Mariusz Dzwonek felieton
Strona główna » “Czynem społecznym upiększamy nasze miasto”
INNYMI SŁOWY

“Czynem społecznym upiększamy nasze miasto”

Taki oto slogan widniał kiedyś na moim bloku. W mieście moim, robotniczym – Sosnowcu. Miał zagrzewać obywateli do czynu samoistnego i nie obciążonego żadnym zyskiem. To jedno z haseł ustroju socjalistycznego – przyznam, że to i tak było dość “lajtowe” hasełko. I choć socjalizm nosił wszelkie znamiona utopii i w efekcie utopią się okazał… jak też inne pozostałe ustroje polityczne czy gospodarcze z kapitalizmem na czele – czego właśnie doświadczamy. Ale nie o tym.

Człowiek jest niestety stworzeniem odpornym na wiedzę i zarazem trudnym do zajebania i choć potrafi łatwo się przystosowywać do określonych warunków to jednak nie na długo. Ten dumny relikt przypominający czasy PRL i tak dość długo dumnie prezentował się na wspomnianym bloku. Ząb czasu oszczędzał go dobrych kilka lat po upadku systemu. Stopniowo znikał. Przez jakiś czas jeszcze świeciły w słońcu słowa – nasze miasto, aż zniknęły zupełnie. Generalnie idea szczytną się okazała i brakuje mi jej.

Kto z Was jest autorem czynu społecznego w ostatnim czasie? No właśnie.

Muszę stwierdzić, ze smutkiem, że to działanie nie padło też moim udziałem. Wspominam o tym powodu dalekiego od banalności. Gdzie nie rzucę spojrzenia tam syf. Przed blokiem syf, w parku syf, przy drodze syf, na chodniku syf. Generalizując w miastach syf, na wsiach syf. Wszyscy wszędzie robimy syf. No my, bo przecież za nas tego nikt nie robi! I dalej drążę… Wyrzucamy śmieci przez okno samochodu. Niedopałki, papierki, kapsle… Wyrzucamy z okien domowych na trawniki. Konkluzja jest taka, że tak gdzie stoimy tam nasramy. I że niby kiedyś nie było czyściej? Ano akurat było.

Nie mieliśmy takiego wachlarza śmieci w wyborze

Deficyt puszek po coli, piwie, opakowań po fajkach cały czas pamiętam. Butelek PET nie było jeszcze w tym kraju. O sokach w kartonie zapomnijcie. Było szkło – dość cenne w skupie. Podobnie z makulaturą! Oj tak :(. Zdewaluowało się znaczenie czynu społecznego. I choć nie zniknął z naszego życia jakby inna formę przybrał. Teraz w czynie społecznym ochoczo… śmiecimy. Dziękuję za uwagę.

Fot. alter.flog.pl

Podobne artykuły

Zmienia się świat… zmieniam się i ja

Mariusz "Demon" Dzwonek

To miasto jest martwe

Mariusz "Demon" Dzwonek

Szatan, Szatan, Szatan…

Mariusz "Demon" Dzwonek

Bo świat potrzebuje bohatera…

Mariusz "Demon" Dzwonek

Z cyklu jestem oldskulem, jestem hardcorem… czyli subiektywny punkt widzenia

Mariusz "Demon" Dzwonek

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!