Taake Black Metal
Strona główna » Black metal – Taake i Kampfar na dwóch koncertach w Polsce
KONCERTY

Black metal – Taake i Kampfar na dwóch koncertach w Polsce

Już za niedługo na południe Polskie rozniosą prawdziwie norweskie, black metalowe dźwięki. Taake w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności. Swój jubileusz grupa będzie świętować razem z formacją Kampfar w europejskiej trasie, która nie ominie naszego kraju. Obydwa zespoły wystąpią w marcu w Krakowie oraz w kwietniu we Wrocławiu.

Swastyka, antysemityzm i inne kontrowersje Taake

Taake uformował się w 1995 roku w norweskim mieście Bergen. Założycielem oraz frontmanem grupy jest Ørjan “Hoest” Stedjeberg, postać wywodząca się z norweskiego, metalowego podziemia, która gościnnie pojawiła się również w Ragnarok czy Carpathian Forest. W swojej 25-letniej historii, Taake dorobił się ponad 20 różnorakich wydawnictw, poczynając od płyt demo czy EP-ek, na albumach studyjnych kończąc.

Hoest nie jest wokalistą konformistycznym. Niejednokrotnie wzbudzał kontrowersje wokół swojej muzyki i ogólnej działalności formacji. W Stanach Zjednoczonych w 2018 Antifa bojkotowała koncerty Taake i ostatecznie doprowadziła do ich odwołania.

Kilka lat wcześniej lider kapeli wystąpił w Niemczech z wymalowaną na torsie swastyką. Artysta tłumaczył, że jego zespół nie popiera nazizmu, a swastyki użył jako po prostu kolejnego symbolu zła, ponieważ pentagram i odwrócony krzyż nie wywołują już żadnych reakcji. Z jednej strony przyznał, że posłużenie się swastyką w Niemczech jest niewybaczalne, z drugiej stwierdził jednak, że black metalowe zespoły powinny używać destrukcyjnej i negatywnej symboliki, ponieważ ich głównym przekazem i ekspresją jest zło.

Natomiast w 2012 roku, Taake miało szanse zdobyć nagrodę Spellemann (norweski odpowiednik Grammy). Ich nominacja została skrytykowana ze względu na antyislamskie wersy w utworze „Orkan”. W piosence padają słowa: „do piekła z Mahometem i mahometanami”.

Kampfar będzie promował ubiegłoroczny „Ofidians Manifest”

W tym roku ćwierćwiecze będzie obchodził Taake, w zeszłym natomiast swoje 25-lecie działalności na scenie obchodził Kampfar, który powstał w 1994 roku z inicjatywy Dolka. Artysta początkowo udzielał się jako perkusista i wokalista, ale od 2003 skupia się już wyłącznie na pracy za mikrofonem.

Kapela jest mocno powiązana z mitologią nordycką, historią swojego kraju oraz z norweską naturą. W 2015 ich działalność została nagrodzona wspomnianym już Spellemannprisen. Kapela zdobyła nagrodę za wydany w tym samym roku album „Profan”.

W ubiegłym roku Kampfar z okazji swojej rocznicy wydał dobrze przyjętą i wysoko ocenianą płytę „Ofidians Manifest”, którą to będzie promował podczas zbliżającej się trasy.

Taake i Kampfar zagrają w Polsce

Taake i Kampfar wystąpią w Krakowie i we Wrocławiu

Norwegów w roli suportu wspierać będzie francuska formacja Necrowretch. Bilety w cenie 85 zł w przedsprzedaży oraz 100 zł w dniu koncertu są już dostępne stronie organizatora koncertów. – https://sklep.knockoutprod.net/

Szczegóły koncertów:

  • 19 marca (czwartek) – Kraków, Klub Kwadrat
  • 5 kwietnia (niedziela) – Wrocław, Klub Pralnia

Podobne artykuły

Krisiun, Gruesome i Vitriol we Wrocławiu w marcu 2020 roku

Agata Laszuk

King Dude zagra w Krakowie i Wrocławiu

Mateusz Lip

Bunt w kanadyjskim stylu – Comeback Kid już 24 kwietnia zagra w Warszawie!

Szymon Grzybowski

Claudio Simonetti’s Goblin już w tym tygodniu w Krakowie

Redakcja

Darkest Hour na jedynym koncercie w Polsce w 2020 roku!

Agata Laszuk

Trzeźwy od prawie dwóch miesięcy Abbath zaprasza na koncerty (Wideo)

Lena Knapik

2 komentarze

Khargh 11 stycznia 2020 at 19:08

Jak hoest coś nie nienaodstawia to może koncerty się odbędą.

Odpowiedz
simba 12 stycznia 2020 at 14:13

Ten artykuł jest po prostu głupi i nielogiczny. Autrorka w tytule pisze o antysemityzmie Taake (ma dowody?), a potem jest o antyislamskim przekazie jednego wersu w piosence Orkan. Czy autorka rozróżnia antysemityzm i antyislamizm xd? Druga rzecz to taka, że w owej piosence Orkan dostaje się też chrześcijanom, jest ona po prostu antyreligijna – wystarczyłoby chwilę w necie pogrzebać. No i oczywiście kolejny artykuł o black metalu, gdzie głównie mówi się o nim w kontekście oskarżeń o nazizm. Że Hoest zrobił głupio to sam szybko odkrył i dostał nauczkę na całe życie. To też można wygrzebać, ale oczywiście lepiej przepisywać niemal słowo w słowo z blabbermouth tamtejsze bzdury.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!