Strona główna » Czas odświeżyć kolekcję Megadeth – poznaj wznowione wydania „The World Needs a Hero” i „The System Has Failed”
SPECJALNE

Czas odświeżyć kolekcję Megadeth – poznaj wznowione wydania „The World Needs a Hero” i „The System Has Failed”

Na rynku od pewnego czasu dostępne są wznowienia dwóch albumów Megadeth z początku XXI wieku. Chodzi o „The World Needs a Hero” z 2001 roku oraz „The System Has Failed” z 2004. Oba wydawnictwa powinny zainteresować przede wszystkim kolekcjonerów. Od dawna były bowiem niedostępne w powszechnej sprzedaży, a na winylu, w powszechnej sprzedaży pojawiły się praktycznie po raz pierwszy. Jak prezentują się te wznowienia?

O historii powstania i muzycznej zawartości podstawowych wersji „The World Needs a Hero” oraz „The System Has Failed” pisaliśmy już jakiś czas temu.

Można przeczytać o tym pod tym linkiem: „Megadeth wznawia „The World Needs a Hero” oraz „The System Has Failed”. W duży skrócie można jednak przypomnieć, że oba albumy to udany powrót na metalowe tory po niezbyt owocnych eksperymentach z końca lat 90. XX wieku. Zwłaszcza drugi z omawianych tu albumów zyskał przychylność fanów i krytyków. Pierwszy – nawet dziś – trudno jednoznacznie uznać za klasykę. Nie oznacza to jednak, że nie jest wart odświeżenia i przypomnienia. W końcu Rudy i spółka poniżej pewnego poziomu nigdy nie schodzą.

Jak prezentują się wznowienia pod kątem estetyki?

Wydania CD przygotowane są w opakowaniach typu digipack, na wierzchu jest więc tektura, ale bardzo dobrej jakości i mocno połyskliwa. Nie wygląda na taką, która po czasie zacznie matowieć i straci swój wygląd, choć tak naprawdę będzie to można stwierdzić po kilku latach. Uwaga jednak na tłuste paluchy – na okładkach zostają smugi. Pedanci będą zrozpaczeni.

Reedycja Megadeth - The World Needs a Hero
Reedycja Megadeth – The World Needs a Hero

Dołączona do albumu książeczka jest raczej skromna – nie ma tam wielu zdjęć, a dominującą część całości zajmują teksty utworów. Warto jednak w ogóle ocenić jej obecność, bo coraz częściej można się spotkać z wydaniami różnych płyt bez żadnej wkładki. Tutaj takowa jest, co należy zaznaczyć.

Reedycja Megadeth - The World Needs a Hero
Reedycja Megadeth – The World Needs a Hero

Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno wydania winylowe.

Przede wszystkim dlatego, że czarne krążki przeżywają drugą młodość, ale również dlatego, że dostępność na winylu obu wspomnianych płyt była do tej pory znikoma. „The World Needs a Hero” było wydane na winylu w bardzo ograniczonym nakładzie w 2001 roku na rynku brytyjskim.

Reedycja Megadeth - The System Has Failed
Reedycja Megadeth – The System Has Failed

Z kolei „The System Has Failed” w dniu premiery w ogóle nie wydano na dużej płycie. Dopiero w 2013 (później w 2016) roku pojawiła się niewielka liczba kopii wydana nakładem holenderskiego wydawcy niezależnego Music On Vinyl. Można więc powiedzieć, że obie płyty w wersji analogowej były prawdziwymi białymi krukami. Teraz kolekcjonerzy mogą bez problemu uzupełnić swój stan posiadania.

Reedycja Megadeth - The System Has Failed
Reedycja Megadeth – The System Has Failed

Warto jeszcze wspomnieć o muzyce, a raczej o bonusach zawartych na wznowionych wydawnictwach.

Na „The World Needs a Hero” dodano kawałek „Coming Home”. Nie jest to do końca nowość, bo numer znalazł się na japońskim wydaniu tego albumu w dniu premiery. Od tamtej pory jednak nie pojawił się na żadnym innym wydawnictwie. Do „The System Has Failed” dodano natomiast trzy utwory w wersji na żywo. „Time” z albumu „Risk”, „Use The Man” z „Criptic Writings” oraz „The Conjuring” z „Peace Sells… But Who’s Buying?”. Bonusy dostępne są jednak tylko w wersji CD oraz do odsłuchu z serwisów streamingowych. Wydania winylowe zawierają tylko utwory, które umieszczone były na albumach w dniu premiery.

Wznowienie połączone było również z nowym masteringiem.

W tym kontekście jednak nie ma co się rozpisywać, bo już w dniu premiery brzmieniu obu krążków nie można było wiele zarzucić. Zmieniła się kosmetyka. Warto jednak podkreślić, że szczególnie przyjemnie brzmi wydanie winylowe. Z pewnością nie jest tylko zasługa pracy Teda Jensena, który odpowiadał za odświeżenie brzmienia, ale również charakterystyka nośnika i odtwarzacza.

Wznowienie albumów „The World Needs a Hero” oraz „The System Has Failed” to przede wszystkim gratka dla kolekcjonerów.

Jak już było wspomniane wydania winylowe obu albumów były praktycznie niedostępne, ale i wydania CD nie były powszechne. Żaden z albumów nie doczekał się bowiem wznowienia w takim formacie – na rynku dostępne były tylko krążki, które wytłoczono odpowiednio w 2001 i w 2004 roku.

Wraz z wydawcą wznowień Megadethfirmą BMG, mamy dla Was konkurs, w którym ktoś z Was może wygrać ww. egzemplarze „The World Needs a Hero” na CD oraz „The System Has Failed” na winylu. Zasady są następujące.

1. Narysuj w dowolnym formacie (ołówek, kredki, farby, itp.) własną wersję Vica Rattleheada wraz z logo Megadeth, dodatkowo odręcznie wkomponuj na obrazie napisy BMG i MetalNews.pl.

2. Zdjęcie swojej pracy w dobrej jakości wyślij na adres redakcja (małpa) metalnews.pl. W tytule wpisz “Konkurs – Megadeth”, natomiast w treści podaj swoje dane kontaktowe, na które mamy wysłać nagrodę – są one wykorzystane wyłącznie do celów konkursowych.

3. Na wszystkie zgłoszenia czekamy do 24.03 do godziny 12:00.

4. Spośród wszystkich prac wybierzemy naszym zdaniem najciekawszą, którą nagrodzimy płytami. Zostaną one wysłane na nasz koszt.

5. Wszystkie prace wraz z wynikiem zostaną opublikowane pod tym artykułem.

Powodzenia!

Zwycięska praca:

Zwycięska praca Joanny
Zwycięska praca Joanny

Pozostałe nadesłane obrazy, wyróżnienia:

Podobne artykuły

Brutalna napaść na frontmana Pro-Pain

Lena Knapik

Wszystko umiera – 20. rocznica wydania “World Coming Down” Type O Negative

Paweł Kurczonek

AC/DC rusza na podbój Ameryki – 40. rocznica premiery „Highway to Hell”

Szymon Grzybowski

Heavy metalowa ABBA – Ghost już 30 listopada zagra w Katowicach

Szymon Grzybowski

Powrót z kosza – 30 rocznica wydania „Trash” Alice’a Coopera

Bartłomiej Pasiak

To będzie thrash metalowe święto. Testament, Death Angel i Annihilator na dwóch koncertach w Polsce

Albert Markowicz

Zostaw komentarz