Strona główna » Pożegnalny koncert Non Iron – już 25 lutego w Toruniu
KONCERTY

Pożegnalny koncert Non Iron – już 25 lutego w Toruniu

Dobiega końca trasa koncertowa legendarnej polskie formacji Non Iron, która w swojej twórczości łączy hard rock z elementami heavy metalu i bluesa. Od początku roku zespół zagrał blisko dwadzieścia koncertów w całej Polsce. Ostatni z nich, zapowiadany również jako również ostatni w historii zespołu zaplanowano na 25 lutego w toruńskim Hard Rock Pub Pamela.

Non Iron to zespół tyleż legendarny, co również trochę zapomniany.

Został założony w 1985 roku przez Henryka Tomczaka, basistę jednego z najlepszych i najpopularniejszych ówcześnie polskich zespołów, czyli Turbo. Na początku działalności przez Non Iron przewinęło się wielu muzyków, ale za klasyczny uznaje się skład z gitarzystą Wojciechem Hoffmannem (tak, tym z Turbo!), wokalistą Leszkiem Szpiglem, który w połowie lat 80. śpiewał także w innym bardzo ważnym polskim zespole metalowym, czyli Wilczym Pająku, a także Januszem Musielakiem (gitara) oraz Jędrzejem Kowalczykiem (perkusja).

Patrząc tylko na skład, łatwo wywnioskować, że Non Iron grało klasyczny heavy metal.

To jednak tylko pozory, bo – zwłaszcza w początkowym okresie działalności – zespół orbitował bardziej wokół klasycznego, zadziornego bluesa, który z czasem przerodził się w bluesa podszytego mocno przebojowym hard rockiem, a także solidnie przyprawionego muzyką metalową.

W takim stylu nagrany został debiutancki i najważniejszy album, czyli „Innym niepotrzebni”, który miał swoją premierę w 1989 roku. Końcówka lat 80. i początek 90. to duże zawirowania w składzie – z Polski wyemigrował między innymi Szpigiel.

Za mikrofonem zastąpił go kolejny członek Turbo, czyli Grzegorz Kupczyk. W międzyczasie zespół wydał jeszcze anglojęzyczny zbiór różnych utworów pod tytułem „Candles & Rain”. W 1992 roku ukazał się drugi i zarazem ostatni album studyjny Non Iron pod tytułem „91”. Muzyka na krążku była nadal w mocno bluesowym/hard rockowym stylu, ale wzbogacono ją między innymi o partie harmonijki ustnej, czy… fletu.

Niestety w owym czasie nie było dużego zapotrzebowania na taką muzykę.

Zespół nie sprzedawał płyt, sporadycznie koncertował i ostatecznie mniej więcej 1994/95 roku został rozwiązany. Od tamtej pory na scenie pojawiał się bardzo rzadko i okazjonalnie. Aż do 2019 roku.

Na trzydziestolecie wydania debiutanckiego albumu muzycy tworzący wspomniany już klasyczny skład zdecydowali się wznowić ten krążek, a także jeszcze raz ruszyć w trasę i odwiedzić w styczniu i lutym 2019 roku 20 polskich miast.

Ostatni występ na trasie, który zapowiadany jest też jako pożegnalny koncert Non Iron.

Pożegnalny koncert Non Iron w Toruniu
Pożegnalny koncert Non Iron w Toruniu

Wydarzenie zaplanowane zostało na 25 lutego (poniedziałek) w toruńskim Hard Rock Pub Pamela. Nie będzie zatem wielką przesadą, jeśli stwierdzi się, że koncert urasta do rangi wydarzenia doniosłego w skali całego polskiego gitarowego grania.

Bilety można kupić w klubie w cenie 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł w dzień koncertu. Wejściówki można rezerwować także po kontakcie mailowym na adres: [email protected]. Na scenie oprócz legendarnego Non Iron wystąpią także dwa zespoły z młodszego pokolenia – Męczenie Owiec, a także Factor 8.

Przed koncertem w Toruniu, Non Iron zagra jeszcze w Krakowie w klubie Boss Garage (23 lutego), a także w Poznaniu w klubie Pod Minogą (24 lutego).

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Nile i Hate Eternal na czterech koncertach w Polsce w 2019 roku!

Agata Laszuk

HammerFall zapowiada nowy album i dwa koncerty w Polsce

Bartłomiej Pasiak

Bury Tomorrow wraca do Polski na jedyny koncert w 2019 roku!

Bartłomiej Pasiak

The Australian Pink Floyd powrócą do Polski na początku 2020 roku

Mateusz Lip

Immolation wraz z gośćmi na trzech koncertach w Polsce

Bartłomiej Pasiak

Black metal rodem z Czech – Cult of Fire zagra w Polsce

Lena Knapik

Zostaw komentarz