Batushka 2019
Strona główna » Batushka (Krysiuk) wydaje oświadczenie w sprawie konfliktu i zapowiada nową płytę pt. „Hospodi”
NEWSY

Batushka (Krysiuk) wydaje oświadczenie w sprawie konfliktu i zapowiada nową płytę pt. „Hospodi”
Dosłownie chwilę temu informowaliśmy o nowych doniesieniach z obu stron konfliktu w grupie Batushka, a już mamy dla Was nowe informacje.

Najpierw krótkie przypomnienie.

Pisaliśmy wcześniej, że Krzysztof Drabikowski udostępnił postanowienie Sądu Okręgowego w Białymstoku dotyczące jego powództwa przeciwko Bartłomiejowi Krysiukowi o ochronę dóbr osobistych. W postanowieniu Sądu czytamy, że wspomniane powództwo zostało zabezpieczone poprzez zakazanie pozwanemu występowania pod nazwą Batushka (również батюшка) bez zgody Drabikowskiego. Krysiuk nie może również wydać nowej płyty pod szyldem Batushka, a postanowienie Sądu pozostaje w mocy na czas trwania procesu. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.
Obszerne oświadczenie w imieniu Bartłomieja Krysiuka wystosowali prawnicy z musicodex.pl. Czytamy w nim m.in., że

Wyjaśnić trzeba, że nie jest to wyrok, który rozstrzygnąłby sprawę, a jedynie postanowienie wydane w ramach postępowania zabezpieczającego. W jego uzasadnieniu Sąd wyraźnie podkreślił, że nie przesądza ono o zasadności lub nawet częściowej zasadności żądań pana Drabikowskiego. (…) Nie jest więc tak, by z wspomnianego postanowienia wynikało, że pan Krzysztof Drabikowski ma prawo do nazwy Batushka.

W ostatniej części oświadczenia prawnicy podkreślają, że nie jest konieczna zmiana planów organizatorów koncertów, ani wytwórni płytowej, a Bartłomiej Krysiuk bierze pełną odpowiedzialność za wszelkie zawarte umowy.

Kolejnym krokiem jest zapowiedź nowej płyty Batushki.

Batushka dowodzona przez Bartłomieja Krysiuka zapowiedziała nową płytę pt. „Hospodi” („Господи”). Album ma ukazać się w różnych formatach, w barwach Metal Blade Records i Mystic Productions 12 lipca 2019r.

Nadchodząca płyta promowana jest teledyskiem do utworu „Chapter I: The Emptiness – Polunosznica (Полунощница)”

Poznaliśmy również okładkę, listę utworów i koncept płyty „Hospodi”.

Batushka - Hospodi, 2019
Batushka – Hospodi, 2019

Na album ma trafić 10 kompozycji. Tracklista „Hospodi” przedstawia się następująco:

1. Wozglas
2. Dziewiatyj Czas
3. Wieczernia
4. Powieczerje
5. Polunosznica
6. Utrenia
7. Pierwyj Czas
8. Tretij Czas
9. Szestoj Czas
10. Liturgiya

A w zapowiedzi albumu czytamy, że

Cały album to koncepcja oparta na Liturgii Śmierci, modlitwach za zmarłych, ortodoksyjnych obrzędach pogrzebowych i pieśniach żałobnych. To rytuał, który angażuje zarówno zmarłych, jak i żałobników. Przy tworzeniu “Hospodi” wykorzystaliśmy również wiele starych pieśni ludowych oraz elegii. Są one śpiewane wokół trumny w domu zmarłego. Dziś już zaledwie nieliczne, starsze osoby znają i śpiewają te utwory. Postanowiliśmy pielęgnować tę tradycję i cieszymy się, że dzięki naszemu nowemu albumowi te pieśni i obrzędy przetrwają.

Tematyka płyty “Hospodi” jest bardzo interesująca.

Przypominamy, że Krzysztof Drabikowski już jakiś czas temu zapowiadał album „Панихида”. Panichida to nabożeństwo żałobne w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego, śpiewany odpowiednik łacińskiego requiem, a więc nic innego, jak ortodoksyjny obrzęd pogrzebowy. Kto faktycznie stoi za pomysłem? Interpretację faktów zostawiamy czytelnikom.

Wróćmy jeszcze do oświadczenia musicodex.pl

Zwłaszcza ostatni fragment oświadczenia („Bartłomiej Krysiuk bierze pełną odpowiedzialność za wszelkie zawarte umowy.”) budzi zainteresowanie. W Internecie można bez trudu znaleźć informacje o niespłaconych zobowiązaniach zainteresowanego, czy też Witching Hour Productions Bartłomiej Krysiuk, by być precyzyjnym. Łączna kwota opiewa na sumę przekraczającą 20000 zł.

http://www.lista-dlugow.pl/karta-dlugu,witching-hour-productions-bartlomiej-krysiuk,M-14316.html

https://www.niezaplacone.info/dlug/7313

https://gwg.pl/dluznik_witching_hour_productions_bartlomiej_krysiuk,24359.html

Sympatia internautów jest po stronie Krzysztofa Drabikowskiego.

W komentarzach pod postami publikowanymi przez Batushkę Krysiuka, a także pod postami organizatorów koncertów (np. Mystic Festival), internauci dość jednoznacznie piszą, co sądzą o całej sytuacji. Nadali już kilka określeń formacji dowodzonej przez Krysiuka. “Bartushka”, “Faketushka”, czy wręcz “Stealushka” pojawiają się w komentarzach regularnie. A krytyczne komentarze pojawiające się na profilu Batushki są regularnie usuwane. Z kolei pod opublikowanym teledyskiem możliwość komentowania została wyłączona. Nie jest również widoczna ilość polubień i głosów na “nie”. I nie jest to standardowa procedura Metal Blade. Inne filmy publikowane przez wytwórnię nie mają takich ograniczeń.

Co na to wszystko Krzysztof Drabikowski?

W połowie kwietnia udzielił portalowi darkartconspiracy.com obszernego wywiadu, w którym opowiedział o początkach zespołu i o Krysiuku. W pewnym momencie stwierdził, że po opublikowaniu albumu “Litourgiya” kontaktowały się z nim różne osoby, które przestrzegały go przed współpracą z Krysiukiem. Jak twierdzi Drabikowski, zdaniem tych osób, Krysiuk był znany z oszukiwania ludzi.

Wróćmy na chwilę do 2004r.

Okazuje się, że sytuacja w zespole Batushka nie jest niczym nowym. Tak, ludzie się kłócą, zespoły dzielą (vide Kat vs KAT & Roman Kostrzewski, czy Entombed vs Entombed A.D.). Ale sytuacja nie jest nowa… w biografii Bartłomieja Krysiuka. Zwracamy uwagę na oświadczenie białostockiej grupy Dominium opublikowane w 2004r. Nazwisko Krysiuk również się w nim pojawia. W jakim kontekście?

(…) byli członkowie zespołu Dominium, a mianowicie: Bartłomiej Krysiuk [i inni – przyp.red.] zamierzają powołać do życia konkurencyjny zespół o tej samej nazwie (…)”

Pełną treść oświadczenia Dominium znajdziecie tutaj.

Na koniec krótkie przypomnienie.

Debiutancki album zespołu Batushka, zatytułowany „Litourgiya” ukazał się w 2015r. Autorem materiału zawartego na płycie był Krzysztof Drabikowski. Bartłomiej Krysiuk pełnił na płycie rolę wokalisty.

Pod koniec ubiegłego roku doszło do rozłamu na linii Krzysztof Drabikowski – Bartłomiej Krysiuk. Konflikt nie został rozwiązany do chwili obecnej…

Fot. Materiały prasowe

Podobne artykuły

Niska sprzedaż nowego albumu nie martwi Suicide Silence

Lena Knapik

Podglądamy Helloween podczas prób do trasy “Pumpkins United”

Tomasz Koza

7 edycja festiwalu Post Mortem w Toruniu już za tydzień

Dominika Kudła

Metallica w grze, która nigdy nie wyszła.

Lena Knapik

Metalowa Wigilia: świętujemy również w Gdańsku!

Tomasz Koza

Zmiana danych na bilecie za okazaniem L4 lub aktu zgonu, czyli kolejny kontrowersyjny pomysł Live Nation

Agata Laszuk

2 komentarze

Tomasz 17 maja 2019 at 18:27
0

Krysiuk “Pierdziuszka” ? to mały cwaniaczek kradnący cudze pomysly.

Odpowiedz
Ulcis 17 maja 2019 at 18:56
0

Jeszcze przed tym cyrkiem krążyła wersja “Cweluszka”, o czym wycharczeli mi koledzy z branży w okolicznościach mocno piwnych.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!