FESTIWALE

Sodom, Therion, Sick Of It All na Brutal Assault 24

24 stycznia ogłoszono kolejne zespoły, które wystąpią na scenie jednego z największych festiwali metalowych w Europie – czeskiego, legendarnego już Brutal Assault!

Jak się okazuje, najnowszymi dodatkami do składu 24 edycji festiwalu są zespoły takie jak: Sodom, Therion, Nola, Eyehategod, Gost, Sick Of It All, Vulvodynia czy Wormed!

Sodom to ikona niemieckiego thrash metalu.

W zeszłym roku grupa przeszła pewne zawirowania związane ze składem, jednak chyba każdy pamięta takie albumy jak “Persecution Mania”, będący zapisem koncertu “Mortal Way Of Live” czy “Agent Orange”, które powstały przy udziale gitarzysty imieniem Frank Blackfire. Tak się składa, że wrócił on do składu – tak więc występ Sodom będzie pierwszym w historii tej kapeli koncertem zagranym w składzie obejmującym dwóch gitarzystów. Przygotujcie się na potężną dawkę dobrego brzmienia!

Kolejną bardzo dobrze znaną kapelą jest legendarny na nowojorskiej scenie hardcore’owej Sick Of It All.

Grupa ta rozpoczęła swoją działalność w 1986 i choć minęły już trzy dekady, nic nie wskazuje na to, by zamierzała zwolnić tempo, złagodnieć czy trochę spuścić z tonu. Dowodzi tego ich ostatni album – „Last Act Of Defiance”. Zespół wciąż koncertuje z niespożytą energią, dostarczając fanom niezapomnianych hardcore’owych hymnów!

Starzy wyjadacze z mieszającego bluesowe riffy i southern rocka – NOLA czy hardcore’owo-punkowego Eyehategod są jednymi z najbardziej szanowanych i wyróżniających się kapel – to właśnie im zawdzięczamy podgatunek znany obecnie jako sludge.

Kolejni weterani sceny metalowej rozpoczęli działalność w 1987 pod szyldem Blitzkrieg, od 1988 jako Megatherion i szybko stali się jednym z najbardziej kreatywnych zespołów death metalowych, znacznie przesuwając granice współczesnego brzmienia i przerastając właściwie samych siebie.

W późniejszym czasie Therion, bo o nim mowa – wydał “Theli”, który był dla tego zespołu albumem przełomowym – to ten właśnie album zawiera legendarny utwór „…To Mega Therion”, właśnie od niego zaczął się też wieloletni romans zespołu z progresją, symfonicznym brzmieniem i elementami operowymi. Dzięki tej niecodziennej mieszance Therion zdobył fanów na całym świecie. Podczas występu na Brutal Assault zagrają właśnie set z “Theli” – a tego przegapić zdecydowanie nie można… a przynajmniej nie wypada.

Dziwaczne metrum i złożone zabawy rytmiczne, połączone z gitarową melodyjnością sprawią, że uśmiechnie się każdy fan ekstremalnie technicznego grania – zwłaszcza okraszone gardłowymi wokalami, niskim strojeniem i wściekłymi bębnami. Proszę Państwa – oto nadchodzi Wormed!

Nie można zapomnieć jednak o ich południowoafrykańskich krewnych.

Mowa tu o zespole Vulvodynia, jednym z najbardziej dziś znanych i twórczych kapel w swoim gatunku. Brutalne, acz chwytliwe, ciężkie brzmienie zyskało im fanów w każdym miejscu na ziemi – a teraz ruszają ku Czechom, by bez litości wydrzeć Wam serca i wyryć w nich swoją nazwę.

Ostatnią na dziś nowością na liście jest GOST.

Tajemniczy muzyk, który w swoim solowym synthwave’owym projekcie stanowi uosobienie postaci Baalberith, w muzyczną twórczość wplatając fascynację okultyzmem, Johna Carpentera i przerażające dźwięki slasherów z lat 80. Dzięki czającemu się w jego muzyce niepokoju i inspirowanej najmroczniejszymi zakątkami metalowego świata estetyce GOST szybko zyskał sobie uwagę wiernych, pochodzących z różnych stron świata fanów rocka i metalu.

Na chwilę obecną line-up Brutal Assault 24 przedstawia się następująco:

Plakat Brutal Assault 24
Plakat Brutal Assault 24

Podobne artykuły

Spotkaj się z artystami Prog in Park III

Szymon Grzybowski

Z ostatniej chwili: Decapitated na Pol’and’Rock Festival 2019!

Agata Laszuk

Mgła, Decide, Myrkur na Brutal Assault 24

Lena Knapik

Zostaw komentarz