Mike Portnoy
Strona główna » Mike Portnoy: “Lars miał całkowitą rację”
INNE

Mike Portnoy: “Lars miał całkowitą rację”

Dawny perkusista Dream Theater, grający obecnie w Sons of Apollo – Mike Portnoy skomentował popularną, często powtarzaną teorię mówiącą, że rock jest już martwy lub nigdy nie będzie już tym, czym był kiedyś. Muzyk został zapytany o opinię na ten temat w czasie wywiadu, jakiego udzielał w związku z mającym wkrótce premierę filmem “Rock Is Dead?”.

Można spojrzeć na tę kwestię na dwa sposoby. Rozmawiamy o muzyce, czy o biznesie? Jeśli o muzyce, nie mógłbym się bardziej sprzeciwić. Myślę, że rock jako forma sztuki wciąż się rozwija i przeżywa swój rozkwit, wciąż powstają nowe podgatunki. Możemy posłuchać genialnej muzyki zarówno sprzed pięćdziesięciu lat, jak i nagranej w naszych czasach. Tak więc w kwestii muzyki zdecydowanie się nie zgodzę, jednak jeśli chodzi o biznes… Jest w naszych czasach coraz trudniej zarobić na swoje utrzymanie, ale ten problem dotyka zarówno muzyków, jak i nie-muzyków – wytwórnie płytowe, producentów instrumentów, sklepy muzyczne (zarówno jeśli chodzi o sprzedaż instrumentów jak i płyt). Dla rocka w znaczeniu biznesu nadeszły najtrudniejsze czasy, z jakimi kiedykolwiek się mierzył. (…)
Kiedy zaczynałem karierę, były tysiące zespołów, które sprzedawały miliony płyt. Obecnie mamy miliony zespołów sprzedających tysiące płyt. Proporcje się odwróciły. Artyści i muzycy muszą zastanawiać się nad nowymi sposobami na zarobek.

Mike Portnoy

Na pytanie czy jest to wina Internetu, Portnoy odparł:

Tak, Internet ponosi za to odpowiedzialność. Kiedy pojawił się Napster, wywołało to mnóstwo zamieszania, zaś Lars Ulrich (Metallica) który ruszył do walki w obronie muzyków został za to rozszarpany na strzępy. Po dwudziestu latach myślę, że Lars miał całkowitą rację. (…)
Taki zespół jak Metallica sobie poradzi, ale w przypadku nowego, młodego zespołu próbującego sprzedać płyty czy bilety na koncerty… To graniczy z cudem.

Mike Portnoy

Pomimo tego, że platformy streamingowe obniżyły statystyki związane z piractwem, zdaniem Mike’a każdy, kto kiedykolwiek nielegalnie pobrał muzykę przyczynił się do potencjalnego upadku przemysłu muzycznego.

Ludzie, którzy dosłownie biorą sobie muzykę za darmo – właśnie to zabiło ten przemysł. (…) Jak już wspomniałem, kiedy wraz z Dream Theater wchodziłem w ten biznes trzydzieści lat temu, w połowie lat 80-tych, można wtedy było sprzedać milion płyt. Dziś pojawi się nowa kapela i jeśli będzie miała szczęście, sprzeda może pięćset sztuk swojego wydawnictwa. Zespoły po prostu nie mogą zarobić na przeżycie. Mogą jedynie zaoferować światu swoją muzykę.

Mike Portnoy

Jak okazało się później, muzyk nie uważa, by Internet był całkowicie zły.

Wszystko zależy od tego, jaki jest cel. Jeśli celem jest sprzedaż albumów i zarobek, to graniczy z cudem. Jeśli celem jest prezentacja swojej twórczości i popularyzowanie jej, cóż – muzycy mają dziś najlepsze narzędzia, jakie były kiedykolwiek dostępne. W tej kwestii Internet jest darem od losu. W latach 80-tych nie można było zdobyć popularności i dotrzeć do fanów bez kontraktu; podpisywało się siedmiopłytowy kontrakt, trzeba było pojawić się w magazynie Rolling Stone albo w MTV. Innej drogi po prostu nie było. Dziś nie trzeba do tego czegokolwiek podpisywać i to jest dobra strona tego zjawiska. To prawdopodobnie jedyna dobra rzecz, jaką przyniósł muzykom Internet.

Mike Portnoy

Mike Portnoy, który ponad 30 lat temu wraz z innymi muzykami stworzył Dream Theater.

Odszedł nagle z zespołu we wrześniu 2010 podczas trasy z Avenged Sevenfold. Został zastąpiony przez Mike’a Mangini (Annihilator, Extreme, James Labrie, Steve Vai).

Źródło: Blabbermouth / Fot. Facebook/mikeportnoyofficial

Podobne artykuły

Daron Malakian wznawia projekt Scars on Broadway

Dominika Kudła

Wokalista Lamb Of God likwiduje konto na Twitterze

Tomasz Koza

Arch Enemy: Michael Amott podzieli się obowiązkami z Jeffem Loomisem?

Agata Laszuk

Alex Lifeson (Rush): “Po ponad czterdziestu latach czujemy, że już wystarczy”

Dominika Kudła

MetalPoodle: Co ma Beyoncé do Slayera?

Lena Knapik

Acid Drinkers: zmiany w składzie zespołu

Lena Knapik

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!