PŁYTY

Nowy materiał Whalesong pt. “Gateway” już w drodze!

Jak ogłosili członkowie grupy Whalesong na przełomie maja i czerwca 2019 zostanie wydany nowy mini-album grupy, zatytułowany “Gateway”. Wydawnictwo to zostanie wydane na 10″ winylu, zawarta będzie na nim jedna premierowa kompozycja, zaś całość wydania będzie niezwykle ekskluzywna – ozdobny papier, z którego wykonana zostanie okładka i wkładka zadrukowane będą ręcznie srebrnym, metalicznym sitodrukiem.

Whalesong - Gateway, 2019
Whalesong – Gateway, 2019

Ponadto Whalesong znajduje się już na końcowym etapie prac nad drugą płytą, noszącą tytuł “Radiance of a Thousand Suns”, której premiera planowana jest na drugą połowę 2019 roku. Wśród muzyków gościnnie udzielających się na drugim krążku zespołu znajdziemy na przykład Thora Harrisa (SWANS, Xiu Xiu, Wrekmeister Harmonies, The Angels of Light), Wacława Vogga Kiełtykę (Decapitated, Lux Occulta), a także cenionego wibrafonistę – Tomasza Herisza.

Liczący sobie już niemal dekadę działalności Whalesong już na starcie czerpała pełnymi garściami z industrialu, nowave i drone’u, z czasem tworząc swoje własne, niepowtarzalne brzmienie, w którym odnaleźć można również echa sludge’u, jazzu, post punku czy noise rocka.

Nie jest to jednak grupa, którą można przypisać do konkretnej szufladki – o nie, w przypadku Whalesong wszelkie próby szufladkowania są daremne; projekt ten za nic ma trendy i modę, nie zgadzając się na współczesne, wyrywkowe, wręcz powierzchowne sposoby odbierania muzyki.

W warunkach koncertowych Whalesong nie obawia się zaatakować słuchacza ciężarem brzmienia, wolnym, industrialnym rytmem, a także często trwającymi kilkanaście minut utworami.

Zespół ten ma wyraźną tendencję do budowania koncertowych setlist wokół nowych utworów (choćby z wspomnianego wcześniej “Radiance of the Thousand Sounds” czy nienagranego wciąż, trzeciego albumu). Mieszanka powtarzanych do granic rytmów i riffów, zmieniającej się dynamiki i potężnego natężenia dźwięku sprawia, że Whalesong jest grupą ciężką do przegapienia – zwłaszcza jeśli dodamy do tego zakres używanych instrumentów. Gongi, cymbały, theremin, dzwony rurowe, wibrafon, a nawet kawałki blach i sprężyny – Whalesong zdecydowanie nie godzi się na ograniczanie swojej muzycznej wyobraźni.

W roku 2017 dzięki Old Temple grupa wydała ciepło przyjęty debiutancki album studyjny zatytułowany “Disorder”, który dzięki Three Moons Records i Abusive Noise Tapes można również dostać w formacie kasetowym.

Rok później wydany został dwupłytowy remix album “Disorder Deconstructed”, przy którym kombinowali między innymi Sanford Parker (Corrections House, Mirrors for Psychic Warfare, ex-Minsk), Luke Lund, MOAN, Horologium i inni. Warto pamiętać, że twórczość grupy w większości dostępna jest w limitowanych nakładach

Jak dotąd Whalesong może poszczycić się następującymi wydawnictwami:

• Filth EP (2011)
• Fallout Single (2013)
• Roi des Rats MCD (2016)
• Disorder (2017, CD Old Temple, kasety: Three Moons Records i Abusive Noise Tapes)
• Disorder Deconstructed (2018, 2CD Old Temple, kaseta Three Moons Records)

Whalesong znajdziecie na:

Bandcamp: whalesong.bandcamp.com
Facebook: facebook.com/whalesongofficial
Oficjalny sklep zespołu: whalesongband.bigcartel.com

Fot. Marcin Pawłowski

Podobne artykuły

Nowy album Wintersun już w lutym

Lena Knapik

Legendarne Possessed wyda nowy album

Lena Knapik

W.A.S.P. odwołuje koncerty na letnich festiwalach

Tomasz Koza

Zostaw komentarz