NEWSY

Rozłam w TSA – Andrzej Nowak i Stefan Machel poza składem
Janusz Niekrasz, Marek Kapłon oraz Damian Michalski wydali oświadczenie na temat dalszej działalności zespołu TSA. Informują, że w związku z faktem, że nie mogą dość do porozumienia z dwoma pozostałymi członkami, czyli Andrzejem Nowakiem oraz Stefanem Machelem, decydują się kontynuować bez nich. Powodem – jak mówi oświadczenie – jest brak aktywności muzycznej oraz chęć powrotu do koncertowania.

Wspomniana trójka oświadczenie opublikowała na Facebooku, ale nie na oficjalnym profilu zespołu TSA (który ma około 20 tysięcy fanów), ale nowym, stworzonym zaledwie kilka dni temu, gdzie oprócz loga i nazwy zespołu są także trzy nazwiska (tu fanów jest mniej niż 500 – 16.06.2019).

Pełna treść oświadczenia brzmi:

Informujemy, że nasze wielokrotne propozycje wspólnego powrotu do aktywnej muzycznej działalności zespołu TSA, nie znalazły zrozumienia i akceptacji Stefana Machela oraz Andrzeja Nowaka. W związku z tym zdecydowaliśmy się na kontynuowanie działalności w nowym składzie personalnym. Naszym celem jest powrót do koncertowania i realizacja nowych nagrań. Pozdrawiamy fanów TSA i do zobaczenia na koncertach. Janusz Niekrasz, Marek Kapłon, Damian Michalski.

Polska metalem stoi – 10 płyt na 100-lecie odzyskania niepodległości

Na razie nie podano żadnych szczegółów „nowego początku” – nie znamy nazwisk potencjalnych zastępców, ani jakichkolwiek dat.

TSA to jeden z prekursorów polskiego ciężkiego grania, a także jeden z najpopularniejszych zespołów lat 80. w naszym kraju. TSA zostało założone w 1979 roku przez gitarzystę Andrzeja Nowaka oraz basistę Tomasza Zatwarnickiego, który jednak dość szybko opuścił zespół.

W początkowym okresie działalności przez TSA przewinęło się kilku muzyków, ale za klasyczny skład uznaje się dziś ten z gitarzystami Andrzejem Nowakiem i Stefanem Machelem, basistą Januszem Niekraszem, perkusistą Markiem Kapłonem i wokalistą Markiem Piekarczykiem. W takim zestawieniu TSA nagrało swoje najlepsze płyty – „TSA”, „Spunk” oraz „Heavy Metal World”.
Historia TSA naznaczona jest licznymi problemami personalnymi, zmianami składu i rozłamami

Pierwsze duże tąpnięcie nastąpiło już w 1983 roku, gdy z zespołu odeszli Andrzej Nowak oraz Marek Kapłon. Później przez wiele lat z zespołu odchodzili, a następnie wracali do niego muzycy oryginalnego i najlepszego składu. Na początku lat 90. XX wieku z powodu sporu o prawa do nazwy zespołu, funkcjonowały równolegle dwa składy TSA (Piekarczyk, Nowak) oraz TSA Evolution (Machel, Niekrasz). Oba zespoły rozwiązano w 1992. TSA na krótko powróciło w 1998, ale po roku znów zawiesiło działalność.

W 2001 roku TSA znów zaczęło grać w klasycznym składzie, a w 2004 roku zespół wydał bardzo udaną i jak na razie ostatnią w dyskografii płytę „Proceder”. Od tamtego czasu do 2018 roku zespół funkcjonował, koncertował i nie zmienia składu. Pod koniec grudnia 2017 roku (choć informację podano oficjalnie w marcu 2018) skład opuścił Marek Piekarczyk (zagrał jednak jeszcze kilka koncertów). Oficjalnych powodów rozstania nie podano. Jego miejsce zajął Damian Michalski, uczestnik show muzycznego The Voice of Poland. Jurorem tamtej edycji programu był… Marek Piekarczyk.

Jeśli wierzyć oficjalnej stronie zespołu TSA, w składzie z Michalskim zespół zagrał zaledwie trzy koncerty – ostatni z nich we wrześniu 2018 roku. W tym samym czasie drugi zespół Andrzeja Nowaka, czyli Złe Psy intensywnie koncertował i latem 2018 roku występował w sumie kilkanaście razy. Również 2019 roku było to w sumie blisko 20 razy. W tym samym czasie TSA nie wystąpiło ani razu.

Logo zespołu TSA: materiały promocyjne

Podobne artykuły

Brutal Assault 22: Clawfinger, Arkona, Born of Osiris i Samael na festiwalu

Tomasz Koza

Anthrax chciałby współpracy z Lady Gagą

Lena Knapik

Enslaved kończy prace nad nową płytą

Tomasz Koza

Zostaw komentarz