Strona główna » Ale to już było: Nine Inch Nails vs Godsmack
ALE TO JUŻ BYŁO

Ale to już było: Nine Inch Nails vs Godsmack


W tym tygodniu przedstawiamy dwa zespoły z amerykańskiego podwórka: Nine Inch Nails z utworem “Last” (1992) oraz Godsmack z kawałkiem “Time Bomb” (1998). Już po kilkunastu pierwszych sekundach chce się powiedzieć “ale to już było…”, utwory są do siebie bardzo podobne linią wokalu w zwrotkach. Za przesłanie dzisiejszego porównania dziękujemy Tomkowi Błaszakowi.

Tanie płyty CD, winyle, DVD rock i metal

Utwór “Last” pochodzi z wydanego we wrześniu 1992 roku mini-albumu “Broken”.

Był to drugi krążek w dorobku Nine Inch Nails. Muzycy postanowili zrezygnować z elektroniki, którą można usłyszeć na ich debiutanckim albumie, na rzecz cięższego brzmienia. Do pięciu utworów zawartych na krążku “Broken” nakręcono film krótkometrażowy o tym samym tytule. Połączono pięć teledysków fabularyzowanymi sekwencjami z udziałem aktorów, co nadało całości charakter snuff filmu. Właśnie z powodu charakteru obrazu, nie trafił on nigdy do oficjalnej dystrybucji. Początkowo krążył wśród fanów jako bootleg VHS, natomiast pod koniec roku 2006 film, już w dobrej jakości, trafił do sieci p2p. Nie tylko film “Broken” budził kontrowersje, co do przedstawionych w nim scen, oficjalny teledysk do utworu “Happiness in Slavery” nie został dopuszczony do emisji przez żadną stację muzyczną.


Kawałek “Time Bomb” pochodzi z debiutanckiego albumu “Godsmack” wydanego w 1998 roku.

Właściwie pierwsze wersje utworów ze wspomnianej płyty znalazły się na wydanym w lipcu 1997 roku albumie “All Wound Up”, który to krążek został całkowicie sfinansowany przez zespół, zanim jeszcze Godsmack podpisał kontrakt z Universal Records i Republic Records.

Album wzbudził pewne kontrowersje: jeden z rodziców w Stanach Zjednoczonych poskarżył się do sklepu Wal-Mart, że “Godsmack” zawiera agresywne treści. Po wpłynięciu tej skargi album zniknął z półek Wal-Martu oraz Kmartu. Zespół został w ten sposób zmuszony do umieszczenia na albumie naklejki “Parental Advisory”, jednak, jak mówił wokalista Sully Erna, podniosło to tylko sprzedaż albumu.

Na kolejny odcinek cyklu “Ale to już było” zapraszamy niebawem. Tradycyjnie już, czekamy na Wasze propozycje porównań.

W artykule wykorzystano loga zespołów Nine Inch Nails oraz Godsmack.

Podobne artykuły

Ale to już było: Blood Stain Child vs Eluveitie

Tomasz Koza

Ale to już było: Lock Up vs Candlemass

Tomasz Koza

Ale to już było: Arch Enemy vs Behemoth

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Anthrax vs Behemoth

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Acid Drinkers vs Virgin Snatch

Agnieszka Typiak

Ale to już było: Marduk vs Nile

Agnieszka Typiak

Zostaw komentarz