Strona główna » Mercyful Fate i Mgła zagrają na Mystic Festival 2020
FESTIWALE

Mercyful Fate i Mgła zagrają na Mystic Festival 2020

Dwa niezwykle mocne składy dołączają do przyszłorocznej edycji Mystic Festivalu. Na scenie w Muzeum Lotników w Krakowie zagrają legendarne Mercyful Fate oraz jeden z najważniejszych polskich black metalowych zespołów, czyli Mgła. W sumie skład Mystic Festival 2020 liczy już trzy zespoły – oprócz dwóch wspomnianych, wystąpi także brytyjskie Judas Priest.

Mercyful Fate na Mystic Festival 2020

Mercyful Fate można bez przesady określić, jako jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii metalu. Założony w 1981 roku w Kopenhadze w Danii zespół gra szeroko rozumiany heavy metal, choć jego twórczość jest inspiracją dla zespołów, które poruszają się w bardziej ekstremalnych odmianach tego gatunku.

Za sprawą tematyki utworów, która dotyczy głównie szatana i okultyzmu, a także makijażu wokalisty, czyli King Diamonda, zespół uważany jest za jednego z pionierów black metalu. Twórczość Mercyful Fate miała też wielki wpływ na formujący się w pierwszej połowie lat 80. XX wieku thrash metal. Do czerpania z jego twórczości przyznają się między innymi takie zespoły jak Slayer czy Metallica.

Dorobek i dyskografia Mercyful Fate

Samo Mercyful Fate nigdy nie osiągnęło sukcesu na miarę swojej twórczości. Jedną z głównych przyczyn były częste konflikty muzyków, które skutkowały wielokrotnym zawieszeniem działalności. Dlatego też, pomimo blisko 40 lat historii w dorobku Mercyful Fate jest „zaledwie” siedem albumów. Dwa pierwsze z nich, czyli „Mellisa” (1983) oraz „Don’t Break The Oath” (1984) uznawane są za wydawnictwa wręcz kultowe. Ostatnim pełnowymiarowym krążkiem studyjnym jest album „9” z 1999 roku.

Zespół powraca do koncertowania po niemal 10-letniej przerwie. Już na początku sierpnia 2019 roku ogłoszono, że Mercyful Fate planuje występować na festiwalach w Europie latem 2020 roku. Teraz pojawiają się pierwsze daty. Oprócz występu na Mystic Festival 2020, Mercyful Fate potwierdził na razie obecność także na Copenhell oraz Wacken.

Mercyful Fate – skład i nowa muzyka

Wszystko wskazuje na to, że Mercyful Fate zagra w składzie z dwoma współzałożycielami zespołu, czyli wokalistą Kingiem Diamondem oraz gitarzystą Hankiem Shermanem. Wspomagać ich będą muzycy, którzy grali w zespole w latach 90., czyli perkusista Bjarne Holm oraz gitarzysta Mike Wead. Na basie zagrać ma Joey Vera, choć w oficjalnym składzie znajduje się oryginalny basista Timi Hansen. Jego pojawienie się na scenie jest jednak bardzo wątpliwe, bo zmaga się on z chorobą.

Według słów Kinga Diamonda cytowanych przez serwis Blabermouth na setlistę koncertową składać się mają tylko utwory z dwóch pierwszych płyt, a także… nowe numery. Czyżby szykowała się pierwsza od dwóch dekad płyta Mercyful Fate? Czas pokaże.

Mgła na Mystic Festival 2020

Kolejny ogłoszony zespół to jeden z najważniejszych przedstawicieli rodzimej sceny black metalowej. Zespół Mgła powstał w 2000 roku w Krakowie. Został założony przez Mikołaja Żentarę. Początkowo był to projekt tylko studyjny – pierwszy koncert Mgła zagrała dopiero w 2012 roku.

Od tamtego czasu mniej lub bardzie regularnie koncertuje, ale wokół zespołu wytworzyła się dość specyficzna aura tajemniczości. Mgła nie karmi fanów newsami i informacjami – nawet gdy przygotowuje nową muzykę.

Tak było między innymi w 2019 roku, kiedy nagle zespół ogłosił, że nagrał kolejną płytę. Równolegle udostępnił „Age of Excuse”, bo taki nosiła tytuł, na YouTube i serwisach streamingowch. Jest to czwarty pełnowymiarowy album w dorobku zespołu.

Pomimo mocno undergroundowej działalności, Mgła zyskała wielką popularność na całym świecie (jak na styl muzyczny, w którym się porusza), a każdy jej koncert – ze względu na charakterystyczny image sceniczny – to duże wydarzenie.

Mystic Festival 2020 – najważniejsze informacje

Mystic Festival 2020 zaplanowano w dniach 10-11 czerwca. Fest odbędzie się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Oprócz Mercyful Fate i Mgły zapowiedziano jeszcze występ innej legendarnej kapeli, czyli Judas Priest.

Będzie to druga edycja Mystic Festival po reaktywacji. Gwiazdami w 2019 roku były: Slipknot, Sabaton oraz Within Temptation. Relację z tego wydarzenia można przeczytać pod tym linkiem: „Udany powrót – relacja z Mystic Festival 2020”.

Z pełną historią Mystic Festival, którego pierwszą edycję zorganizowano w 1999 roku można zapoznać się tutaj: „Historia Mystic Festival”.

Podobne artykuły

Mystic Festival 2020 – bilety, pole namiotowe i darmowy wstęp dla dzieci

Szymon Grzybowski

Sodom, Therion, Sick Of It All na Brutal Assault 24

Agata Laszuk

Sabaton, Within Temptation, Immolation na Mystic Festival 2019. Sprawdź wstępny program imprezy

Dominika Kudła

Imperator i Idle Hands wystąpią na festiwalu Metalmania 2020

Szymon Grzybowski

Powerwolf, Trivium, Carcass i Municipal Waste na Mystic Festival 2019!

Tomasz Koza

Premier Morawiecki na Twitterze: „Pociągi dowiozą uczestników na Pol’and’Rock”

Szymon Grzybowski

Zostaw komentarz