RECENZJE

Recenzja: Vader – Wojna Totalna

Mimo, że to Vader przecierał szlaki polskim kapelom zajmującym się ekstremalnym metalem, a Behemoth powstał dobre kilka lat po Vaderze, to frontman pomorskiej kapeli jako pierwszy doczekał się biografii. Na historię Vadera i jej lidera – Piotra Wiwczarka musieliśmy poczekać nieco dłużej, ale 6 czerwca (data z pewnością nie przypadkowa) oczekiwanie dobiegło końca.

Również w nasze ręce trafił egzemplarz „Wojny totalnej”. Prawie zawsze przy tego typu wydawnictwach pojawia się określenie „pozycja obowiązkowa”. Wydawcy zachwalają książkę i przekonują nas, że każdy fan metalu musi mieć ją na swoich półkach. Często te przechwałki można wsadzić sobie w buty. Jednak tym razem jest to absolutna prawda.

vader-wojna-totalna2Każdy, bez wyjątku, każdy fan muzyki metalowej w tym kraju musi zapoznać się z historią tej legendarnej już formacji, która co nie powinno nikogo dziwić przeżywała zarówno wzloty i upadki. Zmiany w składzie (blisko 20 wokalistów!), brak miejsca na próby, konflikty personalne, próby w mieszkaniu babci czy miejscu przypominającym kibel, pierwsze miłości, imprezy z bułgarskimi gimnastyczkami (tak, gimnastyczkami )i wiele, wiele innych historii, które często mogły zaważyć na istnieniu zespołu. Wszystkich czytelników z pewnością zaciekawi fakt, że prawdopodobnie gdyby nie tolerancyjna i ukochana babcia Petera, nie wiadomo czy słuchalibyśmy dzisiaj takich hitów jak „Carnal”, „Wings” czy „Sothis”. Szczegółowo opisany też jest przełomowy dla zespołu występ na pierwszej Metalmanii i związany z nią stres. Więcej detali nie zdradzę, ale mam nadzieję, że wszystko to zachęci Was do lektury.

vader-wojna-totalna3

 

Z „Wojną Totalną” warto zapoznać się również z powodu unikatowych, archiwalnych zdjęć zamieszczonych w książce. Przeglądając strony zobaczymy m.in. siedmioletniego Petera z króciutkimi włosami czy jako nastolatka w heavy metalowym unifromie inspirowanym chociażby Judas Priest czy Slayer z ćwiekami i łańcuchami.

vader-wojna-totalna4Na sam koniec, chciałbym też dodać, że jest to dla mnie książka wyjątkowa, ponieważ opisuje okolice i rejony bliskie mojemu sercu, gdyż jak sam lider Vadera pochodzę z Warmi i Mazur. Dlatego też „Wojna Totalna” z dumą ląduje na honorowym miejscu na mojej półce.

 

 

 

Autor: Dawid Makowski

Podobne artykuły

Wysokie „c”- recenzja Overkill „The Wings of War”

Bartłomiej Pasiak

Rozczarowanie czy zachwyt? – Recenzja „Cease The Day” In The Woods…

Szymon Grzybowski

Recenzja: Materia – Case Of Noise

Tomasz Koza

Zostaw komentarz