Black metal
Strona główna » Charakterystyka black metalu – zespoły, teksty, wygląd
INNE

Charakterystyka black metalu – zespoły, teksty, wygląd

Określeniem black metal zaczęto nazywać jeden z podgatunków, znanej i lubianej muzyki lat ’80, którą stał się metal oraz heavy metal. W tamtym czasie powstała dość specyficzna muzyka metalowa charakteryzująca się dość skrzekliwym i chrapliwym głosem, a zespoły metalowe próbowały się prześcignąć w zdobywaniu uwagi publiczności. To z tego powodu brzmienie było mocne, a teksty w przypadku określenia black metalu, miały podłoże satanistyczne. Z czasem zaczęto także stosować makijaż czarno-biały, którym został wykorzystany przez m.in. Kinga Diamonda.

Wizerunek w black metalu ma duże znaczenie

Na uwagę zasługują także charakterystyczne stroje „metalowców” i „heavy metalowców” czyli jeansowe spodnie, czarne skórzane kurtki, najczęściej typu ramoneska. Ale także zapuszczane, długie włosy, czy nakładane na kurtki kamizelki także wykonane z jeansu. W przypadku black metalu, dodatkowo czarno-biały makijaż typu corpse paint, mający na celu podkreślenie pewnego rodzaju aury mroku, tajemniczej postaci, ale także nawiązujący do śmierci, wyrażanej przez trupio bladą cerę.

Teksty utworów w black metalu

Niektóre z rodzajów makijażu, jak też teledyski zespołów black metalowych, ale także teksty utworów przedstawicieli tego gatunku muzycznego, mogą przerażać. I to nie tylko ze względu na swoje satanistyczne podłoże, ale także z powodu tego, że przypominają nieco pewnego rodzaju scenariusze rodem z horrorów.

Za głównego przedstawiciela podgatunku, swoistego ojca black metalu uważany jest angielski zespół Venom, który rozpoczął swoją karierę pod koniec lat ’70. Główne instrumenty używane do grania metalu to: gitara basowa, gitara elektryczna, a także perkusja.

W Polsce głównymi zespołami, które zajęły się tego rodzaju muzyką, stały się dwa: Imperator i Kat. Imperator zaczął działać już w latach ’80 na terenie Łodzi. Zaś Kat nieco później w Katowicach.

Potem powstało jeszcze kilka mniej znanych zespołów, takich jak: Behemoth, Graveland, Christ Agony, czy Arkona oraz kilka innych. Niektóre z nich są znane do dziś, a ich popularność wzrosła.

Black metal znalazł swoich zwolenników, a także przeciwników, z powodu negatywnego przekazu, płynącego z naszpikowanych satanizmem tekstów.

Podobne artykuły

Ivan Moody świętuje rok trzeźwości tatuażem na twarzy

Bartłomiej Pasiak

Mike Portnoy broni Larsa Ulricha. “Nie trzeba być świetnym perkusistą, by być najważniejszym gościem w zespole”

Agata Laszuk

GWAR: Gitarzysta zmaga się z rzadko występującym nowotworem krwi

Agata Laszuk

James „Munky” Shaffer o pracy nad nowym albumem Korn – „Cóż, nie było to łatwe”

Agata Laszuk

Nie żyje były wokalista Avenger

Agata Laszuk

Bjorn Englen: “Mnóstwo ludzi zmieniłoby zdanie, gdyby zobaczyło ten koncert na własne oczy”

Agata Laszuk

1 komentarz

kooo 18 grudnia 2019 at 15:38

Arkona NAJLEPSZA z polskiej black metalowej sceny…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!