Tool - Descending
Strona główna » Koniec oczekiwania bliski – 30 sierpnia 2019 roku premiera nowej płyty Tool!
PŁYTY

Koniec oczekiwania bliski – 30 sierpnia 2019 roku premiera nowej płyty Tool!
4873 dni, czyli ponad 13 lat Tool kazał czekać swoim fanom na premierę nowej płyty. Dziś mówimy to z pełną odpowiedzialnością – nowy album legendy progresywnego metalu zadebiutuje na rynku 30 sierpnia 2019 roku. Zespół zapowiedział to najpierw podczas koncertu 7 maja w Birmingham w Alabamie, USA, a następnie potwierdził to w swoich mediach społecznościowych.

Data premiery nowego albumu Tool to wielki news w świecie ciężkiego grania.

Na nową muzykę fani czekają od dawna, a o nagraniu i wydaniu następcy krążka „10000 Days” mówi się już od lat. Często członkowie zespołu sami wysyłali sprzeczne sygnały, a fani stawali się coraz bardziej skołowani. Pomimo tego, że od kilku miesięcy sygnały dochodzące z obozu Toola jednoznacznie wskazywały, że maszyna ruszyła, a prace idą pełną parą, fani wciąż nie znali absolutnie żadnych szczegółów dotyczących nowej muzyki. Kilka ostatnich dni to jednak prawdziwy przełom w tym zakresie.

Pierwszy mocny sygnał, że Tool ma nową muzykę i chętnie się nią podzieli, nastąpił 5 maja. Wtedy to zespół wystąpił po raz pierwszy od blisko roku na żywo. Na festiwalu Welcome to Rockville zagrał jako gwiazda ostatniego dnia festu, a sam show był początkiem dużej trasy koncertowej – najpierw po Ameryce, później po Europie.

W setliście znalazł się premierowe utwory – „Descending” oraz „Invincible”.

Co przytomniejsi zaczęli nagrywać telefonami, kawałki szybko trafiły do sieci, a obecnie – pomimo umiarkowane jakości – liczbę odsłon można liczyć w milionach. To pokazuje, że Tool jest ciągle mocną firmą.

Podczas występu 7 maja w Birmingham w Alabamie zespół ponownie zagrał dwa nowe utwory, a w trakcie koncertu na telebimach pojawiła się jednoznacznie brzmiąca informacja – 30 August (30 sierpnia), a Maynard James Keenan, charyzmatyczny frontman, domagał się wręcz od fanów, aby – wbrew zasadom – wyciągnęli telefony, nagrywali, robili zdjęcia i rozpuszczali dalej tę informację w świat. Wciąż jednak informacja nie była w żaden sposób oficjalna.

W środę 8 maja rozwiano jednak wszystkie wątpliwości, a na kanałach w mediach społecznościowych Tool (na Facebooku i Twitterze) pojawiła się animacja z tą samą datą, która wcześniej została pokazana na koncercie. Jednym zdaniem – 30 sierpnia 2019 roku ukaże się nowy, zaledwie piąty w dyskografii, album zespołu Tool.

Poza dwoma nowymi kawałkami i datą premiery nie podano żadnych szczegółów więcej.

Nie znamy tytułu ani listy utworów. Nowy album Tool będzie następcą wydanego w 2006 roku krążka „10000 Days”. Wcześniej zespół nagrał jeszcze płyty „Lateralus” (2001), „Ænima” (1996) oraz „Undertow” (1993).

W kontekście dyskografii Toola warto wspomnieć jeszcze o bardzo popularnej EP-ce, czyli „Opiate” (1992).

Każda z płyt zdobyła uznanie krytyków i fanów, zespół był też sześciokrotnie nominowany do nagrody Grammy (zdobył trzy statuetki). Albumy Tool osiągnęły również znaczący sukces komercyjny – każdy z nich sprzedał się w wielomilionowym nakładzie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Tool już 11 czerwca wystąpi w Polsce.

Koncert zaplanowano w krakowskiej hali Tauron Arena w ramach Impact Festivalu. Będzie to szósty występ zespołu w naszym kraju. Poprzedni koncert miał miejsce w 2007 roku w katowickim Spodku w ramach Metal Hammer Festivalu. W katowickiej hali zespół grał też w 2006 oraz 2002 roku. Podczas dwóch koncertów w 2001 roku Tool wystąpił natomiast w Warszawie i Krakowie.

Podobne artykuły

Fernando Ribeiro (Moonspell) o albumie “1755” w kontekście języka

Dominika Kudła

Judas Priest z nową płytą w przyszłym roku

Lena Knapik

“Firepower” ostatnim albumem Judas Priest?

Agata Laszuk

Wznowienie poprzednich płyt Dimmu Borgir na winylach

Agata Laszuk

Nadchodzi Skyblood – solowy projekt ex-wokalisty Candlemass

Lena Knapik

Ne Obliviscaris – premiera nowego albumu już wkrótce

Agata Laszuk

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!