FESTIWALE

Mercyful Fate i Mgła zagrają na Mystic Festival 2020

Dwa niezwykle mocne składy dołączają do przyszłorocznej edycji Mystic Festivalu. Na scenie w Muzeum Lotników w Krakowie zagrają legendarne Mercyful Fate oraz jeden z najważniejszych polskich black metalowych zespołów, czyli Mgła. W sumie skład Mystic Festival 2020 liczy już trzy zespoły – oprócz dwóch wspomnianych, wystąpi także brytyjskie Judas Priest.

Mercyful Fate na Mystic Festival 2020

Mercyful Fate można bez przesady określić, jako jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii metalu. Założony w 1981 roku w Kopenhadze w Danii zespół gra szeroko rozumiany heavy metal, choć jego twórczość jest inspiracją dla zespołów, które poruszają się w bardziej ekstremalnych odmianach tego gatunku.

Za sprawą tematyki utworów, która dotyczy głównie szatana i okultyzmu, a także makijażu wokalisty, czyli King Diamonda, zespół uważany jest za jednego z pionierów black metalu. Twórczość Mercyful Fate miała też wielki wpływ na formujący się w pierwszej połowie lat 80. XX wieku thrash metal. Do czerpania z jego twórczości przyznają się między innymi takie zespoły jak Slayer czy Metallica.

Dorobek i dyskografia Mercyful Fate

Samo Mercyful Fate nigdy nie osiągnęło sukcesu na miarę swojej twórczości. Jedną z głównych przyczyn były częste konflikty muzyków, które skutkowały wielokrotnym zawieszeniem działalności. Dlatego też, pomimo blisko 40 lat historii w dorobku Mercyful Fate jest „zaledwie” siedem albumów. Dwa pierwsze z nich, czyli „Mellisa” (1983) oraz „Don’t Break The Oath” (1984) uznawane są za wydawnictwa wręcz kultowe. Ostatnim pełnowymiarowym krążkiem studyjnym jest album „9” z 1999 roku.

Zespół powraca do koncertowania po niemal 10-letniej przerwie. Już na początku sierpnia 2019 roku ogłoszono, że Mercyful Fate planuje występować na festiwalach w Europie latem 2020 roku. Teraz pojawiają się pierwsze daty. Oprócz występu na Mystic Festival 2020, Mercyful Fate potwierdził na razie obecność także na Copenhell oraz Wacken.

Mercyful Fate – skład i nowa muzyka

Wszystko wskazuje na to, że Mercyful Fate zagra w składzie z dwoma współzałożycielami zespołu, czyli wokalistą Kingiem Diamondem oraz gitarzystą Hankiem Shermanem. Wspomagać ich będą muzycy, którzy grali w zespole w latach 90., czyli perkusista Bjarne Holm oraz gitarzysta Mike Wead. Na basie zagrać ma Joey Vera, choć w oficjalnym składzie znajduje się oryginalny basista Timi Hansen. Jego pojawienie się na scenie jest jednak bardzo wątpliwe, bo zmaga się on z chorobą.

Według słów Kinga Diamonda cytowanych przez serwis Blabermouth na setlistę koncertową składać się mają tylko utwory z dwóch pierwszych płyt, a także… nowe numery. Czyżby szykowała się pierwsza od dwóch dekad płyta Mercyful Fate? Czas pokaże.

Mgła na Mystic Festival 2020

Kolejny ogłoszony zespół to jeden z najważniejszych przedstawicieli rodzimej sceny black metalowej. Zespół Mgła powstał w 2000 roku w Krakowie. Został założony przez Mikołaja Żentarę. Początkowo był to projekt tylko studyjny – pierwszy koncert Mgła zagrała dopiero w 2012 roku.

Od tamtego czasu mniej lub bardzie regularnie koncertuje, ale wokół zespołu wytworzyła się dość specyficzna aura tajemniczości. Mgła nie karmi fanów newsami i informacjami – nawet gdy przygotowuje nową muzykę.

Tak było między innymi w 2019 roku, kiedy nagle zespół ogłosił, że nagrał kolejną płytę. Równolegle udostępnił „Age of Excuse”, bo taki nosiła tytuł, na YouTube i serwisach streamingowch. Jest to czwarty pełnowymiarowy album w dorobku zespołu.

Pomimo mocno undergroundowej działalności, Mgła zyskała wielką popularność na całym świecie (jak na styl muzyczny, w którym się porusza), a każdy jej koncert – ze względu na charakterystyczny image sceniczny – to duże wydarzenie.

Mystic Festival 2020 – najważniejsze informacje

Mystic Festival 2020 zaplanowano w dniach 10-11 czerwca. Fest odbędzie się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Oprócz Mercyful Fate i Mgły zapowiedziano jeszcze występ innej legendarnej kapeli, czyli Judas Priest.

Będzie to druga edycja Mystic Festival po reaktywacji. Gwiazdami w 2019 roku były: Slipknot, Sabaton oraz Within Temptation. Relację z tego wydarzenia można przeczytać pod tym linkiem: „Udany powrót – relacja z Mystic Festival 2020”.

Z pełną historią Mystic Festival, którego pierwszą edycję zorganizowano w 1999 roku można zapoznać się tutaj: „Historia Mystic Festival”.

Podobne artykuły

Z ostatniej chwili: Decapitated na Pol’and’Rock Festival 2019!

Agata Laszuk

Powerwolf, Trivium, Carcass i Municipal Waste na Mystic Festival 2019!

Tomasz Koza

Brutal Assault 2019: znamy kolejne zespoły

Dominika Kudła

Zostaw komentarz