Recenzja: Sabaton - Carolus Rex
Strona główna » Recenzja: Sabaton – Carolus Rex
RECENZJE

Recenzja: Sabaton – Carolus Rex

Trudno jest pisać recenzję płyty zespołu, który ma tak wielu wiernych fanów w Polsce… szczególnie jeśli nie ma się samych pozytywnych odczuć, co do przesłuchanego materiału. Dlatego też zajęło mi sporo czasu, zanim usiadłam do komputera, żeby przelać moje żale do pliku tekstowego.

Jakie były moje pierwsze wrażenia po przesłuchaniu “Carolus Rex”?

Kolejna płyta bardzo typowa dla Sabaton, poprawna, miejscami można nawet powiedzieć, że dobra, jednak brak w niej jakiegoś przyciągającego pierwiastka, jaki był obecny na poprzednich krążkach. Prawdę powiedziawszy przesłuchanie całego albumu było dla mnie wręcz męczące – wszystkie kawałki wydawały się do siebie niezwykle podobne, żadnej różnorodności, a po 20 minutach ma się ochotę tylko na jedno – nacisnąć “stop” w odtwarzaczu. I jak tu ocenić taki album? W porównaniu z “Primo Victoria”, to “Carolus Rex” jest raptem marną namiastką możliwości zespołu. Może jest to spowodowane rychłym rozpadem w grupie i faktem, że już nie wszyscy muzycy wkładali w nowe dzieło całe swoje serce.

Jednak nadszedł dzień, kiedy trzeba usiąść i coś napisać. Włączyłam album ponownie, gdyż od ostatniego odsłuchu minęły dobre dwa tygodnie… i nagle niespodzianka – słuchanie “Carolus Rex” stało się nawet przyjemne. Może to jeden z tych albumów, który trzeba przetrawić, przesłuchać kilka razy i dopiero za trzecim razem zacząć machać głową w takt słuchanych utworów.

Urozmaicenie? Wcześniej nie mogłam go dostrzec, jednak tym razem stało się ono dobrze widoczne.

Na płycie mamy bardzo mocny, energetyczny otwieracz w postaci “The Lion From The North” (“Dominium Maris Baltici” jest bardzo krótkim intro, które płynnie przechodzi we wspomniany pierwszy utwór), szybki kawałek “1648”, chociaż posiadający trochę mniej energii niż “The Lion From The North”, równie mocny tytułowy utwór “Carolus Rex”, czy wręcz kipiący energią kawałek “Poltava”. Jednak znajdziemy także spokojniejsze kawałki, jak balladowy, patetyczny “A Lifetime Of War”, “The Carolean’s Prayer” oraz “Long Live The King”. Trochę odbiega od wymienionych utworów kawałek “Killing Ground”, który jest dla mnie najsłabszym elementem układanki pt. “Carolus Rex”. Niby zróżnicowany rytmiczne, niby występują gitarowe solówki, co tym bardziej powinno urozmaicić utwór, jednak dla mnie “Killing Ground” jest po prostu męczący.

Na sam koniec dostajemy bardzo interesujący utwór “Ruina Imperii”. Jest on ciekawy nie tylko ze względu na nuty orientalne, które możemy usłyszeć w tle, ale również ponieważ jest on w całości zaśpiewany po szwedzku. Całość tworzy bardzo dobre, spokojne zakończenie albumu.

Ogólnie rzecz biorąc po kolejnym przesłuchaniu “Carolus Rex” stwierdzam, że płyta nie jest taka zła jak wydawała mi się na początku. Nie jest to co prawda album powalający z nóg, jednak można znaleźć przyjemność w jego słuchaniu. Dostajemy po prostu typowy sabatonowy styl grania i śpiewu, co spowoduje, że fani zespołu na pewno będą niejednokrotnie powracać do tego krążka. Jednak z drugiej strony nie polecałabym tego albumu, jako pierwszy kontakt z twórczością Sabaton – niestety z powodu braku tej przyciągającej siły obecnej na poprzednich krążkach, może on zniechęcić do zapoznania się z resztą dorobku zespołu.

sabaton_carolus_rexmediumTrack lista:

01. Dominium Maris Baltici
02. The Lion From The North
03. Gott Mit Uns
04. A Lifetime Of War
05. 1 6 4 8
06. The Carolean’s Prayer
07. Carolus Rex
08. Killing Ground
09. Poltava
10. Long Live The King
11. Ruina Imperii

 

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Typiak

Data publikacji: 2012

Podobne artykuły

W pogoni za dziwną modą – recenzja Moonspell „Lisboa Under the Spell”

Paweł Kurczonek

Bezpieczne schematy – recenzja “Hexed” Children Of Bodom

Paweł Kurczonek

“Disappointed”? W żadnym wypadku! – recenzja Frontal Cortex “Passage”

Paweł Kurczonek

Recenzja: Dream Theater – Dream Theater

Tomasz Koza

Recenzja: Cormorant – Diaspora

Redakcja

Recenzja: Saltus – Opowieści z przeszłości…

Michał Bentyn

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!