Relacja: Testament, Annihilator, Death Angel – Warszawa, 15.11.2017
Strona główna » Czy nastolatki w Polsce słuchają metalu? Niekoniecznie.
SPECJALNE

Czy nastolatki w Polsce słuchają metalu? Niekoniecznie.

Narodowe Centrum Kultury opublikowało badania na temat gustu muzycznego polskich nastolatków. W sumie przepytano ponad 2000 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat o to, czy w ogóle słuchają muzyki, a jeśli tak – jakich gatunków. Metalu jako oddzielnego gatunku w ogóle nie uwzględniono w badaniu, ale rock, w ramach którego zawierał się metal, również wypadł bardzo słabo. Czy Testament ma jakąkolwiek szansę w starciu z Justinem Biberem?

Destroyer 666 na Metalmania 2018
Destroyer 666 podczas Metalmanii 2018

Badania przeprowadzono w grudniu 2018 roku – pytania dotyczyły ogólnie stosunku do sztuki i kultury.

Muzyka była jednym z wątków. Okazuje się, że spośród przebadanych niemal wszyscy, bo 99% osób, deklaruje, że słucha muzyki. Jakie są najpopularniejsze gatunki?

 • 25% – rap/hip-hop
 • 23% – pop
 • 10% – rock
 • 8% – disco polo
 • 8% – dance
 • 5% – muzyka elektroniczna
 • 5% – muzyka filmowa

Jak widać, rock wypada bardzo słabo, trudno jednoznacznie powiedzieć ile z tego stanowi metal, ale można przypuszczać, że większość respondentów ma na myśli Maroon 5 czy Imagine Dragons, a nie Sodom lub Rotting Christ – to jednak tylko domysły.

Trochę lepiej sytuacja prezentuje się, gdy poproszono o wskazanie więcej niż jednego ulubionego gatunku.

Rock w takiej sytuacji wybrało 33% respondentów, ale jednocześnie inne gatunku zyskały jeszcze więcej wskazań. Tak prezentuje się lista:

 • 62% – pop
 • 59% – rap/hip-hop
 • 37% – dance
 • 33% – rock
 • 32% – disco polo
 • 26% – muzyka filmowa
 • 21% – muzyka elektroniczna
Koncert Asphyx na Metalmania 2018
Asphyx podczas Metalmanii 2018

Nastolatków poproszono także o wskazanie ulubionych artystów.

Wśród 20 najczęściej pojawiających się odpowiedzi nie było nie tylko ani jednego wykonawcy metalowego, ale nawet rockowego. Wśród najczęściej wskazywanych znalazło się natomiast miejsce dla Szpaka, Palucha, Popka, Ariany Grande, zespołu Boys, Taco Hemingway’a, Zenona Martyniuka, Eda Sheerana, czy bardziej klasycznie Michaela Jacksona i Eminema. Wśród zespołów, które nie znalazły się w topowej 20, a wskazały je osoby deklarujące rock, jako ulubiony gatunek były Queen oraz Metallica.

Badanie wykazało również ciekawą zależność między gustem muzycznym nastolatków a wykształceniem ich rodziców. Wśród tych, które wskazały rock, jako ulubiony gatunek, rodzice mieli największy odsetek wyższego wykształcenia. W środku tej skali znaleźli się rodzice nastolatków, które wybrały pop i muzykę elektroniczną. Wykształcenie wyraźnie poniżej średniej mieli natomiast rodzice nastolatków, które jako ulubiony gatunek wybrały disco polo.

Ihsashn podczas występu na Metalmania 2018
Emperor podczas Metalmanii 2018

Jak interpretować te wyniki?

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że gust muzyczny nastolatków wciąż jest jeszcze nieukształtowany, a ulubione gatunki czy artyści są po prostu najpopularniejsi i łatwo dostępni. Dotyczy to zwłaszcza popu czy muzyki dance, ale również w pewien sposób rapu. Owszem – jest wielu artystów undergroundowych, ale jednocześnie w mainstreamowych mediach bardzo dużo jest wykonawców, którzy w ocenie najbardziej zagorzałych fanów hip-hopu są komerchą i sprzedali się, ale jednocześnie napędzają popularność całego gatunku.

Metal ma zdecydowanie mniej artystów, którzy są z różną częstotliwością obecni w mainstreamie, a tym samym przysparzają popularności całemu gatunkowi. Często najpopularniejsze zespoły są też najbardziej krytykowane przez hardcore’owych metalowców. Warto jednak pamiętać o tym, że im więcej jest gwiazd o wielkiej popularności (bez względu na wartość artystyczną ich twórczości), tym łatwiej jest wypłynąć kapelom mniej popularnym.

Koncert Napalm Death na festiwalu Metalmania 2018
Napalm Death podczas Metalmanii 2018

Na koniec warto przypomnieć światowe badania dotyczące słuchania muzyki.

Raport przygotowała organizacja International Federation of the Phonographic Industry (IFPI; pol. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) – dotyczą 2018 roku. Badanie przeprowadzono w 20 krajach (również w Polsce), które w sumie generują ponad 91% przychodów światowego rynku muzycznego. Odpowiedzi udzielały osoby dorosłe (16-64 lata). W raporcie muzykę metalową uwzględniono jako osobny gatunek.

Co z niego wynika?

Że metal jest na 10. miejscu wśród najpopularniejszych gatunków muzycznych. Jako swój ulubiony wskazało go 19% zapytanych osób. Można było wskazać jednak więcej niż jeden gatunek. Najpopularniejsze to: pop (64%), rock (57%), oraz dance (32%).

Badanie wskazało jeszcze jedną ciekawą informację – o wciąż wielkiej sile radia.

Globalnie 86% przebadanych osób wskazało, że to właśnie za pośrednictwem radia słucha muzyki. Polska w tym zestawieniu była na samym szczycie – aż 94% respondentów wskazało, że słucha muzyki właśnie za pośrednictwem radia.

O wiele mniejszą popularnością cieszą się serwisy streamingowe.

W ujęciu całościowym korzysta z nich 61% przebadanych. Największy odsetek w Rosji (87%), najniższy w Japonii (23%). Polska jest poniżej średniej – z serwisów strumieniujących muzykę korzysta u nas 53% respondentów. Za serwisy streamingowe uznano również serwisy wideo (jak YouTube), o ile osoba udzielająca odpowiedzi wskazała, że słucha za jego pośrednictwem muzyki.

Na koniec informacja o skali piractwa. 38% „konsumowanej” muzyki pochodzi z nielegalnych źródeł.

Źródła:

Fot. Mateusz Kluba – Infernal Impressions dla MetalNews.pl, Albert Markowicz (nagłówek)

Podobne artykuły

20. rocznica wydania „Virtual XI” Iron Maiden – czy to najgorsza płyta zespołu?

Szymon Grzybowski

Metalowe płyty w 2020 – potwierdzone premiery pierwszej połowy roku

Szymon Grzybowski

Chester Bennington z Linkin Park popełnił samobójstwo

Lena Knapik

“O tym zespole będzie kiedyś głośno…” – 20. rocznica debiutu Slipknota

Szymon Grzybowski

Gniazdo węży i aksamitne rewolwery, czyli top 5 płyt z udziałem Saula Hudsona

Mateusz Lip

Ćwierć wieku rytuałów lorda szatana – 25 rocznica wydania „De Mysteriis Dom Sathanas” Mayhem

Paweł Kurczonek

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!