Jondrensen Bajki Robotów
Strona główna » Debiutancka płyta Jona Jondrensena pt. „Bajki Robotów”
PŁYTY

Debiutancka płyta Jona Jondrensena pt. „Bajki Robotów”

Jon Jondrensen, wokalista i klawiszowiec znany z działalności w glam metalowej formacji Nasty Crue, postanowił dać się poznać fanom z zupełnie innej strony. Prace trwały długo, ponad dwa lata, ale oto 2 stycznia 2020 roku ukaże się debiutancka płyta zatytułowana „Bajki Robotów”. Osiem kompozycji zabierze słuchaczy do dystopijnego świata znanego z dzieł science fiction polskich pisarzy.

Jondrensen dotychczas kojarzony był z glam metalowym brzmieniem. Sceniczny i poważny romans z muzyką rozpoczął w 2009 w glam/hair metalowej grupie Nasty Crue, która inspiruje się takimi gwiazdami jak Mötley Crüe, Poison, Europe, Steel Panther czy Reckless Love.

Jako wokalista i klawiszowiec, Jon nagrał z Nasty Crue dwa albumy: „Rock’N’Roll Nation” w 2013 oraz „Riots in Heaven” w 2017 roku.

„Bajki Robotów” w duchu progresywnego metalu

W trakcie trwania tej glamowej przygody, Jondrensen postanowił rozpocząć solową karierę, która zupełnie odbiegałaby od tego, co dotychczas tworzył. W końcówce ubiegłego roku światło dzienne ujrzał singiel „Metal nic nie czuje” (utwór dostępny jest m.in. na Spotify – https://spoti.fi/2soVyCY), który zapowiedział zbliżający się wielkimi krokami album „Bajki Robotów”. Debiutancki solowy krążek stanowczo zmierza w stronę melodyjnego, prog metalowego klimatu.

O tym, że mamy do czynienia z zmianą stylu i brzmienia, ostatecznie zapewnił dopiero co zaprezentowany, świeży teledysk do utworu „Kwaśne łzy”, który również znajdzie się na trackliście „Bajek Robotów”.

Prace nad materiałem trwały ponad dwa lata. Rozpoczęły się od poszukiwań muzyków, którzy dobrze zrozumieli i wychwyciliby zamiary Jona, a później przełożyli to na zapis nutowy. Sam Jondrensen chciał przede wszystkim skupić się na części wokalnej. Swoją decyzję tłumaczy:

Pierwotnie płyta miała być do bólu metalowa. Zamarzyło mi się śpiewać prog-power-metal z thrashowymi momentami. Całość zamykałaby się w mrocznej tematyce dystopii znanej książek science fiction, gier, filmów czy seriali. Lata temu zrezygnowałem z pisania muzyki do metalowych utworów. W końcu są one wybitnie gitarowe. Ja natomiast tworzę przy użyciu syntezatorów. Utwory brzmią wtedy jak dema keyboardów i daleko im do twórczości Jordana Rudessa (klawiszowiec Dream Theater). Żeby więc zachować rockową/metalową duszę kompozycji poprosiłem o napisanie muzyki gitarzystów świetnie odnajdujących się w speed i prog metalu.

Jon Jondrensen

Mocna inspiracja Dream Theater

Przywołanie członka zespołu Dream Theater nie jest przypadkowe. Jon jest zauroczony kapelą od czasów liceum i to właśnie przez tych Amerykanów zapragnął zatopić się w progresywnym metalu, zarówno w roli wokalisty, jak i klawiszowca. Jednak jak podkreśla:

Podczas pracy z Nasty Crue uświadomiłem sobie, że mój głos odbiega od wysokich, “piejących” melodic-metalowców, na których się wychowałem. Przy pracy nad własną płytą pilnowałem, aby tonacje utworów były dopasowane do moich możliwości i brzmiały możliwie najlepiej w wygodnej dla mnie tonacji. Starałem się też podkreślić barwę mojego głosu w “średnicy”, zamiast atakować sportowe partie wysokich wokali.

Jon Jondrensen

Warto dodać, że Jondrensen na swoim albumie po raz pierwszy śpiewa po polsku. W Nasty Crue słyszeliśmy go śpiewającego po angielsku.

Jon Jondrensen
Jon Jondrensen, fot. materiały promocyjne

„Bajki Robotów” składają się z kompozycji trzech muzyków

Ostatecznie na albumie znalazły się cztery utwory napisane przez Jona, trzy przez Bogdana Skiedrzyńskiego oraz jeden skomponowany przez Rodrigo Louraço. Łącznie osiem utworów, chociaż według wstępnych założeń miało się ich na krążku znaleźć więcej.

W trakcie prac z kilku piosenek zwyczajnie zrezygnowano, ponieważ jak mówi sam zainteresowany: „dotarłem z nimi do ślepej uliczki, swoim stylem odstawały od pozostałych”. W konsekwencji otrzymamy niezbyt długie (około 33 minut), ale za to bardzo spójne wydawnictwo, tematyką opierające się o dzieła sci-fi polskich autorów.

Początkowo każdy utwór miał mieć przypisaną swoją inspirację konkretnym dziełem literackim, jednak życie oraz kilka innych bieżących tematów postanowiło dorzucić swoje trzy grosze do finalnej płaszczyzny tekstowej. Piosenki są szczere, płyną prosto z doświadczeń i przeżyć Jondrensena, ale pozostają w konwencji fantastycznej dystopii.

  • Jon Jondrensen – śpiew, klawisze, produkcja
  • Bogdan Skiedrzyński – autor 2, 4, 7
  • Rodrigo Louraço – autor 6
  • Krzysztof Tułecki – fretless bass solo w 8

Przydatne linki
Facebook | Spotify | YouTube

Okładka płyty Bajki Robotów
Jondrensen – Bajki Robotów, 2020; Autor okładki: Monika Krzemińska-Hernik

Tracklista Jon Jondrensen – Bajki Robotów:

1. Natchnienie z gór (4:36)
2. Powrót z gwiazd (3:38)
3. Kwaśne łzy (4:12)
4. Po drugiej stronie zera (3:32)
5. Kolejny dzień kolejny rok (3:49)
6. Wstrząs (4:10)
7. Metal nic nie czuje (3:52)
8. Choć jeszcze Cię nie ma (4:52)

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

Metallica – wznowienie kultowego albumu Master of Puppets

Tomasz Koza

Above Aurora zapowiada nowy mini-album “Path to Ruin”

Agata Laszuk

Ruszyła przedsprzedaż „Księżyc milczy luty” na winylu

Tomasz Koza

Them Pulp Criminals zadebiutuje w Malignant Voices

Tomasz Koza

Tool oficjalnie zapowiada nowy album zatytułowany “Fear Inoculum”

Lena Knapik

Nowa płyta Immolatian już w lutym

Lena Knapik

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!