NEWSY

Metallica znów zagra z orkiestrą – będzie S&M2!

Metallica poinformowała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że szykuje się do zagrania kolejnego koncertu z orkiestrą symfoniczną. Wydarzenie ma odbyć się 6 września 2019 roku w San Francisco. Okazje do ponownego połączenia sił z muzykami klasycznymi są dwie – pierwsza to 20-lecie pierwszych takich koncertów i wydania albumu koncertowego „S&M”. Druga to otwarcie nowej hali sportowo-koncertowej w rodzinnym mieście muzyków.

Pierwsze, dziś właściwie już legendarne, występy Metalliki z orkiestrą symfoniczną pod batutą Michaela Kamena zorganizowano 21 i 22 kwietnia 1999 roku w Berkley Community Theater. Oba występy zarejestrowano, a następnie wydano je w formie dwupłytowego albumu koncertowego oraz DVD. Premiera tych płyt miała miejsce w listopadzie 1999 roku.

„S&M”, bo taki nosiło tytuł to koncertowe wydawnictwo, spotkało się z umiarkowanym odbiorem recenzentów, ale fani pokochali nowe wcielenie Metalliki.

Płyta sprzedała się świetnie – tylko w Stanach Zjednoczonych rozeszło się ponad 5 milionów egzemplarzy. „S&M” świetny wynik uzyskało również w Polsce, gdzie pokryło się podwójną platyną.

O koncercie przygotowywany na wrzesień 2019 roku nie wiadomo jeszcze wiele.

Określany jest jako S&M2. Trudno na ten moment stwierdzić, czy będzie to jedynie powtórzenie utworów, które pojawiły się w setliście podczas poprzednich występów z orkiestrą, czy może zostaną przygotowane choć częściowo nowe aranżacje. Wiadomo natomiast, kto pokieruje orkiestrą. Za batutą – w zastępstwie zmarłego w 2003 roku Kamena – stanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych dyrygentów amerykańskich, czyli Michael Tilson Thomas, który jest jednocześnie szefem Orkiestry Symfonicznej z San Francisco.

Koncert Metalliki z orkiestrą symfoniczną jest z pewnością nie lada wydarzeniem dla największych fanów zespołu.

Okazję do obejrzenia i wysłuchania na żywo tego koncertu mieli bowiem nieliczni – w sumie odbyły się zaledwie cztery takie występy. Dwa, które zarejestrowano na potrzeby wydawnictwa koncertowego i dwa kolejne, które zorganizowano w okolicach premiery S&M. Pierwszy z nich odbył się 19 listopada 1999 roku w Berlinie, drugi – 23 listopada w Nowym Jorku. Bilety dla członków fanklubu Metalliki dostępne będą w przedsprzedaży od 19 marca. Do normalnej sprzedaży trafią natomiast 22 marca.

Koncert będzie jedną z największych atrakcji otwarcia nowej hali sportowej w San Francisco, czyli Chase Center. Wciąż trwa jej budowa. Docelowo ma pomieścić ponad 18 tysięcy osób. Oprócz koncertów arena ma również być domową halą dla drużyny NBA – Golden State Warriors.

Podobne artykuły

Satyricon: kolejny album mniej agresywny od poprzednich

Lena Knapik

Pożegnanie z Black Sabbath – obejrzyj ostatnie wykonanie “Paranoid”

Agata Laszuk

Tarja Turunen ponownie w Polsce

Tomasz Koza

2 komentarze

olo 21 marca 2019 at 02:57
0

20 lat temu – jak ten czas leci… 🙁
Swoją drogą, bardzo lubię S&M…i czekam na 2

Odpowiedz
TheRam_One 21 lipca 2019 at 14:01
0

Szymon Grzybowski – czy to aby napewno Smerfy piky sok z gumijagod?

Odpowiedz

Zostaw komentarz