Strona główna » 5 lat Alissy White-Gluz w Arch Enemy – uczcij rocznicę wypadem na koncert do Wrocławia!
KONCERTY

5 lat Alissy White-Gluz w Arch Enemy – uczcij rocznicę wypadem na koncert do Wrocławia!

Już 3 czerwca we wrocławskim Centrum Koncertowym A2 wystąpi jeden z najpopularniejszych obecnie metalowych bandów na świecie, czyli Arch Enemy. Za mikrofonem stanie wyjątkowa wokalistka – Alissa White Gluz, która zdziera gardło w zespole od dokładnie 5 lat. Jak wyglądała jej droga do zespołu i czemu to właśnie ją Angela Gossow namaściła na swoją następczynię?

Szczegóły koncertu:

Arch Enemy + Death Angel

3 czerwca 2019
Centrum Koncertowym A2
ul. Góralska 5, 53-610 Wrocław

Godzina: 18:30

Bilety:

100 zł (przedsprzedaż)

Zmiana wokalisty czy wokalistki to dla każdego zespołu największa próba

Czasem kończy się totalnym niepowodzeniem, wystarczy przypomnieć chociażby epizod Blaze’a Bayleya w Iron Maiden. Innym razem sprawia, że zespół wchodzi na zupełnie inny poziom – i znów można odwołać się do Maidenów i zamiany Di’Anno na Dickinsona.

Niektórzy fani do dziś nie pogodzili się z decyzją Angeli Gossow o odejściu z Arch Enemy i to właśnie ją uważają za jedyny głos tego zespołu. Zastąpiła ją jednak charyzmatyczna i bardzo charakterystyczna Alissa White-Gluz, która zdołała przekonać do siebie nie tylko znaczną część starych fanów, ale również nowych słuchaczy. Jej początki były jednak zaskakujące.

Metalowa dziewczyna z talent show

Osoby, które nie rozumieją i nie znają dobrze techniki wokalu o nazwie growl, traktują go często jako bezsensowne wycie, które nie ma nic wspólnego ze śpiewem, a wokalistom czy wokalistkom zarzucają brak umiejętności „normalnego” śpiewania. Te zarzuty wobec Alissy White-Gluz są całkowicie bezpodstawne, bo świat po raz pierwszy usłyszał o niej w… talent show, a konkretniej w kanadyjskiej wersji „Idola”. W 2006 roku wokalistka zaśpiewała tam a capella „Bohemian Rhapsody” i zachwyciła jurorów.

Jej przygoda z programem była jednak krótka

Była bowiem wówczas wokalistką kanadyjskiego metalcore’owego zespołu The Agonist, który właśnie wtedy podpisał kontrakt na nagranie płyty. W „Idolu” miała podpisać kontrakt na wyłączność dla producentów programu, ale w związku z powyższym nie chciała się na to zgodzić. Była jednak na tyle charakterystyczna, że szefowie talent show zdecydowali się nagiąć regulamin i postanowili potrzymać ją jeszcze chwilę w programie, aby przyciągnąć widzów. O wygraniu nie mogło jednak być mowy. Nie było to jednak w żadnym wypadku celem wokalistki, która sama określała występ w programie jako „żart, który zabrnął za daleko”. O wiele bardziej zależało jej na nagraniu płyty z zespołem.

Arch Enemy i Death Angel zagrają 3 czerwca we Wrocławiu
Arch Enemy i Death Angel zagrają 3 czerwca we Wrocławiu

Trzy albumu z The Agonist i wiele innych występów

W 2007 roku The Agonist wydało „Once Only Imagined”, czyli swoją debiutancką płytą z Alissą White-Gluz na wokalu. Album zdobył dość pozytywne recenzje, ale przeszedł raczej bez echa. Podobnie dwa kolejne, czyli „Lullabies for the Dormant Mind” (2009) oraz „Prisoners” (2012).

Wokalistka zdobywała jednak coraz większą popularność – głównie za sprawą tego, że chętnie udzielała się gościnnie na płytach i podczas występów innych zespołów. Dość głośna była między innymi jej współpraca z amerykańskim zespołem power metalowym Kamelot, w którym zaśpiewała w utworze „Sacrimony” z płyty „Silverthorn”. Wsparła też kanadyjski band Blackguard na płycie „Profugus Mortis”.

Z błogosławieństwem Angeli

Pomysł, aby Alissa została wokalistką Arch Enemy, jednego z najpopularniejszych zespołów z nurtu melodic death metalu narodził się w 2013 roku. Już wtedy Angela Gossow nosiła się z zamiarem odejście z zespołu i poświęcenia więcej czasu rodzinie, ale nie chciała zostawić pozostałych muzyków na lodzie, więc zaczęła poszukiwać swojej zastępczyni. Skontaktowała się właśnie z Alissą, która zgodziła się, choć w tamtym czasie nie chciała rozstawać się ze swoją macierzystą kapelą. Ostatecznie jednak odeszła, choć można też powiedzieć, że została wyrzucona, o co ma wciąż żal do pozostałych muzyków The Agonist. Możecie o tym przeczytać w tym artykule: „Wyrzucenie mnie z The Agonist było największą zdradą w moim życiu”.

Potem wydarzenia potoczyły się dość szybko.

Na początku marca 2014 roku Arch Enemy zapowiedziało nowy album – „War Eternal”, a zaledwie dwa tygodnie później zespół wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Angela Gossow nie będzie pełnić już funkcji wokalistki. Tą będzie Alissa White-Gluz. Dla wielu fanów był to szok, bo Gossow była niesamowicie charakterystyczną i charyzmatyczną wokalistką, a jej ekspresja na scenie była wręcz legendarna. Dla fanów by to cios, dla zespołu wielka próba, a dla nowej wokalisty olbrzymie wyzwanie.

Po owocach ich poznacie

Najlepszą reklamą możliwości nowej wokalistki powinna być muzyka. Zapowiedziany wcześniej album „War Eternal”, który ukazał się w czerwcu 2014 roku, na pewno nie przekonał zagorzałych krytyków zmiany, ale osoby, które miały w tym zakresie wątpliwości z całą pewnością udowodnił, że nowa wokalistka to trafny wybór.

Album spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków, a renomowany japoński magazyn zajmujący się heavy metalem „Burrn!” przyznał nawet tytuł płyty roku. „War Eternal” odniosło też sukces komercyjny – w kilkunastu krajach był notowany na listach najlepiej sprzedających się krążków, a w Niemczech i Finlandii dotarł nawet do pierwszej 10.

Takie wejście nowej wokalistki z całą pewnością ułatwiło dalszą pracę, a jeśli dodać do tego, że Alissa White-Gluz to prawdziwy wulkan energii na koncertach, trudno było spojrzeć inaczej na przyszłość zespołu niż pozytywnie.

Wydany w 2017 album „Will to Power”, czyli na razie ostatni w dyskografii zespołu tylko to potwierdził, choć przyniósł też dość dużą nowość. Po raz pierwszy w repertuarze zespołu pojawił się utwór z czystymi wokalami. Power ballada „Reason to Believe” pokazała nie tylko nowe oblicze zespołu, ale także wszechstronność nowej wokalistki. Recenzje albumu znów były pozytywne, a fani tłumnie stawili się w sklepach.

Arch Enemy z Alissą White-Gluz – oceń sam!

Wciąż pojawiają się głosy, że nikt nie jest w stanie zastąpić Angeli Gossow, że Alissa White-Gluz nie oferuje tej samej jakości i emocji, a zespół stracił na odejściu wcześniejszej wokalistki. Milkną one jednak w obliczu przytłaczającej większości opinii, które są dla nowego wcielenia Arch Enemy niezwykle przychylne. Jak prezentuje się zespół na scenie? Już 3 czerwca każdy polski fan będzie mógł się o tym wykonać, bo Arch Enemy po raz kolejny wystąpi w naszym kraju. Koncert zaplanowano we wrocławskim Centrum Koncertowym A2.

Wszystkie szczegóły występu można poznać na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/371746240286693/

Bilety można kupić na stronie organizatora, czyli Knock Out Productions: https://sklep.knockoutprod.net/pl/event/223/arch-enemy

Na scenie, obok Arch Enemy, wystąpi legendarny amerykański zespół thrash metalowy Death Angel.

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Acid Drinkers zagra specjalny koncert z okazji 30-lecia działalności

Mateusz Lip

Vane: trasa z Moyra, singiel i nowy perkusista

Bartłomiej Pasiak

Trzecie urodziny Transgresji w będzińskim Latawcu

Paweł Kurczonek

Lindy-Fay Hella, wokalistka Wardruny na solowym koncercie w Polsce

Lena Knapik

Zbliżają się dwa polskie koncerty Myrkur

Lena Knapik

Iron Maiden zagra koncert w Warszawie w 2020 roku

Krzysztof Natkański

Zostaw komentarz