SPECJALNE

Dobrze, że wrócił – historia Mystic Festival
„Mystic Festival powrócił!” – tak zakrzyknęła większość fanów ciężkiego grania, gdy w 2018 roku ogłoszono reaktywację tej imprezy. Ten entuzjazm był mocno zaskakujący, bo ostatnia wcześniejsza edycja odbyła się w… 2007 roku, czyli ponad 10 lat wcześniej. Czy faktycznie były to tak duże i doniosłe wydarzenia, że pamięć o nich przetrwała przez ponad dekadę, czy może wokół Mystic Festivalu narosło wiele mitów i legend tak, jak wokół pierwszych edycji Metalmanii? O to każdego uczestnika sześciu dotychczasowych odsłon Mystic Festivalu trzeba by zapytać osobiście. My, po kronikarsku, możemy tylko przypomnieć historię tego zasłużonego festiwalu i gwiazdy (a tych nie brakowało!), które pojawiły się na scenach różnych miast w ramach Mystica.

I edycja – Mystic Festival 1999, Hala Wisły, Kraków

Mystic Festival zaczynał jako impreza mocno undergroundowa i niezbyt różnorodna. Na scenie dominował black i death metal. Gwiazdą pierwszej edycji Mystic Festival był Emperor (zobaczymy go również podczas tegorocznej edycji). Był to pierwszy koncert Norwegów w naszym kraju, więc w black metalowym światku było to naprawdę duże wydarzenie. Sam koncert wspominany jest w nielicznych relacjach zdecydowanie pozytywnie, ale wszyscy podkreślają jedno – był zdecydowanie za krótki. Na set Emperora złożyło się zaledwie 10 kawałków – a blisko połowę z nich stanowiły utwory z wydane kilka miesięcy wcześniej płyty IX Equlibirum”.

Poza tym w krakowskiej hali zagrały jeszcze Amorphis, Limbonic Art, Peccatum (Ihsahn pojawił się tamtego wieczoru aż dwa razy na scenie!), God Dethroned, Necromancer oraz jedyny przedstawiciel Polski, czyli Sceptic. Warto wspomnieć, że dosłownie w ostatniej chwili odwołano występ innych norweskich black metalowców, czyli The Kovenant. Członkowie zespołu pojawili się nawet na scenie, ale tylko po to, aby przekazać informację, że wokalista Nagash jest chory i dzień wcześniej trafił do szpitala.

Mystic Festival 2020 – pierwsze doniesienia

II edycja – Mystic Festival 2001, Hala Wisły, Kraków

Na kolejny Mystic Festival fani musieli czekać dwa lata. Gwiazdą znów byli skandynawscy klasycy black metalu, czyli Mayhem. Po raz kolejny taki wybór headlinera należy uznać za nie lada gratkę dla fanów gatunku, bo był to pierwszy występ Norwegów w Polsce. Setlistę zdominowały utwory z wydanego w 2000 roku albumu „Grand Declaration of War”. Warto odnotować, że w sieci dostępne są profesjonalne nagrania z tamtego koncertu, a także wywiady z muzykami.
Drugą gwiazdą Mystic Festival 2001 był Children of Bodom. Fińscy melodic death metalowcy byli tuż po wydaniu płyty „Follow The Reaper”, która szeroko otworzyła im drzwi do metalowej sławy. Było to także pierwszy koncert zespołu w Polsce. Podobnie jak w przypadku Mayhem zachowały się nagrania z występu Children of Bodom w Krakowie.

Na Mystic Festival 2001 zaprezentowały się także: norweskie Zyklon oraz Source of Tide, holenderski Sinister, a także mocna polska reprezentacja: Behemoth, Devilyn i Cementery of Scream.

Dwie pierwsze edycje należy uznać za mocno niszowe wydarzenia, ale w tym również trzeba upatrywać ich sukcesu. Organizatorom – Mystic Production – udało się ściągnąć do Polski gwiazdy pierwszej wielkości w swoich gatunkach, których w większości przypadków rodzimi fani nie mieli okazji wcześniej posłuchać na żywo. Stąd też w internecie pojawiają się i takie opinie:

Opinia o Mystic Festival

III edycja – Mystic Festival 2002, Spodek, Katowice

O wzroście popularności Mystic Festival najlepiej może świadczyć zmiana miejsca imprezy. Katowicki Spodek w owym czasie był zdecydowanie najbardziej prestiżowym miejscem do organizacji wszelkich koncertów, więc przeprowadzka do stolicy Górnego Śląska to nie tylko większa frekwencja, ale również wyższa ranga wydarzenia.

Wybór gwiazdy tamtej edycji być może nie było rozczarowaniem, ale z całą pewnością fani, rozochoceni dwiema poprzednimi edycjami, nie mogli z pełnym entuzjazmem przyklasnąć Kreatorowi. To zasłużona kapela, klasyk gatunku, ale dość często występujący w Polsce. Dość powiedzieć, że występ na Mystic Festival 2002 był dziesiątym w naszym kraju, a ledwie kilka miesięcy wcześniej, bo w styczniu tamtego roku zespół wystąpił nad Wisłą dwukrotnie. Dreszczu emocji więc raczej nie było.

Zupełnie inaczej sprawa wyglądała z drugą gwiazdą, czyli norweskim black metalowym Satyriconem. Ten po raz pierwszy zaprezentował się przed polską publicznością właśnie na Mystic Festival 2002 i można powiedzieć, że był głównym magnesem przyciągającym fanów ciężkiego grania.

Podczas festiwalu wywiad z Sigurdem „Satyrem” Wongravenem przeprowadził Wit Dziki. Każdy, kto w owym czasie oglądał kanał muzyczny VIVA Polska, z całą pewnością pamięta jego programy VIVA Rock, a także Hell’s Kitchen (nie mylić z programem kulinarnym!), gdzie promował ciężkie brzmienia. Wywiad można obejrzeć poniżej:
O coraz większej różnorodności muzycznej festiwalu świadczyć najlepiej mogą pozostali uczestnicy. Obok dwóch wspomnianych już składów, zaprezentowali się także amerykańscy death metalowcy z Nile, niemiecki power metalowy zespół Gamma Ray, którego liderem jest Kai Hansen, były wokalista i gitarzysta Helloween, a także fińskie Synergy, norweskie Myrskog oraz polski Fronside. Na dokładkę po raz drugi z rzędu na Mystic Festivalu zagrał także Sinister.

Biznes i pasja – wywiad z Tomaszem Ochabem (Frontside, Knock Out Productions, Mystic Festival)

IV edycja – Mystic Festival 2003, Hala Ludowa, Wrocław

Kolejna zmiana miejsca i mocna zmiana formuły festiwalu. Wcześniej faktycznie można było tak określać to wydarzenie. Tym razem jednak organizator postawił na jedną wielką gwiazdę i zaledwie trzech rozgrzewaczy. Jednak nie przeszkadzało to fanom tłumnie stawić się we Wrocławiu. Dlaczego? Dwa słowa. Iron. Maiden. Jeden z największych zespołów metalowych w historii z całą pewnością mógłby zagrać samodzielny koncert i zapełnić halę na Dolnym Śląsku. Jako headliner festiwalu również dawał gwarancję dużej frekwencji.

Warto przypomnieć, że był to drugi koncert Iron Maiden w Polsce w 2003 roku. Ledwie pół roku wcześniej zespół grał w katowickim Spodku, ale setlista różniła się zasadniczo. Na Mystic Festival Iron Maiden promowało wydaną we wrześniu tamtego roku płytę „Dance of Death”. Trudno dziś znaleźć jakiekolwiek nagrania z koncertu w Polsce, ale w celu uświadomienia sobie, jak w owym czasie na scenie prezentowało się Iron Maiden, można sięgnąć po koncert wydany w formie wideo, czyli „Live Death on The Road”. Został on zarejestrowany podczas występu w Dortmundzie 24 listopada 2003 roku, czyli zaledwie dwa cztery dni przed Mystic Festivalem.

Przed Iron Maiden zaprezentowała się inna legenda, czyli polski KAT. W najlepszym składzie – z Romanem Kostrzewskim, Piotrem Luczykiem, Ireneuszem Lothem oraz Krzysztofem Osetem. Występ zarejestrowano i wydano w formie DVD pod tytułem „Somewhere in Poland 2003”. Jest to ostatnie wydawnictwo zespołu przed rozłamem. Setlista to klasyczne „the best of…”.

Oprócz dwóch legend na Mystic Festival 2003 zaprezentowali się także muzycy rodzimego Frontside. Pomimo pierwszych zapowiedzi, na Mystic Festivalu 2003 nie zagrał niemiecki Edguy. Wszystko dlatego, że cała impreza miała pierwotnie odbyć się trzy tygodnie wcześniej, jednak z powodu choroby Bruce’a Dickinsona została przełożona. Nowy termin kolidował z innymi zobowiązaniami muzyków Edguy, dla których miał być to pierwszy występ w Polsce. Ostatecznie przed polską publicznością zespół zagrał dopiero w 2010 roku.

V Edycja – Mystic Festival 2005 – Stadion Śląski, Chorzów

To z całą pewnością największa i najsłynniejsza edycja tego festiwalu. Szacuje się, że na Stadionie Śląskim bawiło się około 30 tysięcy osób. Znów gwiazdą festiwalu był Iron Maiden. Koncert, tak jak i cała trasa koncertowa „Eddie Rips Up The World” były wyjątkowe. To pierwsza w historii zespołu trasa retrospektywna – na repertuar składały się tylko utwory z czterech pierwszych albumów, co dla wielu fanów, którzy co chwila skandowali „Fear of The Dark”, było trudne do przełknięcia. Była to również pierwsza w pełni stadionowa trasa Iron Maiden – zespół grał wówczas albo na festiwalach, albo na otwartych obiektach sportowych. Może dlatego zabrakło m.in. telebimów, co – zwłaszcza na Stadionie Śląskim – było mocno dokuczliwe.

Opinia o Mystic Festival

Drugą gwiazdą Mystic Festival 2005 był Nightwish i bez przesady można powiedzieć, że był to występ u szczytu tego zespołu – zarówno popularności, jak i artystycznego. Finowie byli tuż po wydaniu albumu „Once”, który za sprawą takich hitów jak „Wish I Had An Angel”, czy „Once” zyskał gigantyczną wprost popularność, co dało odczuć się podczas koncertu – ludzie po prostu świetnie się bawili i razem z Tarją oraz Marco odśpiewywali większą część repertuaru. Poniżej nagranie dość słabej jakości, ale trudno o lepsze.

Mystic Festival 2005 był festiwalem w pełnym tego słowa znaczeniu i pomimo wielkich gwiazd zaprezentowały się też inne zespoły – także takie o uznanym statusie i dorobku. Koncert Kreatora został zapamiętany przede wszystkim jako gigantyczną wpadkę dźwiękowców – występ pod względem brzmieniowym był bezładną kakofonią dźwięków, raz trochę głośniejszych, raz cichszych, ale ogólnie nawet fani mieli trudność z interpretacją, jaki numer jest właśnie grany.

Polski Behemoth grał w pełnym rynsztunku, a także w… pełnym słońcu, przez co mocno ucierpiała mroczna wymowa show. Zespół powoli, ale konsekwentnie wdrapywał się na metalowy piedestał – już wówczas było widać było, że ma grono oddanych fanów, o czym najlepiej świadczył nie najmniejszy młyn pod sceną. Przy temperaturze dość mocno przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Szacunek.

Bilet na Mystic Festival 2005
Bilet na Mystic Festival 2005, fot. galeria.wozik.com

Oprócz wspomnianych zespołów zaprezentowały się także: po raz kolejny Frontside, Primal Fear, a także DragonForce – w przededniu zdobycia wielkiej popularności, dzięki wydaniu płyty „Inhuman Rampage”, który przyniósł zespołowi sławę na całym świecie. Na Mysticu zagrali zaledwie cztery numery.

Mystic Festival 2005 został zapamiętany przez wielu z powodu ukropu lejącego się z nieba przez cały dzień i bandyckich cen wody na terenie imprezy. Relacje nie są zgodne, czy butelka kosztowała 10, czy 20 złotych. Niektórzy pozostawali jednak dzielni i pili tylko piwo.

Opinia o Mystic Festival

Tomasz Solarz, jeden z naszych czytelników tak wspomina tamtą edycję Mystic Festivalu:

Ten niedzielny, upalny dzień był dla nas świętem. Pomimo skandalicznych cen za napoje już na terenie festu. Niestety już dokładnie nie pamiętam, ale za cenę zwykłej wody powinien wtedy ktoś „beknąć” 😉 Poratowała nas trochę też strażacka brać. Jeszcze tylko zerknięcie na bilet i ceny. 100 zł na płytę za taki zestaw… to se ne vrati.

VI edycja – Mystic Festival 2007 – Spodek, Katowice

Ostatnia jak dotąd edycja Mystic Festival odbyła się w 2007 roku w Katowicach. Aby opowiedzieć o tym wydarzeniu, wystarczy napisać tylko: SLAYER KURWA! Tak, gwiazdą tej imprezy był legendarny, amerykański Slayer, który podczas trasy w tamtym czasie promował dopiero co wydany album „Christ Illusion”. Z drugiej strony, czego by nie promowali, i tak fani tłumnie stawiliby się na ich koncert.

Setlista była przekrojowa, z nowego krążka zespół zagrał tylko dwa numery. Reszta to czysta rzeźnia z lat wcześniejszych. W owym czasie show Slayera nie było bardzo imponujące (w przeciwieństwie do niekończącej się trasy pożegnalnej, która ciągle trwa), więc liczyła się tylko muzyka, a ta jak zwykle była na najwyższym poziomie. Warto jednak odnotować, że według relacji niektórych uczestników zespół podczas jednego z utworów (Seasons In The Abyss lub South of Heaven) całkowicie się rozjechał i ostatecznie zagrał koślawą i okrojoną wersję. Na koniec trzeba przypomnieć, że Slayer grał wtedy w klasycznym składzie z Dave’em Lombardo na perkusji.

Opinia o Mystic Festival

Drugą gwiazdą był Celtic Frost. Trudno ten zespół określić mianem innym niż legendarny i kultowy – pomimo tego, że chyba nigdy nie zdobył popularności, na którą faktycznie zasługiwał. Szwajcarzy byli pionierami najmroczniejszych odmian metalu, który w czasach, gdy zaczynali, czyli w pierwszej połowie lat 80., nie umiano jeszcze nawet nazwać. Ich występ na Mystic Festival był pierwszym i jak do tej pory jedynym w Polsce. To chyba nie ulegnie już zmianie, bo w 2008 roku zespół został rozwiązany i nic nie wskazuje na to, że miałby wznowić działalność.

Mystic Festival 2007 był imprezą z mocnymi gwiazdami, ale również pozostałe zespoły miało sporo do zaoferowania. Na scenie zaprezentowali się weterani Mystica, czyli Behemoth. Oprócz nich na mocną polska reprezentacje składały się: Virgin Snatch, Rootwater oraz Pandemonium. Zagrali także amerykanie z Bloodsimple.

Mystic Festival – dobrze, że wraca!

Przez blisko dekadę Mystic Festival był jedną z najważniejszych metalowych imprez w Polsce. W swoim szczytowym okresie prestiżem i rozpoznawalnością mógł konkurować nawet z Metalmanią, której historia sięga przecież jeszcze lat 80. Podczas sześciu edycji udało się zaprosić nie tylko wielkie gwiazdy, ale również uznane zespoły, które nigdy wcześniej nie zawitały do Polski. Trudno się zatem dziwić, że tak duży entuzjazm nastąpił w momencie ogłoszenia powrotu festiwalu. Po ogłoszeniu pełnego line-upu można tylko stwierdzić, że oczekiwania nie zostały zawiedzione, a w Polsce organizowany jest festiwal metalowy na europejskim poziomie.

Zostaw komentarz