NEWSY

Koncert Uada odwołany z powodu oskarżeń o nazizm; zespół odpiera zarzuty

W ostatnim czasie świat metalowy często bywał świadkiem organizowanego przez pewne środowiska przedstawienia o wątpliwych walorach rozrywkowych. Mowa tu oczywiście o Antifie, która niemalże już regularnie doprowadza do odwołania koncertów zespołów black metalowych, oskarżając zespoły o mowę nienawiści, neonazim bądź powiązania z takowym środowiskiem jak i skrajnie prawicowe poglądy.

Wygląda na to, że – w skrócie – jeśli pomiędzy Antifą a daną grupą istnieje najdrobniejsza różnica poglądów, staje się to dla tej pierwszej powodem do protestów, szkalowania muzyków danych kapel i wywierania nacisków na właścicieli klubów, którzy – często nie wytrzymując presji – rzeczywiście decydują się odwołać organizowane przez siebie wydarzenia. Najnowszą ofiarą takich działań została pochodząca z Ameryki Uada, którą oskarżono o powiązania z środowiskami skrajnie prawicowymi, propagującymi mowę nienawiści.

Kod Rabatowy na święta w EMP Shop

Kłopoty zespołu Uada zaczęły się na początku listopada.

Kiedy to działający w niemieckim Leipzig klub Plaque odwołał zaplanowany na 11 listopada koncert z powodu powiązań Uady z Messe Des Morts – festiwalem muzycznym w Montrealu, który został zmuszony do zaprzestania działalności po niekiedy dość brutalnych protestach Antify przeciwko występom takich grup jak Graveland czy Forteresse, posądzanych o tendencje narodowo-socjalistyczne.

Według oświadczenia wydanego przez klub, Uada „nigdy zdecydowanie nie odcięła się od tych środowisk, a wręcz przeciwnie – narzekała, że anty-faszyści są w stanie doprowadzić do odwołania koncertów”, a w oczach klubu Plaque „takie powiązania w szarej strefie są absolutnie nie do zaakceptowania”. Innymi słowy, klub użył braku wystarczająco głośnego sprzeciwu Uady przeciwko takim a nie innym poglądom Graveland i Forteresse jako argumentu usprawiedliwiającego odwołanie jej koncertu, prawdopodobnie podpierając się oświadczeniem opublikowanym przez samych zainteresowanych.

W oświadczeniu tym możemy przeczytać, że Uada uważa się za zespół „nie opowiadający się po żadnej stronie politycznej, religijnej czy kulturowej zarówno w kwestii poglądów osobistych, jak i tworzonej przez nich sztuki”, a także że „działania Antify były bardziej przepełnione nienawiścią niż jakiekolwiek słowa czy wydarzenia, jakich zespół doświadczył na Messe des Morts”.

Po zamieszaniu związanym z odwołaniem koncertu w tym miejscu, Uada zdecydowała się zabrać należny jej głos w tej sprawie i wydała oświadczenie, w którym zaprzecza jakimkolwiek związkom z wyznającymi skrajne poglądy zespołami.

Absurd nie ma końca… Dowiedzieliśmy się dziś (poprzez post Plaque), że UT Connewitz zdecydował się anulować nasz koncert z Gaahls Wyrd, Tribulation i Idle Hands – PDX z powodu stawianych nam zarzutów bycia powiązanymi z zespołami należącymi do środowisk neonazistowskich. Nie jest to pierwszy raz, kiedy udało im się przeszkodzić nam w zagraniu koncertu w tym mieście, ale mamy nadzieję, że tym razem stało się to po raz ostatni. (…)
Do bólu oczywistym jest, że ludzie oskarżający nas o to nigdy nie poznali nas osobiście, nie mają też zielonego pojęcia, kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy. Zarzuty nam stawiane są w stu procentach nieprawdziwe i radzimy wszystkim traktującym się poważnie zespołom, muzykom, artystom, agencjom, promotorom, klubom i tak dalej, by trzymali się z daleka od jakiejkolwiek organizacji, która byłaby w stanie niesłusznie naznaczyć zespół tak, jak stało się to w naszym przypadku.
Koncert zostanie przeniesiony do innego miasta i mamy nadzieję, że ci, którzy mieli zobaczyć nas i całą resztę tego niesamowitego line-upu, znajdą nas na tym bardziej sprzyjającym gruncie.
Na koniec chcielibyśmy dodać, że niezwykle ironicznym jest nazywanie Uady przez niemiecką organizację/klub nazistami, biorąc pod uwagę że jeden z nas jest pochodzenia żydowskiego… Może nadszedł czas, by ci ludzie odrobili pracę domową, a potem twardo spojrzeli na siebie w lustrze.

Darmowa dostawa w EMP Shop

W kolejnym oświadczeniu, Uada ujawnia, że wskutek postawionych jej oskarżeń odwołanych bądź zagrożonych odwołaniem zostało więcej zaplanowanych koncertów.

Dowiedzieliśmy się, że nastąpiło więcej komplikacji organizacyjnych związanych z fałszywymi zarzutami. Zarzutami, według których Uada jest zespołem „prawicowym/powiązanym z środowiskami nazistowskimi”
Cała nasza czwórka chciałaby odicjalnie, raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, podejrzenia i uciąć plotki…
Nie jesteśmy zespołem angażującym się w politykę i absolutnie nie popieramy żadnych form rasizmu, ucisku czy faszyzmu. Nie jesteśmy zainteresowani mieszaniem polityki do naszej muzyki, ponieważ nasza sztuka znaczy dla nas więcej niż szerzenie fanatycznego idiotyzmu.
Tak więc chcielibyśmy powiedzieć wszystkim, którzy uważają nas za kogoś, kim nie jesteśmy, że… jeśli macie wątpliwości, nie jest wcale trudno napisać bezpośrednio do nas czy przyjść na nasz koncert i spotkać się z nami. Niezwykle docenilibyśmy, gdyby ludzie podjęli trud nawiązania z nami kontaktu zanim przyjmą takie założenie. Bardzo cenimy sobie prawdę i nigdy nie kłamiemy, zarówno w naszej sztuce, jak i w rozmowie twarzą w twarz. Żadnych gierek, żadnych masek, żadnego fałszywego pieprzenia.

Źródło / Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Exhumed, Implore i Rotten Sound zagrają w Polsce

Tomasz Koza

Thy Art Is Murder, Miss May I, Being As An Ocean i Casey na jedynym koncercie w Polsce

Tomasz Koza

Slayer wyruszy w pożegnalną trasę. Pierwsze daty koncertów już znane

Tomasz Koza

Dark Tranquillity i Nailed to Obscurity w Polsce

Tomasz Koza

Brutal Assault 2018: do składu dołączają Carnifex, Dying Fetus, Hirax, Northlane, Hate

Tomasz Koza

Nowy album Cavalera Conspiracy już jesienią

Lena Knapik

1 komentarz

ggggg 2 grudnia 2018 at 14:18
0

zabawne jest to, ze antifa sama dziala w taki sposob, ze podpada pod ruchy faszystowskie – kiedys przypadkiem sami siebie odwolaja 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz