Ghost i Cardinal Copia
Strona główna » Heavy metalowa ABBA – Ghost już 30 listopada zagra w Katowicach
SPECJALNE

Heavy metalowa ABBA – Ghost już 30 listopada zagra w Katowicach

Ghost to zespół, który budzi skrajne emocje wśród fanów ciężkich brzmień. Dla jednych to pop i głupawe przebieranki, które nie mają nic wspólnego z metalem. Dla innych dowód na to, że metal może być przebojowy, łączyć mroczną tematykę z melodyjną i wpadającą w ucho muzyką, a scenę zamienić w niemal teatralne deski.

Bez względu na odbiór, Ghost budzi emocje – wszyscy, którzy są zainteresowani twórczością zespołu będą mieli szansę na własne oczy przekonać się o co to całe zamieszanie. Ghost już 30 listopada zagra w spodku w katowickim Spodku.

Ghost – trup przebrany za papieża

Ghost to projekt, który narodził się w 2008 roku. Jego pomysłodawcą i niekwestionowanym liderem od początku działalności jest szwedzki wokalista, instrumentalista i kompozytor Tobias Forge. Początkowo nie chciał śpiewać – szukał wokalisty do swojego projektu, ale nie mógł nikogo znaleźć. Pytał między innymi Marcolina Messiah, ex-wokalistę Candlemass i kilku innych gardłowych. Bezskutecznie.

Jego personalia przez dość długi czas były nieznane. Występował anonimowo jako Papa Emeritus (później kilka razy zmieniał tożsamość) – z trupim makijażem i w stroju papieskim. Jeśli doda się do tego tematykę utworów, która poruszała się wokół wątków satanistycznych, okultystycznych czy znanych z filmów grozy, mamy gotowy przepis na kontrowersję.

Tania prowokacja? Ghost był prowokacyjny od samego początku działalności, ale za jego wizerunkiem stała wyjątkowa muzyka. Przebojowa, melodyjna, z bogatym tłem klawiszowym, ale jednocześnie z ostrymi riffami i obrazoburczymi tekstami. Twórczość zespołu przyciągała od razu uwagę.

Dość powiedzieć, że Forge w okolicach 2010 roku wrzucił na profil MySpace kilka nowych utworów – w ciągu zaledwie kilku dni do w sumie nieznanego zespołu odezwały się duże wytwórnie, które chciały wydać jego album. Debiut na rynku pojawił się w tym samym roku.

Polecamy przeczytać:

Dyskografia Ghost

Wspomniany debiut „Opus Eponimus” zrobił sporo zamieszania w rodzinnej Szwecji. Wskoczył do zestawienia bestsellerów, zdobył nominację do wielu muzycznych nagród i uzyskał bardzo przychylne recenzje. Krytycy byli zgodni – feeling lat 80. połączony z satanistycznymi tekstami i przebojowymi melodiami to był strzał w dziesiątkę. Drzwi na światowe salony muzyczne stały otworem. Ghost nie zamierzał nie skorzystać z tej szansy – zagrał między innymi trasę u boku Paradise Lost, a jego popularność stale rosła. W koszulce zespołu pojawiał się między innymi… Phil Anselmo.

Ghost – międzynarodowy sukces

Drugi album Ghost był już międzynarodowym sukcesem. „Infestissumam” pojawiło się na rynku 2013 roku i od razu wskoczyło na pierwsze miejsce szwedzkiej listy bestsellerów. Album był również notowany w amerykańskim zestawieniu, gdzie zadebiutował na 28. miejscu. W sumie w USA sprzedało się ponad 70 tysięcy sztuk. Krążek ponownie zebrał pozytywne recenzje, choć niektórzy zaczęli zarzucać Tobiasowi Forge’owi i Bezimiennym Ghoulom (bo tak oficjalnie nazywali się pozostali członkowie zespołu), że drugi raz oferują słuchaczom to samo.

Wielkim sukcesem zarówno komercyjnym, jak i artystycznym okazał się trzeci w dorobku zespołu album, czyli „Meliora” z 2015 roku. Zespół z jednej strony zaproponował najcięższe riffy jak do tej pory, a z drugiej strony najbardziej liryczne melodie – eklektyzm pełną gębą został niezwykle ciepło przyjęty i zrobił z Ghosta jedną z największych gwiazd gitarowej muzyki na świecie.

„Prequelle” – zaskakujące, łagodne oblicze

Ostatnia w dyskografii zespołu Ghost płyta, to zdecydowanie najłagodniejsze oblicze zespołu. Na albumie pierwszy raz wykorzystano między innymi saksofon, pojawiły się też rozbudowane kompozycje instrumentalne, ale odbiór znów był niezwykle pozytywny.

O tym, że jest to krążek, który może przypaść do gustu również bardziej metalowej publiczności najlepiej może świadczyć nagroda „Album Roku” przyznana przez prestiżowy magazyn „Kerrang!”.

W dorobku Ghost znajdują się też liczne mini-albumy, które regularnie pojawiają się i dostarczają kolejną porcję hitów (“Square Hammer”), czy zaskakujących coverów (“I’m Marionette” z repertuaru zespołu ABBA).

Koncert Ghost w Polsce – Katowice, 30 listopada

Ghost to również prawdziwe zjawisko koncertowe. Występy zespołu są suto okraszone efektami świetlnymi i pirotechniką, na scenie zawsze występuje bogata i dopracowana w najdrobniejszym szczególe scenografia, a obrazu całości dopełniają muzycy w swoich groteskowo-demonicznych strojach oraz lider, który zachowuje się niczym prawdziwy kaznodzieja odprawiający wyjątkową mszę.

Już 30 listopada każdy polski fan zespołu Ghost będzie mógł na własne oczy przekonać się o tym, jak na scenie prezentuje się ten zespół. Grupa wystąpi w Spodku w Katowicach. Bilety w cenie od 100 złotych można kupić na stronie organizatora Live Nation – https://www.livenation.pl/artist/ghost-tickets.

Fot. Mikael Eriksson

Podobne artykuły

Chester Bennington z Linkin Park popełnił samobójstwo

Lena Knapik

Ten magnes przyciąga czy odpycha? 10. rocznica wydania „Death Magnetic” Metalliki

Szymon Grzybowski

To będzie thrash metalowe święto. Testament, Death Angel i Annihilator na dwóch koncertach w Polsce

Albert Markowicz

Nie taki synthpop straszny? 20 rocznica wydania “Host” Paradise Lost

Paweł Kurczonek

Łabędzi śpiew glam metalu – 30. rocznica debiutu Skid Row

Szymon Grzybowski

Zmiana danych na bilecie za okazaniem L4 lub aktu zgonu, czyli kolejny kontrowersyjny pomysł Live Nation

Agata Laszuk

1 komentarz

Piotr Grembowicz 5 grudnia 2019 at 12:32

Określenie trafne, tylko że to jest jakiś rock ABBA?! A nawet i nie to, bo metalu w tym zero, nawet nu. W ogóle dziwaczne to jest…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!