Mötley Crüe, który zamieścił żartobliwego posta o tym, iż zamierza opatentować symbol środkowego palca. Tymczasem doszukano się dużo starszych użyć “diabelskich rogów”, wcześniejszych niż we wskazanym przez Simmonsa 1974 roku. Gest ten zagościł prawie dekadę przed uformowaniem się Kiss na okładce singla “Yellow Submarine/Eleanor Rigby” The Beatles z 1966. Media wskazywały również na podobieństwo z gestem Spidermana, który formował tak dłoń, kiedy strzelał pajęczyną. Niestety Gene chyba zagmatwał się w swojej argumentacji i po wszystkich nieprzychylnych komentarzach postanowił wykorzystać kultową postać z komiksów, mówiąc:

Mój gest pochodzi od Spidermana i jest hołdem dla niego.

Nie wiadomo, w jakim jeszcze innym niespodziewanym kierunku potoczyłaby się ten rozległy dyskurs. Na szczęście Gene Simmons zakończył go w odpowiednim (no, może nieco zbyt spóźnionym) momencie.


Podobne artykuły

Elvenking: Zapowiedź nowego albumu

Agata Laszuk

Joakim Brodén: “Dobrze się bawimy grając heavy metal”

Agata Laszuk

Bruce Dickinson: „Jeśli nie tworzycie nowej muzyki, to po co zawracać głowę?”

Agata Laszuk

Zostaw komentarz