INNE NEWSY

Nergal niewinny znieważenia polskiego godła


Dziś zakończył się kolejny proces Adama „Nergala” Darskiego, dotyczący znieważenia polskiego godła podczas trasy „Rzeczpospolita Niewierna”. Choć wielu wierzyło, że tym razem muzyk nie ucieknie przed konsekwencjami uprawiania tak prowokującej przez siebie formy sztuki… Sędzia zadecydował o uniewinnieniu wszystkich oskarżonych, w tym Rafała W. – autora grafiki – oraz Macieja G., odpowiedzialnego za publikację materiału w sieci.

Sąd okręgowy w Gdańsku tak uzasadnił podjętą decyzję:

Ich działanie nie było ukierunkowane na znieważenie państwa polskiego. (…) Plakat to przedmiot sztuki, a orzeł na nim nie symbolizował godła polskiego. Tak jak nie każde pozbawienie życia człowieka jest morderstwem, tak nie wszystkie wykorzystanie symboli jest znieważeniem godła. Oskarżeni nadali symbolom inny charakter. Nie ma dowodów na to, że oskarżeni chcieli świadomie znieważyć symbole, ośmieszyć je, zbezcześcić.


Dla potrzeb sprawy została sprawdzona korespondencja, jaką Nergal wymienił z Rafałem W. zlecając wykonanie grafiki. Tu także sąd nie dopatrzył się w intencji pozwanych celowego znieważenia.

Symbole nie odbiegają od tego, czego mogliby spodziewać się fani zespołu. Odczucia innych osób nie mogą przesądzać o sprawstwie. Zespoły heavy metalowe poruszają się w szczególnej estetyce. Grafiki muszą być rozpatrywane w tym kontekście. Zachowanie oskarżonych może być nieprzemyślane, ale nie można dopatrzeć się popełnienia przestępstwa.

Przypomnijmy, że początek sprawy sięga roku 2016. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia jakie wpłynęło z ramienia jednego z gdyńskich radnych oraz Ryszarda Nowaka z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Źródło: WP.pl / Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Girlschool o rozwoju przemysłu muzycznego

Dominika Kudła

Alestorm abordażuje studio

Lena Knapik

In Flames z nowym teledyskiem

Lena Knapik

Zostaw komentarz