INNE NEWSY

Igor Cavalera o rozwoju swojej techniki w Sepulturze

Niedawno ukazało się nagranie grudniowego podcastu Drumtalk, prowadzonego przez niemieckiego perkusistę Philippa Kocha. Gościem wspomnianej rozmowy był Igor Cavalera; współzałożyciel Sepultury.

Jedno z pytań dotyczyło działań, które ukształtowały etniczne brzmienie „Roots”:

Ścieżka, która doprowadziła nas do brzmienia „Roots”, bierze swój początek w czasach wydania „Arise”. To wtedy zaczęliśmy nieco eksperymentować z intrami. Chcieliśmy, żeby brzmiały nieco dziwniej, przywodziły na myśl odgłosy dżungli. Ale dopiero po „Chaos A.D.” ośmieliłem się bardziej niż wcześniej na używanie tom – tomów. Potem miał miejsce akustyczny jam w klimatach „Chaos A.D.”. Sądzę, że po tym byliśmy już przygotowani na stworzenie „Roots”. I muszę przyznać, że na tej płycie czułem się bardziej komfortowo niż np. na „Beneath the Remains”.

Igor wyjaśnił:

Ta płyta wymagała ode mnie dążenia do bycia najszybszym thrashowym perkusistą. A tymczasem samą przygodę z perkusją zacząłem od grania typowo brazylijskich rytmów i samby. To najbardziej wpłynęło na mój styl. I kiedy na „Roots” zwróciliśmy się w stronę brzmień bardziej etnicznych, poczułem, że to moja bajka. A sama praca z plemieniem Xavantes… Oni nie używają instrumentów perkusyjnych. Wszystko robią głosem. Dzięki temu miałem niesamowitą wolność tworzenia, mogąc wypełnić pomysły z tego okresu własnymi propozycjami.

Muzyk wypowiedział się także na temat wczesnego kształtowania swego stylu:

To było szalone, ponieważ musisz zaadaptować swoją grę pod to, czego oczekuje reszta zespołu. Wszyscy zdawali się mieć podejście: „Trzeba grać szybciej i szybciej, ciężej i jeszcze ciężej”. Nikt nie chciał zostawiać sobie przestrzeni. Grałem wiec tak ciężko, jak musiałem. A reszta – gitary i bas – były jak ściana. Przez to musiałem wymienić bęben basowy na mniejszy. Z 22 – 24 cali zszedłem do 20. I do dziś takich używam. Ich brzmienie jest dokładnie takie, jakie powinno być. Trudno było je odnaleźć przy tych wszystkich przesterach. (…)

Igor Cavalera, wraz ze swoim bratem Maxem, założył Sepulturę w 1984 roku. Grał w niej aż do 2006. W rok później powstał projekt Cavalera Conspiracy, również powstały we współpracy z bratem. Ostatni album zespołu, „Psychosis”, miał premierę w listopadzie ubiegłego roku.

Źródło: blabbermouth.net / Fot. Sebastian Patter

Podobne artykuły

Rival Sons na dwóch koncertach w Polsce

Tomasz Koza

Dwa koncerty Iced Earth w Polsce w 2018 roku

Dominika Kudła

Behemoth w studio. Nowy koncertowy album nadchodzi.

Lena Knapik

Zostaw komentarz