INNE

Erik Danielsson (Watain) o Lords of Chaos: “Nie martwi mnie on w najmniejszym stopniu”


W ostatnim wywiadzie udzielonym dla Metal Wani, Erikowi Danielssonowi z Watain zostało zadane interesujące pytanie – mianowicie czy martwi go sposób, w jaki sposób inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z norweskiej sceny black metalowej przedstawi ten podgatunek szerszej publiczności?

Nie, nie spędza mi to snu z powiek. Widziałem ten film, i w żadnym wypadku nie stanowi on wprowadzenia do wiedzy na temat black metalu. To film o nastolatkach robiących naprawdę ekstremalne rzeczy, i nie wydaje mi się, by ludzie po obejrzeniu tego filmu uważali się za specjalistów od black metalu. Myślę, że nie będą czuli się wyedukowani w kwestii historii pioniera norweskiego black metalu jakim jest Mayhem i tego, co się stało. Wyjdą z kina myśląc, że to był kurewsko mocny film. Tak więc nie martwi mnie on w najmniejszym stopniu, mam tu na myśli potencjalne szkody, jakie mogłaby wyrządzić black metalowi nadmierna uwaga ze strony mainstreamowych mediów – co zresztą miało już miejsce 15 lat temu. Dla mnie można to nazwać przegraną walką. Nie przejmuję się tym zbytnio. Black metal będzie zawsze żył w duszach tych, którzy grają go z godnością i szacunkiem; jestem dumny, że należę do tego grona.

Erik Danielsson


Następne pytanie było niezwykle proste – dlaczego zdaniem Erika Danielssona, black metal budzi kontrowersje do dnia dzisiejszego?

Wolność stanowi tu słowo-klucz. Może być ona postrzegana jako coś niezwykle destrukcyjnego, ponieważ by uzyskać wolność o której mówimy, należy złamać wiele ograniczeń, wiele zasad, rzucić wyzwanie temu, co zostało uznane za normy. Właśnie tego typu zachowania ludzie, którzy przywykli do tych norm nazywają zachowaniem kontrowersyjnym i destrukcyjnym. Myślę, że to naturalna kolej rzeczy – bycie postrzeganym przez pryzmat kontrowersji i uznanym za kogoś, kogo wypowiedzi stanowią tabu, i tak dalej. Tak być powinno – do pewnego stopnia musi tak być, inaczej to, co tworzysz nie jest szczere, nie płynie z wewnątrz. Należy praktykować to, co się głosi, a przy takiej drodze postępowania, cóż, zespół albo będzie się cieszył, albo cierpiał z powodu mnóstwa plotek, kontrowersji, wielu przypadkowych, nieprzemyślanych, a wziętych za pewnik spostrzeżeń, którymi ciskają ludzie z prostej przyczyny – nie mają na ten temat żadnej wiedzy. Tak to już jest. Dla mnie to tylko część gry i nic, za czym goni się świadomie; to rezultat robienia tego, co darzysz miłością głęboką i prawdziwą, a to z kolei stanowi pewien problem dla…sam nie wiem… zwykłych ludzi.

Erik Danielsson

Film „Lord Of Chaos” pojawi się w kinach 8 lutego.

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Kerry King o graniu dla “niemetalowej” publiczności i problemach z układaniem setllist

Lena Knapik

Pierwsze oficjalne oświadczenie Tima Lambesisa (As I Lay Dying) od wyjścia z więzienia

Lena Knapik

Nowo odkryty gatunek żuka nazwany po wokalistce Nightwish

Lena Knapik

Zostaw komentarz