Strona główna » Pierwsze opinie na temat filmu “Lords Of Chaos” są… dobre!
INNE NEWSY

Pierwsze opinie na temat filmu “Lords Of Chaos” są… dobre!


W miniony wtorek podczas Sundace Film Festival odbyła się światowa premiera “Lords Of Chaos“, ekranizacji książki “Lords of Chaos: The Bloody Rise of the Satanic Metal Underground” autorstwa Amerykanina Michaela Moynihana i Norwega Didrika Søderlinda z 1998 roku. Obydwa dzieła poruszają tematykę norweskiej sceny black metalowej z początku lat 90. Póki co jeszcze nie wiadomo, kiedy film trafi do szerszej publiczności.

Jeszcze przed powstaniem filmu “Lords Of Chaos” był mocno krytykowany przez muzyków związanych z black metalem.

Fenriz z Darkthrone w dość zabawny sposób stwierdził, iż ekranizacja książki to “najgorszy pomysł od czasów niekrojonego chleba”. Varg Vikernes, którego film dotyczy bezpośrednio, już książkę ochrzcił mianem “hollywoodzkiego gówna”. Jak mówił:

Pierwsze co mi przyszło na myśl to to, że oni [twórcy filmu] nigdy właściwie nie porozmawiali z ludźmi zamieszanymi w tę historię. Bazowali tylko na tej budzącej sensację książce. Nie zostało zadane ani jedno pytanie ludziom, którzy rzeczywiście mają z tym coś wspólnego, więc było wiadome, że twórcom nie chodzi o film dokumentalny. Twórcom chodzi po prostu o film.

Varg zdradził również, iż Mayhem nie zgodził się na użycie swojej muzyki w filmie.

Podobnie jak Darkthrone i sam Vikernes, gdy poproszono go o wykorzystanie utworów Burzum. Na razie nie wiadomo, jak twórca filmu, Jonas Åkerlund, poradził sobie z przedstawieniem kapel bez wykorzystania ich muzyki. Na początku stycznia w internecie pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, iż soundtrack stworzył… Sigur Rós (black metal pełną parą).

Jørn „Necrobutcher” Stubberud, basista Mayhem również nie przedstawił twórców filmu w najlepszym świetle:

Skontaktowali się z wszystkimi za naszymi plecami, z członkami zespołu, ludźmi związanymi z nami, w bardzo podstępny sposób. To niewłaściwe podejście. Robicie film o zespole? Pierwszymi ludźmi, z którymi się kontaktujecie powinni być muzycy z tego zespołu. Wypada również zapytać o zgodę na użycie ich muzyki. (…) Myślę, że wszyscy którzy znają norweski black metal, wiedzą, że ta książka to gówno. Wszyscy jesteśmy nastawieni sceptycznie i negatywnie do tego, iż na jej podstawie powstaje film.

Torba Metallica gratis za zakupy.
Kup oryginalne produkty zespołu Metallica i zgarnij torbę gratis! Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

Wbrew wszystkiemu pierwsze recenzje po premierowym pokazie “Lords Of Chaos” okazują się zaskakująco dobre.

Przytaczamy fragmenty niektórych z nich:

David Fear, Rolling Stone:

To, co dostarczył Kulkin, Åkerlund i spółka, to bardziej horror niż biografia. Daje radę jako historia kapeli, która wpada w szał. Ale jako studium prawdziwej zbrodni, w którą zamieszany jest headbanging, odwrócone krzyże, wandalizm, przestępstwa i trochę zajebistych koncertowych T-shirtów – “Chaos” rządzi.

Ali Shimkus, Slug:

Jeśli szukacie filmu z sympatycznym protagonistą, to nie znajdziecie go tutaj. Jednak to wciąż wciągający film, który po zakończeniu jeszcze długo siedzi w głowie, a gra Culkina i Cohena były warte zapamiętania i mrożące krew w żyłach.

Drew McWeeny, The Tracking Board:

Dzieło Jonasa Åkerlunda patrzy na to, co się stało, gdy norweska scena black metalowa wmieszała się w coś naprawdę zabójczego, i radzi sobie z tym z poczuciem humorem, stylem i człowieczeństwem bardziej, niż bym przypuszczał.

Noel Lawrence, Screen Anarchy:

Co najważniejsze – Åkerlund dokonuje nieco niezwykłego wyczynu, kiedy publika sympatyzuje z bohaterami pomimo tego podpalenia czy rozlewu krwi. Podobnie jak w “Chłopcach z ferajny” Martina Scorsese raczej dopingujemy postaci nikczemne. To spodoba się fanom metalu, jak i ludziom spoza tego klimatu.

ilm Władcy Chaosu, Lord of Chaos
Plakat promujący film “Lord of Chaos”.

Żródło: Metalsucks.net

Podobne artykuły

Cradle of Filth i Moonspell na trzech koncertach w kraju

Tomasz Koza

Czy zdaniem kolegów z zespołu, Dio chciałby występować pośmiertnie jako hologram?

Agata Laszuk

Dlaczego Metallica nagrała Garage Days Re-Revisited? Premiera wznowionej edycji.

Szymon Grzybowski

Decapitated ujawnia szczegóły “Anticult” oraz pierwszy singiel

Tomasz Koza

Premiera metalowej opery Therion już w styczniu

Lena Knapik

Dave narzucił zespołowi własny dress code?

Agata Laszuk

2 komentarze

Paweł 29 stycznia 2018 at 10:20
0

Pewnie narażę się wszystkim ortodoksyjnym “trve-kvlt-ultra-turbo-norsk-pagan-satan-black-metalowcom”, ale akurat Vikernes nie jest dla mnie żadnym autorytetem w kwestii black metalu. Na swój temat, na temat muzyki, na temat tamtych wydarzeń powiedział tyle sprzecznych i często bzdurnych rzeczy, że sam się w tym wszystkim już chyba pogubił. Więc jeżeli on mówi, że film jest denny to trzeba go obejrzeć.

Odpowiedz
Ravn 28 czerwca 2019 at 13:43
0

film i książka przede wszystkim to bzdura, kto nie żył w tamtych czasach ten gówno wie

Odpowiedz

Zostaw komentarz