SPECJALNE

Powrót do ’79 – w październiku do sprzedaży trafi wyjątkowy Box Set Motörhead!

Już 25 października na rynku ukaże się wznowienie dwóch klasycznych albumów Motörhead, które oryginalnie zostały wydane w 1979 roku, czyli „Overkill” oraz „Bomber”. Reedycje przygotowało BMG. Muzyka (w tym niepublikowane nigdy wcześniej wersje niektórych utworów) będzie wzbogacona licznymi dodatkami, między innymi singlami, w formacie 7-calowych płyt winylowych, albumami ze zdjęciami, a także ówczesnymi wycinkami prasowymi i przedrukami oryginalnych programów koncertowych. Oto szczegóły.

1979 – niezwykle pracowity rok dla Motörhead

Motorhead vintage 1979Motörhead zadebiutowało w 1977 roku płytą nazwana tak samo jak zespół. Nie zyskała jednak ona zbyt dużej popularności, a po latach również muzycy mówili o niej raczej z rozczarowaniem. Dopiero pojawienie się na rynku drugiej płyty, czyli „Overkill” odbiło się dość głośnym echem przede wszystkim na brytyjskim rynku.

Motörhead swoim zadziornym brzmieniem godził fanów punk rocka i heavy metalu. O historii powstawania tego albumu nie ma potrzeby tutaj pisać. Powstał na ten temat obszerny artykuł na MetalNews.pl, który można przeczytać tutaj: Prawdziwy “debiut” – 40. rocznica wydania „Overkill” Motörhead.

Warto tylko wspomnieć, że tuż po premierze „Overkill” w marcu 1979 roku zespół ruszył w trasę koncertową, która jednak nie potrwała zbyt długo, bo już w lipcu tamtego roku Motörhead ponownie weszło do studia, aby zarejestrować kolejny album.

Motörhead kuje żelazo póki gorące i nagrywa płytę „Bomber”

Prace nad płytą „Bomber” Motörhead zaczęło na początku lipca 1979 roku. Nagrywanie przebywało inaczej niż do tej pory. Wcześniej zespół przed przystąpieniem do rejestracji nowej muzyki „testował” ją na żywo grając nowe kawałki na koncertach. Teraz takiej jazdy próbnej nie było – Motörhead po raz pierwszy miał zaserwować fanom coś, czego nigdy wcześniej nie słyszeli.

Motorhead vintage 1979

Za konsoletą ponownie usiadł Jimmy Miller. Uznany producent zasłynął w latach 70. współpracą z The Rolling Stones, która jednak skończyła się dla niego ciężkim uzależnieniem od heroiny. „Overkill” miało być dla niego rodzaje próby powrotu na szczyt, co poniekąd się udało, więc zajął się również pracą przy „Bomberze”. Nałóg wciąż jednak z nim wygrywał, a zespół nie za bardzo mógł przez to liczyć na jego wsparcie, a postać producenta posłużyła jako inspiracja do napisania „Dead Man Tell No Tales”, czyli pierwszego kawałka na wspomnianej płycie.

Motorhead vintage 1979

27 października 1979 – Motörhead wypuszcza na rynek płytę „Bomber”

Prace nad płytą „Bomber” trwały niecałe dwa miesiące i zakończyły się na sam koniec sierpnia 1979 roku. Premierę rynkową zaplanowano na 27 października 1979 roku. Na brytyjskim rynku, który dla zespołu był zdecydowanie najważniejszy, odniosła ona duży sukces komercyjny – dotarła do 12. miejsca najlepiej sprzedających się płyt, co było najlepszym wynikiem w ówczesnym dorobku Motörhead („Overkill” dotarło do 24. miejsca).

W lipcu 1980 roku album zdobył srebrny certyfikat w Wielkiej Brytanii, co oznaczało 60 tysięcy sprzedanych egzemplarzy „Bombera”. Był to pierwszy w dorobku certyfikat Motörhead.

Recenzje w czasie debiutu był pozytywne, ale nie aż tak bardzo jak w przypadku „Overkill”, które dla wielu krytyków było punktem odniesienia (wydano je zaledwie 7 miesięcy wcześniej). Dziś natomiast „Bomber” uznawany jest za bezdyskusyjną klasykę i jeden z najlepszych i najważniejszych krążków w dorobku Motörhead.

BMG wznawia „Overkill” oraz „Bomber”

Na 27 października 2019 roku BMG zapowiedziało premierę wznowionych wersji płyt „Overkill” oraz „Bomber”. To prawdziwa gratka dla fanów i kolekcjonerów! Wydania są bowiem niezwykle bogate – zarówno pod względem artystycznym, jak i wizualnym. Dla największych pasjonatów Motörhead przygotowano Super Deluxe Box Set pod tytułem „1979” limitowane do zaledwie 500 sztuk. Składa się na niego:

  • winylowe wydania „Overkill” oraz „Bomber”, które nagrano z oryginalnych taśm z 1979 roku;
  • dwupłytowe albumy koncertowe z 1979 roku – Live at Friars, Aylesbury z marca oraz Live at La Rotunde, Le Mans z listopada;
  • płyta ze stronami „B” singli oraz innymi utworami z tamtego okresu, które zostały zarejestrowane, ale nie pojawiły się na oficjalnych wydawnictwach;
  • singiel „No Class” na 7-calowym winylu;
  • 40-stronicowy album z rzadkimi zdjęciami, wycinkami prasowymi, wywiadami i innymi trudnymi do zdobycia informacjami z 1979 roku;
  • Program koncertowy z trasy promującej „Bomber”, a także inne gadżety zespołu.

Całość zamknięta jest w eleganckim opakowaniu, z nadrukowanymi miejscami, w których Motörhead zagrał koncerty w 1979 roku. Przygotowano też nieco skromniejsze wydania. Dostępne są: Box Set z dwoma albumami na winylu, a także pojedyncze wydania „Overkill” oraz „Bomber”. Obie płyty można kupić zarówno na winylu, jak i CD. Ze szczegółami można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.motorhead79.com/.

Fot. Graham Mitchell; BMG

Podobne artykuły

Zgarnij bilet na Metalmanię i pomóż Weronice oraz Bartkowi

Tomasz Koza

Starzy wyjadacze rozczarowują, nowe nazwy zaskakują – metalowe podsumowanie 2018r.

Redakcja

Przekroczyć kolejną granicę – 25 rocznica wydania „Far Beyond Driven” Pantery

Szymon Grzybowski

Zostaw komentarz