Strona główna » 10 popowych hitów w wersji rockmetal (część 2)
SPECJALNE

10 popowych hitów w wersji rockmetal (część 2)

Pora zostawić za sobą lata 80-te. i wejść w ostatnią dekadę ubiegłego stulecia. Następny utwór na tej liście, ukazał się pierwotnie w 1991r.

06. Lacuna Coil – Losing My Religion (R.E.M.)

„Losing My Religion” promował płytę „Out Of Time” amerykańskiej grupy R.E.M. Oparty na brzmieniu mandoliny, szybko stał się największym przebojem grupy, również za sprawą wysoko ocenianego teledysku. Popularności utworu nie przebił nawet, wydany dwa lata później singel „Everybody Hurts”.

Klip do „Losing My Religion” zdobył nagrody w sześciu kategoriach podczas gali MTV Video Music Awards w 1991r. Rok później, płyta „Out Of Time” była nominowana do nagrody Grammy aż w siedmiu kategoriach. Zdobyła trzy statuetki, w tym dwie przyznano kompozycji „Losing My Religion”, m.in. za wspomniany teledysk.

Włoski zespół metalowy Lacuna Coil powstał w 1994r., jako Sleep Of Right. Przełomem w ich karierze stał się trzeci album zatytułowany „Comalies”. Tu zaznaczę, że muzycy Lacuna Coil nie wsparli się coverem, by zdobyć popularność. Zresztą, grupa nie sięga zbyt często po cudze kompozycje. W 2006r. muzycy nagrali swoją wersję „Enjoy The Silence” wspominanego tu parę razy Depeche Mode, a w 2012r. umieścili cover „Losing My Religion” na swojej szóstej studyjnej płycie „Dark Adrenaline”.

07. Children Of Bodom – Oops!… I Did It Again (Britney Spears)

„Oops!… I Did It Again” to pierwszy singel promujący płytę o tym samym tytule, nagraną przez Britney Spears. Utwór, którego autorami są Max Martin i Rami Yacoub, doczekał się nominacji do nagrody Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance, a singel znalazł ponad sześć milionów nabywców na całym świecie. To był rok 2000.

Pięć lat później, ukazała się piąta studyjna płyta fińskiej grupy Children Of Bodom. Finowie, podobnie jak Acid Drinkers, od zarania dziejów chętnie sięgali po cudze kompozycje. Nagrywali covery m.in. Sepultury, Iron Maiden, W.A.S.P., Slayera.

Z czasem zaczęli sięgać po utwory spoza metalowego kręgu. Na czwartej płycie Children Of Bodom znalazł się cover “Somebody Put Something In My Drink” punkrockowej grupy The Ramones.

Podczas nagrań piątej płyty („Are You Dead Yet?”), Finowie poszli jeszcze dalej. Album promowany był singlem „In Your Face”. Na tak zwaną „stronę B” singla trafił cover hitu Britney Spears pt. „Oops!… I Did It Again”. A nagrywanie zabawnych, nie całkiem poważnych coverów stało się swoistą tradycją Children Of Bodom. Na kolejnych albumach formacji możemy usłyszeć przeróbki utworów Eddiego Murphy’ego, Bananaramy czy Roxette.

Stąd już tylko krok dzieli nas od wejścia w XXIw.

08. Halestorm – Bad Romance (Lady Gaga)

W 2009r. światło dzienne ujrzała EP-ka „The Fame Monster” nagrana przez amerykańską piosenkarkę Lady Gagę. W pierwotnym założeniu mini-album miał być dodatkiem do reedycji debiutanckiej płyty wokalistki pt. „Fame”. Zainteresowana uznała jednak, że byłoby to nie w porządku wobec osób, które już kupiły jej debiutancki krążek. Właśnie dlatego zdecydowała się wydać nowy materiał, jako oddzielną EP-kę.

„The Fame Monster” była promowana kilkoma singlami, pierwszym był utwór „Bad Romance”, który szybko stal się jednym z największych przebojów artystki. Przyniósł jej dwie statuetki Grammy i aż siedem nagród podczas gali MTV Video Music Awards w 2010r., włączając najważniejszą nagrodę w kategorii Video Of The Year.

„Bad Romance” doczekał się wielu coverów. W 2010r. po utwór sięgnął Marco Hietala (Nightwish) na potrzeby fińskiego programu telewizyjnego Kuorosota. Swoje wersje „Bad Romance” nagrywali także m.in. 30 Seconds To Mars, Hayley Williams (Paramore), a także Meryl Streep na potrzeby filmu „Ricki and the Flash” (w Polsce ukazał się pod tytułem „Nigdy Nie Jest Za Późno”).

Halestorm to jeden z najaktywniejszych współczesnych zespołów, grający nawet do 250 koncertów rocznie. Występowali u boku takich artystów, jak Godsmack, Disturbed czy Alice Cooper. Swoją wersję „Bad Romance” nagrali w 2011r. Cover trafił na EP-kę zatytułowaną „Reanimate: The Covers EP”.

Mini-album zawierał, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie nowe interpretacje cudzych utworów. Do chwili obecnej, zespół wydał jeszcze dwie kolejne EP-ki z utworami innych wykonawców.

09. Any Given Day – Diamonds (Rihanna)

Utwór „Diamonds” promował siódmą płytę Rihanny, zatytułowaną „Unapologetic”. Wydany w 2012r. album spotkał się z mieszanym przyjęciem przez krytyków. Część chwaliła płytę, pozostali krytykowali teksty utworów i ogólny brak spójności.

Nie całkiem przychylne opinie krytyków nie przeszkodziły singlowi „Diamonds” we wspięciu się na szczyty notowań w blisko trzydziestu krajach, ani płycie – w znalezieniu ponad czterech milionów nabywców i zdobyciu nagrody Grammy w 2014r.

We wcześniejszej części artykułu pisałem o zespołach, którym nagranie cudzego utworu otworzyło drogę do międzynarodowej kariery. Any Given Day – niemiecka grupa grająca metalcore – również wpisuje się w tę kategorię.

Ich debiutancki album pt. „My Longest Way Home” ukazał się we wrześniu 2014r. Dwa lata wcześniej, zespół nagrał demo zawierające trzy utwory, które nie wzbudziło większego zainteresowania. Zainteresowanie wzbudził za to cover przeboju Rihanny pt. „Diamonds”, wrzucony na serwis YouTube w styczniu 2013r. Klip doczekał się ponad 11,5 miliona wyświetleń.

10. Leo Moracchioli – Despacito (Luis Fonsi i Daddy Yankee)

Na koniec zostawiłem utwór cieszący się ogromną, choć dla wielu osób całkowicie niezrozumiałą, popularnością, czyli „Despacito”. Wydany w styczniu 2017r. przebój, szturmem wbił się na szczyty list przebojów w wielu krajach, również w Polsce.

Licznik wyświetleń teledysku w serwisie YouTube pokazuje rekordową liczbę 6,5 miliarda! Tym samym poprzedni rekordzista – „Gangnam Style” koreańskiego rapera PSY, z wynikiem „zaledwie” 3,4 miliarda odsłon, został daleko w tyle. Dla porównania: teledysk do „Nothing Else Matters” Metalliki ma po dziesięciu latach od publikacji 674 miliony wyświetleń, a udostępniony 11 lat temu klip do „Bohemian Rhapsody” Queen, dopiero niedawno przekroczył miliard odsłon.

Jednak hit portorykańskiego piosenkarza nie wszystkim się podoba. 10 kwietnia 2018r. konto Luisa Fonsiego zostało zhakowane, a teledysk został usunięty z YouTube przez anonimowych zwolenników wolnej Palestyny.

Metalową aranżację „Despacito” przygotował Leo Moracchioli, muzyk-multiinstrumentalista, który zasłynął właśnie metalowymi aranżami popowych przebojów. Jego konto na YouTube obserwuje blisko 3,5 miliona osób. Partie wszystkich instrumentów Leo zarejestrował samodzielnie.

I jak? Lepiej, niż w oryginale?

A jakie metalowe covery popowych przebojów znalazłyby się w Waszych zestawieniach?

Podobne artykuły

Cover ‘Em All! – 21. Rocznica wydania „Garage Inc.” Metalliki

Bartłomiej Pasiak

Łabędzi śpiew glam metalu – 30. rocznica debiutu Skid Row

Szymon Grzybowski

Wyrzucić z siebie cały gniew – 25. rocznica debiutu Korna

Szymon Grzybowski

Prawdziwy “debiut” – 40. rocznica wydania „Overkill” Motörhead

Szymon Grzybowski

Motörhead wciąż na pełnym gazie – BMG wznawia płyty z lat 2002-2008

Szymon Grzybowski

Jedne z najbardziej zadziwiających riderów kapel metalowych

Tomasz Koza

Zostaw komentarz