Klub B90
Strona główna » Zmagania gdańskiego B90 z prokuraturą. Apel Nergala i Tomasza Lipińskiego.
INNE NEWSY

Zmagania gdańskiego B90 z prokuraturą. Apel Nergala i Tomasza Lipińskiego.
W dobie obecnej władzy przyszłość gdańskiego klubu B90, w którym zagościło wiele przedstawicieli cięższej muzyki, jest niepewna. Okazuje się, że prokuratura prowadzi działania wobec miejscówki, a wiosną planowany jest proces sądowy, ponieważ koncerty w klubie są “zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego”.

Muzyk Tomasz Lipiński w weekend opublikował na Facebooku wpis dotyczący całej sytuacji:

Najlepszy klub muzyczny w Polsce – gdański B90 na celowniku ziobrowskiej prokuratury. Według niej to nie klub muzyczny, a zwykły pub; koncerty tam organizowane mają być zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego. Każdy, kto tam był, wie: trudno o lepiej zaprojektowany i zorganizowany klub muzyczny, nie tylko w Polsce. Jest to więc jawny, niczym nawet nie maskowany zamach na prywatną placówkę kultury, niezależną od władzy i jej ideologii. Na wiosnę planowany jest proces sądowy, w którym prokuratura będzie starała się zdyskredytować i zniszczyć dokonania Arka Hronowskiego i jego ekipy. Dręczenie kolejnymi kontrolami, które nie wykazały niczego niewłaściwego, już było. Teraz są przesłuchania, namawiania do przyznania się do niepopełnionych wykroczeń itp. środki z pisowskiego, neobolszewickiego arsenału.
Apeluję gorąco do wszystkich muzyków i słuchaczy muzyki, którzy znają B90 jako jeden z najlepszych, najbezpieczniejszych, najlepiej wyposażonych klubów muzycznych w Europie. Nie dajmy pisowskim prześladowcom zniszczyć tego miejsca. Pewnie ktoś z krewnych i znajomych tego, czy innego partyjnego aparatczyka już ostrzy ząbki na klub, który odniósł tak spektakularny sukces. Ale uwaga! Ten sukces nie zrodził się z niczego, a z myślenia, pracy i pieniędzy wielu wspaniałych, kompetentnych osób. Ukradziony przez PiS – dołączyłby do sukcesów stadniny w Janowie i TVP Info.

Prokuratura zarzuca klubowi organizację koncertów bez pozwolenia na imprezy masowe. Arkadiusz Hronowski, właściciel klubu, uważa B90 za profesjonalną salę koncertową, a takie w świetle prawa są zwolnione z występowania o takowe pozwolenia. Wie jednak, że sąd bez problemu może oddalić złożone zażalenie na postępowanie kuratorskie, oświadczając, iż B90 nie wygląda jak sala koncertowa, lecz zwykły pub. Warto wspomnieć, że wielokrotne kontrole wykazały, iż klub spełnia wszelkie warunki bezpieczeństwa. Wiadomo jednak, że nie chodzi o warunki, a artystów, którzy występują na deskach B90.

W rozmowie dla Trójmiejskiej Gazety Wyborczej (cały artykuł dostępny tutaj) Hronowski powiedział:

Choćby tylko ze względu na koncerty metalowe klub już od dawna był solą w oku naszych fundamentalistów. Samo to wystarczyłoby pewnie do podjęcia krucjaty.Przez cztery lata klub B90 nikomu nie przeszkadzał. Byliśmy bardzo pozytywnie oceniani zarówno przez branżę muzyczną, jak i fanów. Nagle, po koncercie zespołu Behemoth na jesieni 2016 roku, posypały się kontrole i materiały w TVP opisujące nasz klub jako miejsce nielegalne i prowadzone nielegalnie. Typowa propaganda tej stacji. Nie trzeba być nawet po szkole podstawowej, aby zrozumieć, że za tym stoi władza, która chce uciszyć naszą działalność i tym samym udowodnić, że wspieranie wielu imprez przez miasto jest kolejnym układem. Nie chodzi zresztą tylko o nas, podobne problemy zaczyna mieć warszawski klub Progresja, w którym też można posłuchać głównie metalu, a Nergalowi, liderowi grupy Behemoth, grożą zarzuty za plakat do trasy koncertowej zespołu, nazwanej „Rzeczpospolita niewierna”.

Na reakcję “sprawcy” nagłego zainteresowania prokuratury gdańskim klubem nie trzeba było długo czekać.

Adam “Nergal” Darski opublikował dzisiaj na swoim facebookowym koncie apel do kolegów z tzw. “sceny” oraz do wszystkich konsumentów i fanów sztuki:

Moi drodzy.
Wielokrotnie byłem targetem ataków samozwańczych cenzorów i autorytarnej propagandy, ludzi na usługach różnych rządów i organizacji, których celem było kneblowanie mi ust. Wielokrotnie wychodziłem z tych konfrontacji obronną rękę wygrywając ważne procesy sądowe. Jestem częścią zespołu Behemoth, grającego niszową muzykę przeznaczoną dla bardzo specyficznej grupy odbiorców. Szczęśliwie dla nas tych odbiorców w samej Polsce są przynajmniej tysiące, czego dowodem są liczne wyprzedane koncerty i eventy. Jednak od kilku miesięcy ataki skierowane w nasz zespół zdecydowanie się nasiliły. Członkowie Behemoth, członkowie ekipy produkcyjnej, promotorzy naszych koncertów, właściciele klubów muzycznych są poddawani presji, przesłuchiwani przez policję i prokuraturę. Stawiane są zarzuty, najczęściej zupełnie absurdalne no bo jak wytłumaczyć urzędnikom państwowym, że Polska NIE MA MONOPOLU na ptaka w herbie! Mówię tutaj o zarzutach o znieważenie godła polskiego. Orzeł BEZ KORONY NIE JEST godłem Polski. Tak oficjalnie orzekli heraldycy ale urzędnicy na usługach Ziobry uparcie twierdzą inaczej szukając winnych. Igrzyska rozpoczęte a nowa władza żąda ofiar i krwi! Stygmatyzacja mniejszości, ostracyzm, divide et impera. To procesy dzieją się naprawdę! Od wielu miesięcy toczy się postępowanie przeciwko gdańskiemu klubowi B90. Zarzuty są absurdalne ale najwyraźniej władza postawiła sobie za absolutny priorytet zamknięcie NAJLEPSZEGO klubu koncertowego w Polsce, bo nie realizuje on artystycznego programu partii rządzącej? Właściciel warszawskiej Progresji jest wzywany na policję bo podjął się zorganizowania koncertów Behemoth. Podobny proceder ma miejsce w innych miastach Polski. Mimo, że nasz zespół niewiele ma wspólnego z festiwalem Woodstock i Jurkiem Owsiakiem to wszelkie ataki na jego osobę i ten wyjątkowy festiwal uważamy za SKANDALICZNE! Propagandowy program Kurskiego i Ziobry realizowany jest bardzo konsekwentnie jednak jest to program BARBARZYŃSKI, uderzający w podstawowe wartości człowieka – wolność wyboru. Słowa te kieruję nie tylko do WSZYSTKICH moich kolegów z tzw. “sceny”: aktorów, pisarzy, muzyków, artystów wszelkiej maści… kieruję je również do WSZYSTKICH konsumentów i fanów sztuki: OTWÓRZMY OCZY i POWIEDZMY GŁOŚNO: NIE! Nas nie interesuje “dobra zmiana”, my ŻĄDAMY mądrej zmiany! Kultura Niepodległa jest owocem solidarności kręgów wolnościowych a w swoich bardzo wyraźnych i racjonalnych postulatach ma na celu przywrócenie NORMALNOSCI w naszym codziennym życiu. Zachęcam was bardzo gorąco do wspierania tego przedsięwzięcia. Przekazujcie dalej na czym polega Kultura Niepodległa. Swoje oczekiwania artykułujcie głośno i wyraźnie. Są wartości wyższe niż sprawy POLSKIE, to są wartości LUDZKIE! Niech usłyszy nas jak najwięcej ludzi!
Źródła: Facebook, trójmiasto.wyborcza.pl / Logo: Klub B90

Podobne artykuły

Nowość od Electric Wizard

Agata Laszuk

Nowa płyta Amberian Dawn w listopadzie

Lena Knapik

Muzyczny świat żegna Chestera Benningtona. Ostre słowa Heada z Korn.

Lena Knapik

Dream Theater powróci z nowym albumem w 2019 roku

Dominika Kudła

Black Sabbath “The End of The End” – 11 października w Multikinie! Wygraj bilety do kina

Tomasz Koza

3-majówka już za dwa miesiące

Tomasz Koza

5 komentarzy

PISOWSKI_SIEPACZ 28 sierpnia 2017 at 12:41

I bardzo kurwa dobrze ! Nic tak ożywczo nie wpływa na sztukę jak cenzura. Najpiękniejsze zachodnie dzieła literatury i malarstwa powstały dlatego, że artysta musiał zmagać się z cenzorem w koloratce. A PRL ? Filmy z tamtego czasu są lepsze od współczesnych, ponieważ reżyser musiał pogłówkować, żeby obejść cenzurę, a widz musiał użyć mózgu, żeby zrozumieć aluzje. A teraz ? Wszystko wolno, więc tworzy się masę gówna bez wartości artystycznej, np. death metalowe supergrupy, które zrzynają muzykę z Nile, a ich frontmani pajacują z gwiazdkami polskiego popu. Miejsce metalu jest w piwnicy, w remizie, na szkolnej stołówce. A panom z B90 poradzę, żeby zaczęli udostępniać klub kółkom różańcowym oraz innym przedstawicielom nawiedzonych katoli. Biznes jest biznes, a Kościół Katolicki to całkiem dobry pracodawca.

Odpowiedz
Adis 30 sierpnia 2017 at 15:24

Najlepsze dziela powstawały pod cenzurą? Może jakieś dowody?

Odpowiedz
Rafael 28 sierpnia 2017 at 14:07

Politycy! Ręce precz od kultury! To nie wasza działka. Nie znacie się na sztuce,albo nie podoba się wam? OK,ale nie zabraniajcie jej innym! Czasy PRL-owskiej cenzury już dawno minęły. Nie wskrzeszajcie dawnych demonów. P.S. Żyjcie i dajcie żyć innym…

Odpowiedz
demon 28 sierpnia 2017 at 15:52

Pis niech walczy lepiej z islamem, a od Satanistów niech się odwali. I co ich to obchodzi jak organizowane są koncerty? Co to katolicy uczestniczą w tych koncertach? Nie… My Metale mamy swoją kulturę i swoje poglądy na wszystkie sprawy i nie potrzebujemy państwa polskiego katolickiego by nam mówiono co mamy robić. Otwórz oczy “polsko” i wyjdź na przeciw religii, która zawsze niszczyła NAS Słowian, Lechitów, Lachów i skieruj swój srogi gniew w żydoską dziwkę i jej hermetyczną dupę!!!

Odpowiedz
Malik 28 sierpnia 2017 at 15:54

a co z cenzurowaniem zespołów metalowych które mają inne poglądy niż lewicowe? jak był za poprzednich rządów ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!