Image default
INNE NEWSY

Metallica otrzyma muzycznego Nobla


To już pewne – Metallica otrzyma nagrodę Polar Music Prize, nazywaną muzycznym odpowiednikiem Nagrody Nobla, przyznawaną corocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną. Wyróżnienie wręczone zostanie w sierpniu przez króla Szwecji, Karola XVI Gustawa.

Jak określili organizatorzy, Metallica „potrafiła zamienić pokój nastolatka w Valhallę”:

Od czasu Wagnerowskiego zamętu i Czajkowskich dzieł, nikt nie stworzył muzyki, która byłaby tak fizyczna i wściekła, a zarazem przystępna. Poprzez wirtuozerię i szybkie tempo Metallica zabrała muzykę rockową w punkt, do którego ta wcześniej nie dotarła. W świecie Metalliki zarówno sypialnia nastolatka, jak i sala koncertowa, przeistaczają się w Valhallę. Siła i bezkompromisowość, zawarte w albumach zespołu, pomogły milionom słuchaczy przemienić poczucie wyalienowania w moc.


Nagrodą, jaką otrzyma grupa, jest milion szwedzkich koron (około 420 tys. polskich złotych). Kwota ta zostanie przeznaczona na cele fundacji All Within My Hands należącej do Metalliki.

Lars Ulrich komentuje:

To wydarzenie pcha nas w kierunku dystyngowanej kompanii. To wspaniałe potwierdzenie tego, czego Metallica dokonała przez ostatnich trzydzieści pięć lat. Jednocześnie czujemy, że nadal mamy przed sobą najlepsze lata.

Wśród dotychczasowych laureatów z rockowego światka znaleźli się m.in.: Paul McCartney, Led Zeppelin czy Chuck Berry.

Źródło: MetalInjection.net / Fot. Materiały prasowe

Podobne artykuły

Warrel Dane zapowiada nowy solowy album

Agata Laszuk

Rob Halford ujawnia 10 ulubionych albumów metalowych

Tomasz Koza

Nowa płyta ROME “Hall of Thatch” już dostępna! Trzy koncerty w Polsce w marcu

Tomasz Koza

Zostaw komentarz