NEWSY

Czarne chmury nad festiwalem InterTony w Chojnicach – występ Vadera odwołany na polecenie kurii!
Jak poinformował zespół Vader, który miał być główną gwiazdą festiwalu, parafialny oddział akcji katolickiej za pośrednictwem burmistrza i władz miasta nie zgodził się na występ zespołu na festiwalu. Powodem miały być “materiały nawołujące do mowy nienawiści w repertuarze zespołu”.

Zespół Vader w ostrych słowach skomentował sytuację:

Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach.

W dalszej części komunikatu grupa dziękuje organizatorom festiwalu InterTony.

Władze miasta miały zasugerować organizatorom festiwalu inną gwiazdę, na co organizatorzy nie wyrazili zgody. I za tę za „lojalność i odwagę obywatelską” Vader przekazuje podziękowania.

Fanów oraz tych wszystkich, którzy chcieli zobaczyć występ Vadera w Chojnicach, zespół zaprasza pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. „Tam widać wiara nie jest jeszcze tak zaślepiona przez żądzę władzy i cenzurę” – jak, nie bez racji, komentuje zespół.

Organizator InterTony przesłał do grupy Vader następującą informację:

Burmistrz wystosował prośbę do Centrum Kultury (nasz główny partner) o zerwanie umowy z zespołem Vader. W ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Centrum Kultury musi teraz wypowiedzieć umowę Vaderowi, czyli nie mamy headlinera.

Jest to dla nas równoznaczne z odwołaniem imprezy.

Festiwal Inter Tony zaplanowany był na dzień 15 czerwca 2019r.

Obok Vadera wystąpić mieli: New World Depression, Grown Cold, The Howling Eye, Lizard Fist i Enormous-High Hotel. W opisie imprezy festiwalu czytamy, że jest organizowany przez wolontariuszy z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Chojnickie Centrum Kultury oraz muzyków i wolontariuszy z miast partnerskich, niemieckiego Emsdetten i Hengelo w Holandii.

Festiwal jest celebracją trwającej od 13 lat współpracy między muzykami oraz organizacjami pozarządowymi z tych miast. Organizatorzy festiwalu Inter Tony łączą się ideą z festiwalem DettenRockt odbywającym się w Emsdetten. Co roku wolontariusze pomagają w jego organizacji oraz w nim uczestniczą.

Festiwal Inter Tony to impreza przeciwko rasizmowi i dyskryminacji!

Zespół Vader szykuje się do wydania nowego materiału.

Premiera EPki „Thy Messenger” zaplanowania jest na 31 maja bieżącego roku. Znajdzie się na niej pięć utworów zarejestrowanych na początku 2019r. w Hertz Studio pod okiem braci Wiesławskich. Materiał ukaże się w barwach Nuclear Blast. Przedsprzedaż tutaj.

Fot. Monika Wawrzyniak / materiały prasowe

Podobne artykuły

Supergrupa The Hellcat Saints zagra na koncercie charytatywnym

Agata Laszuk

Manowar publikuje oświadczenie w sprawie Karla Logana

Agata Laszuk

James Hetfield: 8 lat to za długo, to się nie powtórzy.

Lena Knapik

1 komentarz

Tracer 28 maja 2019 at 14:10

Mowa nienawisci… termin wymyslony przez komunistow zeby miec wladze nad ludzmi.

Odpowiedz

Zostaw komentarz