Strona główna » Zmarł Rosław Szaybo – polski grafik, autor ikonicznej okładki „British Steel”
NEWSY

Zmarł Rosław Szaybo – polski grafik, autor ikonicznej okładki „British Steel”

21 maja 2019 roku zmarł Rosław Szaybo. Grafik i fotograf, pedagog – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor ponad 2000 okładek płytowych, wśród nich klasycznego albumu metalowego „British Steel” Judas Priest. Jest także autorem loga zespołu. Zajmował się również tworzeniem plakatów teatralnych oraz okładek książkowych. Miał 86 lat.

Rosław Szaybo w 1961 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych.

W połowie lat 60. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczął pracować jako niezależny grafik i fotograf. Szybko jednak dostrzeżono jego talent i już w 1968 roku rozpoczął pracę w agencji reklamowej.

W 1972 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego wydawnictwa muzycznego CBS Records Great Britan, które piastował aż do 1988 roku. To prace z tamtego okresu są najbliższe wszystkim melomanom. Zaprojektował około dwóch tysięcy okładek płytowych – wśród nich takich gwiazd jak Elton John, Janis Joplin, Carlos Santan, Roya Orbisona, a także polskich artystów – Czesława Niemena czy jazzmana Krzysztofa Komedy. Rosław Szaybo jest także autorem okładki debiutanckiego albumu legendy punk rocka, czyli The Clash.

Fani metalu zapamiętają jednak Rosława Szaybo przede wszystkim jako autora ikonicznej okładki płyty „British Steel” zespołu Judas Priest.

Rosław Szaybo był także autorem charakterystycznego i zadziornego loga zespołu. Sam autor nie był wielkim fanem metalu, ale doskonale potrafił wyczuć ducha muzyki i oddać go na okładce płyty.

Ręka, która trzyma wielką żyletkę na okładce „British Steel”, należy do samego Szaybo. Muzycy początkowo mieli pewne obiekcje, co do wykorzystania właśnie tego rekwizytu. Żyletka była bowiem wówczas symbolem muzyki punk rockowiej, która była wtedy w pewien sposób skonfliktowana z metalem.

Początkowa wersja okładki „British Steel” była odważniejsza, a ostrza wyraźnie wchodziły w skórę palców. Nie było jednak krwi. W późniejszej i ostatecznej wersji okładkę nieco złagodzono, a miejsca styku skóry z ostrzem zacieniowano, aby uniknąć oskarżeń o epatowanie przemocą i makabrą.

Rosław Szaybo po powrocie do Polski zajął się edukacją.

Od 1993 do 2014 roku prowadził pracownię fotografii ASP w Warszawie, która pod jego skrzydłami zyskała wielką renomę i popularność. W 2013 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Profesor Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu – zm. 21 maja 2019 w Warszawie) .Profesor Akademii Sztuk…

Opublikowany przez Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wtorek, 21 maja 2019

Podobne artykuły

Noworoczne selfie Mike’a Portnoy’a i Johna Petrucciego

Agata Laszuk

Exodus na jedynym koncercie w Polsce w 2018 roku

Tomasz Koza

Devin Townsend Project, Between the Buried & Me i Leprous w lutym na dwóch koncertach w Polsce

Tomasz Koza

Amy Lee zaprasza na koncert w Polsce. Unikalne gadżety do kupienia na koncercie Evanescence!

Tomasz Koza

Firespawn prezentuje klip do „Full of Hate”

Agata Laszuk

Phil Campbell and the Bastard Sons prezentują klip do utworu “Welcome To Hell”

Dominika Kudła

Zostaw komentarz