INNE NEWSY

Metallica otrzyma muzycznego Nobla


To już pewne – Metallica otrzyma nagrodę Polar Music Prize, nazywaną muzycznym odpowiednikiem Nagrody Nobla, przyznawaną corocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną. Wyróżnienie wręczone zostanie w sierpniu przez króla Szwecji, Karola XVI Gustawa.

Jak określili organizatorzy, Metallica „potrafiła zamienić pokój nastolatka w Valhallę”:

Od czasu Wagnerowskiego zamętu i Czajkowskich dzieł, nikt nie stworzył muzyki, która byłaby tak fizyczna i wściekła, a zarazem przystępna. Poprzez wirtuozerię i szybkie tempo Metallica zabrała muzykę rockową w punkt, do którego ta wcześniej nie dotarła. W świecie Metalliki zarówno sypialnia nastolatka, jak i sala koncertowa, przeistaczają się w Valhallę. Siła i bezkompromisowość, zawarte w albumach zespołu, pomogły milionom słuchaczy przemienić poczucie wyalienowania w moc.


Nagrodą, jaką otrzyma grupa, jest milion szwedzkich koron (około 420 tys. polskich złotych). Kwota ta zostanie przeznaczona na cele fundacji All Within My Hands należącej do Metalliki.

Lars Ulrich komentuje:

To wydarzenie pcha nas w kierunku dystyngowanej kompanii. To wspaniałe potwierdzenie tego, czego Metallica dokonała przez ostatnich trzydzieści pięć lat. Jednocześnie czujemy, że nadal mamy przed sobą najlepsze lata.

Wśród dotychczasowych laureatów z rockowego światka znaleźli się m.in.: Paul McCartney, Led Zeppelin czy Chuck Berry.

Źródło: MetalInjection.net / Fot. Materiały prasowe

Podobne artykuły

Pierwsza publiczna wypowiedź byłego gitarzysty Static-X po odsiadce za seks z nieletnią

Lena Knapik

Ozzy Osbourne – “Nie jestem uzależniony od seksu”

Lena Knapik

Sólstafir zapowiada nową płytę

Lena Knapik

Zostaw komentarz