Strona główna » Ale to już było: Metallica vs Jaldaboath
ALE TO JUŻ BYŁO

Ale to już było: Metallica vs Jaldaboath


Wracamy po przerwie. W tym tygodniu porównanie jest na prawdę interesujące. Po jednej stronie mamy klasyk w postaci “Enter Sandman” zespołu Metallica, a po drugiej utwór “The Wailing Witch of Moulsecoomb” dosyć młodej formacji Jaldaboath.

Po przesłuchaniu tych utworów nie można nie odnieść wrażenia, że Brytyjczycy z Jaldaboath czerpali inspiracje z twórczości Metalliki. Sądząc jednak po stylu wyspiarzy, mogło to być działanie celowe (chociaż sami podobno temu zaprzeczają). Za przesłanie dzisiejszego porównania dziękujemy Michałowi Jurkowi.

Utworu “Enter Sandman” nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Nawet osoba mało związana z muzyką metalową zapewne nie raz słyszała ten kawałek.

Utwór pochodzi z albumu “Metallica” wydanego w 1991 roku nakładem wytwórni Elektra Records. Krążek ten nazywany jest często “czarnym albumem” ze względu na swoją okładkę. A skąd pomysł na tak prostą grafikę (jedynie logo i wąż na czarnym tle)? Otóż muzycy chcieli, aby ludzie zwrócili uwagę i cieszyli się muzyką zamieszczoną na krążku, zamiast rozpraszać się na jego opakowaniu. Album “Metallica” jest znaczącą zmianą w twórczości grupy, która zaczęła odchodzić od czystego thrashu.

Utwór “The Wailing Witch of Moulsecoomb” pochodzi z wydanego w styczniu 2014 roku albumu “The Further Adventures…” brytyjskiej grupy Jaldaboath.

Formacja traktuje swoją twórczość z pewnym przymrużeniem oka, co bardzo dobrze widać i słychać na nakręconym, do omawianego dziś utworu, teledysku. Zespół powstał w 2007 roku i jak na razie ma na swoim koncie dwa albumy studyjne, które to całkiem dobrze, szczególnie debiutancki krążek, zostały przyjęte przez krytyków.

Na kolejny odcinek cyklu “Ale to już było” zapraszamy za tydzień. Tradycyjnie już, czekamy na Wasze propozycje porównań.

W artykule wykorzystano loga zespołów Metallica oraz Jaldaboath.

Podobne artykuły

Ale to już było: Acid Drinkers vs Virgin Snatch

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Blood Stain Child vs Eluveitie

Tomasz Koza

Ale to już było: Arch Enemy vs Behemoth

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Watain vs Hate

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Nine Inch Nails vs Godsmack

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Marduk vs Nile

Agnieszka Typiak

Zostaw komentarz