WIDEO

Insomnium publikuje teledysk do „Valediction”

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego albumu fińskich mistrzów melodyjnego death metalu. Mowa tu oczywiście o Insomnium, który od 1997 roku oczarowuje swych fanów pełną sennej melancholii twórczością. Nowe wydawnictwo grupy – „Heart Like a Grave” – ujrzy światło dnia już 4 października dzięki Century Media Records, zaś już dziś możemy obejrzeć teledysk do promującego album singla „Valediction”. Za ten imponujący teledysk odpowiedzialni są Vesa Ranta i Aapo Lahtela z Kaira Films

Na początku lata nakręcili oni z zespołem dwa powiązane ze sobą klipy, które razem tworzą dłuższą historię. Dziś mamy okazję poznać pierwszą jej część.

Insomnium o pracy nad teledyskiem do „Valediction”:

Motywem przewodnim albumu jest głębokie zanurzenie się w pełnych czerni wodach fińskiej melancholii; Vesa Ranta jest więc idealną osobą do stworzenia obrazu towarzyszącemu tej historii. Okładka albumu jest stworzona z niesamowitych zdjęć krajobrazów, których autorem jest właśnie Vesa. Te same motywy powtarzają się w dwóch teledyskach, które nakręciliśmy w Parku Narodowym Koli. Lasy i jeziora, smutek i tęsknota – to właśnie tworzy serce Insomnium.

Jak dodają Vesa Ranta i Aapo Lahtela:

Insomnium jest jednym z tych zespołów, które stanowiły i stanowią dla nas inspirację. Chcieliśmy z nimi pracować już od długiego czasu. ‘Valediction’ jest początkiem, który tworzy atmosferę i prezentuje postaci. Pełnię historii pokazuje drugi teledysk, który zostanie opublikowany w późniejszym terminie. Ponieważ jednak motyw albumu jest dość ponury, nie należy również spodziewać się niczego innego po opowieści, którą ujrzycie…

„Heart Like a Grave” będzie ósmym albumem studyjnym w dyskografii Insomnium

Będzie to licząca sobie dziesięć utworów ponad godzinna podróż w głąb fińskiego smutku, w różnych jego odcieniach. Fakt, że zespół liczy sobie aż czterech kompozytorów czyni brzmienie Insomnium jeszcze bogatszym i różnorodnym niż kiedykolwiek wcześniej.

Nad miksem i masteringiem czuwał znany szwedzki producent Jens Bogren.

Jak dodaje Insomnium:

Istotą tego albumu jest pogrążenie się w samym sercu fińskiej melancholii. Do naszych inspiracji zaliczamy najbardziej ponure i najsmutniejsze utwory, wiersze i opowieści, które w wiarygodny sposób oddają północną, chłodną ciemność. Krainę, w której mróz niszczy zbiory i wkrada się w dusze, lato kończy się, zanim się nawet zacznie. Żona odchodzi, młodszy brat kona w śniegu w świąteczny poranek, a złote dni młodości odeszły na zawsze. Tak więc można w naszej twórczości odnaleźć echa Harmaja, Rautavaara, Vainio, Peltoniemen Hintriikka i, oczywiście, naszych własnych, nędznych, marnych żyć.

Warto również wspomnieć, że w listopadzie Insomnium wyruszy w europejską trasę koncertową, w czasie której będzie można zobaczyć ich w akcji wspólnie z The Black Dahlia Murder i Stam1na. W czasie tej trasy zahaczą również o Polskę – 21 listopada zagrają w krakowskim klubie Kwadrat, zaś 22 listopada odwiedzą wrocławską Pralnię.

insomnium - heart like a grave, 2019
Insomnium – Heart Like a Grave, 2019

Tracklista Insomnium – „Heart Like a Grave”:

01. Wail Of The North
02. Valediction
03. Neverlast
04. Pale Morning Star
05. And Bells They Toll
06. The Offering
07. Mute Is My Sorrow
08. Twilight Trails
09. Heart Like A Grave
10. Karelia

Źródło / Fot. Materiały promocyjne

Zostaw komentarz