Image default
INNE NEWSY

Ihsahn: “Gdy patrzę na Judas Priest czy Iron Maiden, czuję się jakbym był dopiero na półmetku”


Nie tak dawno mieliśmy okazję usłyszeć zespół Emperor na XXIV edycji festiwalu Metalmania. Dziś prezentujemy Wam kilka fragmentów wywiadu, jakiego wokalista grupy – Ihsahn – udzielił na dniach dla Antichrist Magazine.

Ihsahn, zapytany o różnorodność muzyczną swojego siódmego solowego albumu „Ámr”, opowiedział:

„Przede wszystkim mówimy o czymś, co pozwala mi wciąż odczuwać podekscytowanie. A jest to tak proste! Jestem oczywiście w stanie tworzyć tak, jak zwykłem przez lata. Stało się to wręcz pamięcią mięśniową… Ale mogło okazać się nudne. Lubię podchodzić do tematu osobiście: skoro ja nie odczuwam ekscytacji z powodu nowo powstałej muzyki, nie mogę wymagać, aby inni ją czuli. Dlatego stale poszukuję nowych inspiracji i kierunków, które mogą zadziałać w całym procesie i wnieść świeżość. Oczywiście nie wkładam w płytę wszystkiego co zechcę. Najpierw zarysowuję ramy, w jakich chciałbym ją zamknąć. W trakcie pisania muzyki porównuję każdą nową ideę z oryginalnym zamysłem. Dla nowego albumu była to atmosferyczność i coś, co byłoby usytuowane niejako wewnątrz. Ta płyta jest bardzo intymna. W produkcji użyłem syntezatorów analogowych, które rozszerzyły nieco samo brzmienie. (…)”

Padło również pytanie o gościnny występ Fredrika Åkesson w utworze „Arcana Imperii”.

„Fredrika znam od swojego pierwszego solowego występu. Supportowałem wówczas Opeth w Oslo, znałem już wtedy Mikaela Åkerfeldta. Spotykaliśmy się dosyć często na festiwalach na całym świecie. Ja i Fredrik jesteśmy w tym samym wieku, mamy tych samych ulubionych gitarzystów z lat 70-tych i 80-tych. Z czasem Fredrik zyskał w moich oczach podobny status. Jest świetnym gitarzystą – nie tylko technicznie, ale też jeśli chodzi o estetykę jego gry. Ostatnim razem spotkaliśmy się na japońskim festiwalu Loud Park. Powiedziałem mu wówczas, jak szanuję go jako muzyka, i że pracuję nad nowym materiałem. ‘Byłoby świetnie, gdybyś dodał do tego swoją solówkę’. A on odparł: ‘Chętnie. Daj znać kiedy zechcesz’. Wysłałem mu utwór, a on dograł ścieżkę w studio na kupionym ostatnio przez siebie Gibsonie SG, którego chciał wypróbować. Poczułem się naprawdę uhonorowany tym gościnnym występem.”

Ihsahn usłyszał też, czy myślał kiedyś o „zwolnieniu tempa”.

„Zacząłem bardzo wcześnie. Podpisaliśmy umowę z Candlelight , gdy miałem 16 lat. Naprawdę mieliśmy szczęście, mogąc tak szybko wejść w to wszystko. Ale, wiesz, teraz mam tylko 42 lata. Kiedy patrzę na muzyków z Judas Priest czy Iron Maiden, czuję się jakbym był dopiero na półmetku [śmiech]. (…) Nie zawsze zespołom z Norwegii udaje się odnieść taki sukces. Sami nie zakładaliśmy, że naprawdę zrobimy karierę. Ale skoro już się udało… Z drugiej strony nigdy nie było planu B, więc pozostaje nam się trzymać tego, co mamy [śmiech].”

Ponadto wypowiedział się na temat bycia uważanym za jedną z ikonicznych postaci black metalu:

„Nic mi o tym nie wiadomo. Miałem niedawno wywiad, w którym mówiłem o utworze ‘I Am the Black Wizards’ Emperor, do którego wielu ludzi czuje niezwykły sentyment. Nagraliśmy to, jak miałem jakieś 16 lat. Dziwnym i zarazem wspaniałym uczuciem jest bycie częścią tego, gdy widzisz, jak np. w Polsce, podczas tego utworu dorośli mężczyźni uronią łzę. Ludzie mają do tego bardzo emocjonalny stosunek. (…) Użyłaś sformułowania „ikona black metalu”. Moim zdaniem muzyka żyje swoim życiem po wydaniu. Nie powinno wynosić się mnie personalnie na wyżyny. Większy respekt powinno się odczuwać do tych wszystkich ludzi, którzy przeżywają tak niesamowitą więź z tą muzyką. Wolę myśleć o tym w ten sposób.”

Ihsahn to pseudonim sceniczny Vegarda Sverre’a Tveitana; współzałożyciela black metalowej grupy Emperor, zaliczanej do drugiej fali podgatunku. Muzyk poświęca się solowej działalności artystycznej od 2006 roku. Jego najnowszy album „Ámr” ukaże się 4 maja nakładem Candlelight Records.

Źródło: Blabbermouth / Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Metalmania 2017: poznaj ceny biletów

Tomasz Koza

Mike Portnoy: „Od zawsze byłem typem frontmana za bębnami”

Dominika Kudła

Niezwykła solidarność fanów Ghost wobec rodziny zmarłego fana

Agata Laszuk

Zostaw komentarz