RECENZJE

Recenzja: Decapitated – Anticult

 

Nowe dziecko DecapitatedAnticult – to podręcznikowy przykład na to, jak kolejne, późniejsze w dyskografiach albumy zespołów liczących już sobie swoje lata kapel potrafią dzielić fanów na dwa obozy. Jedni cały czas szaleją za Decapami i z każdą kolejną płytą łykają jak pelikany wszystko, co Vogg i ekipa serwują nam na kolejnych wydawnictwach. Drudzy nie zostawiają na zespole suchej nitki sugerując domniemane „sprzedanie się” i są obrażeni za odejście od grania technicznego death metalu na rzecz prostszej, bardziej melodyjnej muzyki. W ich mniemaniu wszystko od “Carnival is Forever” warte jest zaorania i wymazania z chwalebnego, wcześniejszego dorobku.Niezależnie czy należycie do obozu prawdziwków czy neofitów faktem jest jedno – Decapitated nie gra już “tech-deathu”. Ba, niektórzy nie boją się nawet stwierdzenia, że w ogóle nie grają już death metalu. Nie jest to szok dla nikogo, kto na bieżąco śledził dokonania zespołu na przestrzeni – powiedzmy – ostatnich pięciu lat. “Anticult” to w linii prostej wypadkowa Mantry Krwi – słychać tu dużo charakterystycznego groove’u, jest lekki posmak tego, co w zeszłym dziesięcioleciu nazywano „modern metalem”, słychać naleciałości Soulfly, Lamb of God, słychać Hatebreed.

Czy to znaczy, że muzycy Decapitated przestali potrafić grać technicznie (bo i takie zawistne głosy w sieci można bez problemu znaleźć)? Bynajmniej, Vogg niejednokrotnie w wywiadach podkreślał, że idą swoją ścieżką, mają w tym momencie zajawkę na takie granie i jeśli będą chcieli grać na trzy akordy to będą to robić, bo mogą, bo akurat chcą, bo nikomu nic do tego. Vogg i spółka to nadal pierwszej ligi muzycy, co można usłyszeć choćby w solówkach, które niejednemu amatorowi gitary skutecznie połamałyby palce.

Zdecydowanie jest to album nastawiony na odgrywanie go na żywo. W niespełna 38 minutach skomasowano 8 szybkich, agresywnych, bardzo wpadających w ucho numerów, stworzonych wręcz do scenicznego szaleństwa. Nie jest to mój numer jeden do słuchania w domu i rozpływania się nad artyzmem i kunsztem kompozycyjnym, pod tym względem miłośnicy gryfowej matematyki będą kompletnie zawiedzeni. Niestety polska trasa promująca zapowiada się dopiero pod koniec roku, najbliższa możliwość usłyszenia Decapitated z nowym materiałem to wyprawa na czeski Brutal Assault, gdzie na pewno będzie można sprawdzić jak “Anticult” wypada na dużej scenie w festiwalowej atmosferze. A jestem przekonany, że tam sprawdzi się wyśmienicie. Do tej pory nie mogę powiedzieć nic więcej, poza tym że to po prostu dobra płyta.

Zamów album “Anticult
Decapitated - AnticultTracklista:

01. Impulse
02. Deathvaluation
03. Kill The Cult
04. One-Eyed Nation
05. Anger Line
06. Earth Scar
07. Never
08. Amen

  • 7/10
    Ocena autora - 7/10
7/10
Sending
User Review
6.8/10 (22 votes)

Podobne artykuły

Gratka dla fanów – recenzja Metallica „Helping Hands… Live & Acoustic at the Masonic”

Szymon Grzybowski

Recenzja: Dream Theater – Dream Theater

Tomasz Koza

Powrót w dobrym stylu – recenzja Oomph! “Ritual”

Paweł Kurczonek

1 komentarz

zukow 15 kwietnia 2018 at 09:44

2 utwory, One-Eyed Nation, Earth Scar.
Reszta do zapomnienia.

Odpowiedz

Zostaw komentarz