Strona główna » Dobrze, że wrócił – historia Mystic Festival
SPECJALNE

Dobrze, że wrócił – historia Mystic Festival

„Mystic Festival powrócił!” – tak zakrzyknęła większość fanów ciężkiego grania, gdy w 2018 roku ogłoszono reaktywację tej imprezy. Ten entuzjazm był mocno zaskakujący, bo ostatnia wcześniejsza edycja odbyła się w… 2007 roku, czyli ponad 10 lat wcześniej.

Czy faktycznie były to tak duże i doniosłe wydarzenia, że pamięć o nich przetrwała przez ponad dekadę, czy może wokół Mystic Festivalu narosło wiele mitów i legend tak, jak wokół pierwszych edycji Metalmanii? O to każdego uczestnika sześciu dotychczasowych odsłon imprezy trzeba by zapytać osobiście.

My, po kronikarsku, możemy tylko przypomnieć historię tego zasłużonego festiwalu i gwiazdy (a tych nie brakowało!), które pojawiły się na scenach różnych miast w ramach Mystica.

Mystic Festival 2020 – pierwsze doniesienia

I edycja – Mystic Festival 1999, Hala Wisły, Kraków

Mystic Festival zaczynał jako impreza mocno undergroundowa i niezbyt różnorodna. Na scenie dominował black i death metal.

Gwiazdą pierwszej edycji Mystic Festival był Emperor (zobaczymy go również podczas tegorocznej edycji). Był to pierwszy koncert Norwegów w naszym kraju, więc w black metalowym światku było to naprawdę duże wydarzenie. Sam koncert wspominany jest w nielicznych relacjach zdecydowanie pozytywnie, ale wszyscy podkreślają jedno – był zdecydowanie za krótki. Na set Emperora złożyło się zaledwie 10 kawałków – a blisko połowę z nich stanowiły utwory z wydane kilka miesięcy wcześniej płyty IX Equlibirum”.

Poza tym w krakowskiej hali zagrały jeszcze Amorphis, Limbonic Art, Peccatum (Ihsahn pojawił się tamtego wieczoru aż dwa razy na scenie!), God Dethroned, Necromancer oraz jedyny przedstawiciel Polski, czyli Sceptic. Warto wspomnieć, że dosłownie w ostatniej chwili odwołano występ innych norweskich black metalowców, czyli The Kovenant. Członkowie zespołu pojawili się nawet na scenie, ale tylko po to, aby przekazać informację, że wokalista Nagash jest chory i dzień wcześniej trafił do szpitala.

Podobne artykuły

Buszmeni w Nowym Jorku – 30. rocznica wydania „Beneath The Remains” Sepultury

Szymon Grzybowski

10 metalowych utworów na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Szymon Grzybowski

Evanescence po raz pierwszy w Polsce. 5 utworów, które musimy usłyszeć.

Albert Markowicz

Reedycja trzech pierwszych albumów Saxon w marcu 2018 roku

Tomasz Koza

10 najstraszniejszych okładek albumów metalowych

Tomasz Koza

31. rocznica wydania albumu „Among the Living” grupy Anthrax

Szymon Grzybowski

Zostaw komentarz